Active Beauty
Zorganizovať rodinu: 13 tajomstiev pre menej stresu

Zorganizovať rodinu: 13 tajomstiev pre menej stresu

„Mental Load“ je moderný pojem pre starý problém: zorganizovať rodinu je úloha pre ozajstného superhrdinu. Ale nie je neriešiteľná. Čo potrebujete: nástroje a tipy, ktoré prinesú do každodenného života viac štruktúry a uvoľnenia. Faktom je, že rodičia si musia pravidelne dopriať pauzu, inak prídu o nervy. Faktom ale je tiež: ľahšie sa to povie ako urobí. Zorganizovať rodinu je multitasking na najvyššej úrovni. Toto pomáha: overené stratégie pre chladnú hlavu a uvoľnený rodinný život.

Zorganizovať rodinu: tipy a nástroje, ktoré rodičov skutočne odbremenia

Nástroje pre organizáciu: digitálny všedný deň

V domácnostiach s deťmi sa bez štruktúrovaného časového plánu nezaobídete. V mnohých rodinách sa preto osvedčila digitalizácia termínových kalendárov rodičov a vzájomná synchronizácia. Prostredníctvom aplikácií „Family Shared Calendar: FamCal“, „Family Cocpit“ alebo „Úlohy: zoznam Todo“ sa dajú zladiť To-Do zoznamy, kalendáre a správy. Tak bude mať každý prehľad.

Platí to, čo je napísané v kalendári

Najlepšie je, keď si rodičia spolu sadnú v určený deň v týždni a naplánujú nadchádzajúce termíny a úlohy. Termíny, ktoré sa stanovia v kalendári, sú záväzné. Platí to nielen pre povinné termíny, ale predovšetkým pre naplánované časy vyhradené na oddych. Každý člen rodiny si smie uviesť pevné termíny, kedy chce čas iba sám pre seba. Akonáhle sú tieto uvedené v kalendári, sú pevné – žiadne výhovorky, žiadne výnimky!

Detský kalendár: týždeň prehľadne

Aj deti potrebujú mať prehľad o termínoch, úlohách a časoch vyhradených pre oddych rodičov. Na toto sa najlepšie hodia klasické kalendáre na stenu. V ideálnom prípade sa tam uvádzajú iba činnosti, ktoré sa týkajú detí a pre každé dieťa sú označené inou farbou.

Primerané úlohy bez časovej tiesne

Už aj malé deti môžu prevziať niektoré úlohy v domácnosti – a sú pri tom väčšinou veľmi motivované. Rodičov to donúti dávať im také úlohy, ktoré sú primerané ich veku a zodpovedajú aj ich telesným schopnostiam. Keď pomáhajú, tak to podporuje ich sebadôveru a sebavedomie – a obsluhovať deti až do veku tínedžera, by tiež nemalo byť cieľom rodičov. Malý tip: aby ste povzbudili motiváciu, ale aj vlastnú zodpovednosť dieťaťa, dohodnite si termíny, ktoré nebudú časovo náročné. Zhruba by to mohlo vyzerať takto: bielizeň sa musí poskladať do stredy, kvety je potrebné poliať každý druhý deň a terasu treba pozametať do konca týždňa. Ako sa deti počas týchto časových okien zorganizujú, je na ich vlastnej zodpovednosti.

Jedlo bez námahy

Medzi narodeninami detí, mítingami v kancelárii a venčením psa ešte každý deň variť čerstvé jedlo, je číry stres. Kto by chcel mať počas dňa viac oddychu, využije nedeľu na varenie vopred. Pokojne si pripravte jedlá na niekoľko dní vopred, zabaľte ich podľa porcií a potom ich dajte do mrazničky. Ešte jeden tip: ten, kto si do malého notesa alebo v digitálnej forme zozbiera rodinné recepty, ušetrí si náročné hľadanie nových nápadov na varenie.

Všetko hotové: zásoby šetria čas

Minuli sa vrecia do koša. Chýba batéria do autíčka na hranie. A už nie je ani žiadna káva. Kto má dôležité spotrebné materiály v zásobe, ušetrí si neustále zháňanie počas bežného dňa. Malý tip: z typického spotrebného tovaru majte v zásobe vždy dva tovary a urobte si zoznam, ktoré zásoby musíte počas ďalšieho veľkého nákupu doplniť.

Spánková hygiena: lepšie využiť deň

Spánok je dôležitý. Bez dostatočného nočného oddychu vám bude chýbať energia na deň strávený s rodinou. Ale ruku na srdce: koľko času „premrháme“ pred spaním? Surfujeme na internete, sedíme pred televíziou alebo listujeme v časopisoch. Samozrejme, že si pri týchto rituáloch oddýchneme. Avšak nemali by sme ich zbytočne predlžovať. Kto ide do postele skôr, ľahšie ráno vstane a získa energiu a čas.

Rozvoz detí: rodičia sa rozdelia

V utorok sa chodí na tenis, v stredu na cvičenie a v piatok nás čaká narodeninová oslava: drobcov rodičia skoro každý deň niekam vozia a zase ich vyzdvihujú. Nielen jazdy samotné sú náročné na čas. Často sú intervaly medzi zavezením a vyzdvihnutím také malé, že sa medzi nimi nedá poriadne nič vybaviť. Čo pomôže: rodičia by sa mali dohodnúť. Jeden odvezie dieťa tam, druhý ho vyzdvihne. Takéto dohody sa dajú dobre organizovať aj s inými rodičmi.

Prípravy v predvečer: všetko je už vybavené

Časovač: čas beží

„Deti, musíme ísť.“ Túto vetu zopakujú rodičia aspoň stokrát predtým, ako sa ich deti skutočne rozhýbu. Ak si chcete ušetriť neustále napomínanie, použite kuchynský časovač. Akonáhle sa časovač spustí, začne čas bežať. Deti si môžu ľahšie vizualizovať, koľko času ešte ostáva a sú vo svojich činnostiach rýchlejšie.

Škatuľa na darčeky: truhlica plná pokladov

Rozumne zorganizovaní rodičia majú doma škatuľu s malými darčekmi pre deti. Či už bublifuk, autíčko na hranie alebo albumy s nálepkami: pre každý účel a pre každé dieťa je pripravené prekvapenie. To neušetrí iba neustále zháňanie narodeninových darčekov pre kamarátov detí, ale v núdzovom prípade poskytne aj možnosť na chvíľu zamestnať vlastné deti.

Upratovanie: 15 minút denne

V detskej izbe sa neustále hromadí neporiadok. Ale často to vyzerá chaoticky aj v rodičovskej skrini alebo v obývačke. Čo pomôže: naplánovať 15 minút na upratovanie. Každý sa zapojí. A to denne. Námaha nie je veľká, efekt o to prekvapivejší. Pretože pri udržiavaní poriadku je pravidelnosť kľúčom k úspechu.

Rodičia potrebujú rodičov

Všetci rodičia túžia po čase na vypnutie a nerušené chvíle strávené vo dvojici. Pevne dohodnuté termíny s inými rodičmi by to mohli umožniť. Zorganizujte pevne stanovené popoludnia alebo večery, počas ktorých sa striedavo postaráte o deti. To poteší deti. A dospelých taktiež.

Presadiť tabu: čas na oddych pre rodičov

Rodičia majú právo na pokoj. Lebo iba ak si pravidelne oddýchnu, tak sú rodičmi, akých si deti želajú. A to oddýchnuté mamy a otcov, ktorí sa tešia na bežný deň s rodinou. Preto si presaďte svoje právo na oddych. Pevne stanovené časy (napr. hodinka po večeri) alebo rituály (kúpanie, čítanie alebo telefonovanie) by mali byť pre deti tabu. Bez obáv: tým nebudete prísni, iba dôslední. A s férovou dôslednosťou prekvapivo nemajú ani deti problém. Predpokladom je, aby sa aj rodičia toho držali. Pretože akonáhle sa drobci dozvedia, že nejaké tabu môže byť nejako porušené, tak sa o to pokúsia. Dôslednosť nezačína u malých, ale u veľkých. Už len odvahu.