Active Beauty
Zvykanie si na škôlku: 7 pravidiel pre rodičov

Zvykanie si na škôlku: 7 pravidiel pre rodičov

Každé dieťa pôjde jedného dňa do škôlky. Ale ako sa rodičia a deti dokážu od seba oddeliť v pohode a bez plaču? Keď ide dieťa do škôlky, je to veľký krok v jeho vývoji. Odborníci a odborníčky považujú za vhodné obdobie tretí rok života: vtedy je väčšina detí psychicky a sociálne tak vyvinutá, že sa môže odlúčiť od mamy a otca, a je zrelá na dobrodružstvo v škôlke a vzájomný kontakt s rovnocennými.

Ale nie každé dieťa sa dokáže od svojich najdôležitejších osôb, rodičov, odlúčiť zo dňa na deň: zvykanie si na škôlku by malo prebiehať jemne, bez plaču a bez neustáleho duševného stresu. Ako sa to dá? Vtedy, keď si rodičia uvedomia tieto pravidlá pre jemné odlúčenie:

Takto sa podarí jemné zvykanie si na škôlku

 1. Naplánovať dosť času
  Často sa štart v škôlke spája s návratom matky (alebo zriedkavejšie otca) po materskej do práce. Toto nie je pre dieťa a jeho dobré zvykanie si optimálne. Vo všeobecnosti by sa nemali udiať rozhodujúce zmeny v rodine, ako narodenie súrodenca, sťahovanie, dovolenka atď., naraz s nástupom do škôlky. V každom prípade si na zvykanie si naplánujte viacero týždňov – nie len jeden alebo dva týždne. V tak krátkom čase si nedokáže skoro žiadne trojročné dieťa zvyknúť na novú situáciu bez traumatických zážitkov – menšie deti dokonca ešte menej!
 2. Dieťa určuje tempo
  Rodičia zistia, že sa jedná o dobrú škôlku aj podľa toho, že neudáva žiadnu konkrétnu dobu, ako dlho sa majú rodičia podieľať na zvykaní si. Pretože: každé dieťa je iné a každé dieťa potrebuje inak dlhý čas. Dohodnite sa s vedením škôlky dopredu a opýtajte sa, ako vyzerá koncept adaptácie. Inštitúcia, pre ktorú je dôležité bezpečné a dôverné puto, nikdy neudá dobu jeden týždeň.
 3. Slzičky nemusia byť
  Áno, deti plačú. Pretože si ublížili, sú smutné alebo sa boja. Ale pri zvykaní si to ide aj bez plaču, zhodujú sa odborníci a odborníčky, ktorí sú zástancami jemného odlučovania. Ak dieťa pri zvykaní si v škôlke plače, je zmätené a vystrašené: myslí si, že ho rodičia odložili a opustili. Jasné, deti raz prestanú plakať. Ale len preto, lebo to vzdajú – nie preto, že sa cítia bezpečne a naviazane. A to môže spôsobiť dlhodobú traumu. Preto: nenechajte si, ako rodičia, nahovoriť, že slzičky musia byť, alebo, že sú slzy znakom hnevu alebo prostriedkom na nátlak zo strany vášho dieťaťa. Dajte svojmu dieťaťu radšej dosť času na to, aby začalo novým osobám dôverovať. Potom sa podarí rozlúčka bez plaču a strachu.
 4. Ako rodičia uľahčia zvykanie si
  Zmyslom a účelom zvykania si je: vaše dieťa musí personálu v škôlke dôverovať natoľko, aby sa aj bez rodičov cítilo bezpečne a napr. sa nechalo utešiť. Predpokladom je, ako je uvedené hore, dostatok času. Ale aj rodičia zohrávajú dôležitú úlohu: na jednej strane musia byť pre svoje dieťa bezpečným prístavom – musí mať v novom prostredí pocit, že sa k nim môže kedykoľvek vrátiť. Na druhej strane by sa mali počas zvykania si správať skôr pasívne: nehrajte sa s dieťaťom, keď k vám príde, ale ani ho rýchlo nepošlite preč. Mal by byť pre vás tabu aj mobil, časopis alebo kniha! Inak sa vaše dieťa skôr pokúsi získať vašu pozornosť, ako sa v novej situácii obrátiť na novú osobu.
 5. Nikdy sa nevytrácajte nenápadne
  Zlá rada z praxe je, aby ste sa pri jemnom zvykaní jednoducho nenápadne vytratili z miestnosti, v ktorej sa vaše dieťa snaží dôverovať iným. Tým by ste vaše dieťa zneistili – a v najhoršom prípade bude potom v budúcnosti, aj doma, panicky reagovať na vašu akúkoľvek, hoci aj krátku, neprítomnosť. Krátko, ale vedome sa s dieťaťom rozlúčte predtým, ako odídete zo škôlky (alebo aj len odídete do šatne). S učiteľkami sa dohodnite, kedy a na ako dlho toto urobíte po prvýkrát.
 6. Zvykanie si stojí veľa síl
  Pre malé dieťa je štart v škôlke enormným výkonom: nastaviť sa na nové prostredie, veľa detí, nových dospelých, iný rytmus… to všetko unavuje. Po dobu zvykania si preto odborníci a odborníčky radia rodičom, aby zvyšok dňa prebehol v pokoji. Najlepšie bude, ak na určitú dobu spomalíte zvyčajné tempo. Radšej sa doma pritúľte a niečo dieťaťu prečítajte, ako by ste mali ísť na ihrisko, ku kamarátovi sa hrať alebo navštíviť nejaký krúžok.
 7. Niekedy pomôže iba prerušenie
  Možno to nebol správny moment, možno to nie je vhodná škôlka, možno sa vyskytli traumatické zážitky z iných odlúčení, ako napríklad choroba matky – alebo ešte vaše dieťa nie je pripravené. Ak strach, plač a zúfalstvo neprechádzajú, mali by ste ako rodič zareagovať.
  Dobré škôlky v takých prípadoch radia, aby sa zvykanie si prerušilo (a aby ste sa o to znovu pokúsili neskôr). Pokiaľ neexistuje iná alternatíva, bude to pre vás ťažké. Pre dobro vášho malého dieťaťa by však bol tento krok najlepší. Aj keď sa často nestáva, že by zvykanie si zlyhalo: niekedy sa to môže stať – aj preto odporúčame nenechávať fázu zvykania si na dobu tesne pred koncom materskej. Alebo mať v hlave plán B, ako napríklad starých rodičov.

Náš tip:

Po škôlke sú malé deti často hladné – o to lepšie, keď má mama alebo otec poruke malú maškrtu napríklad z dm.