Active Beauty
Bielenie zubov: tieto metódy skutočne zaberajú
Text: Silke Roessel

Úsmev, prosím!

Bielenie zubov: tieto metódy skutočne zaberajú

Úsmevom dokážeme očariť. Najmä, ak k nemu patria krásne žiariace biele zuby. Ako však zabrániť, aby dostali zuby žltkastý nádych alebo sa takého nepekného sfarbenia jednoducho zbaviť? Vyskúšali sme rôzne metódy a rovnako sme získali aj užitočné tipy od odborníkov.
Naše zuby, v detstve tak krásne biele, časom stmavnú a zožltnú. Dôvodov, prečo sa tak deje, je viac: vrodená predispozícia, konzumácia určitých potravín, ale tiež vek. Našťastie existujú viaceré metóry na bielenie zubov – či už zo súdka zaručených domácich receptov alebo profesionálneho dentálneho ošetrenia. Aby nedošlo k sfarbeniu zubov, ktoré spôsobujú baktérie, je dôležité dodržiavať správnu dentálnu hygienu, čiže patrične sa starať o zuby, ústnu dutinu, ako aj pravidelne používať zubnú niť.

Bielenie zubov: vďaka týmto domácim vychytávkam budú vaše zuby belšie

Aktívne uhlie na biele zuby

Ak si chcete vybieliť zuby s aktívnym uhlím, použite na to ideálne aktívne uhlie v prášku: jednoducho kefkou načrite do prášku a čistite si zuby, tak ako zvyčajne, tri až štyri minúty, a potom si ústa vypláchnite vodou. Aktívne uhlie má schopnosť viazať na seba nečistoty a škodliviny, čím odstraňuje zo zubov usadeniny. Pozor: ak máte mimoriadne citlivé zuby alebo používate na bielenie aktívne uhlie príliš často, môže dôjsť k podráždeniu zubnej skloviny.


Ovocím za prirodzene bielymi zubami

Jahody, zelené jablká a citróny sa dokážu zázračne postarať o krásne zuby. Sú bohaté na vitamíny – dokážu však aj bieliť zuby. „Ovocie ako jahody, jablká alebo citróny obsahujú veľa ovocnej kyseliny, preto majú bieliace účinky na zuby,“ hovorí zubný lekár Dr. Daniel Bank z Viedne. „Výsledky sa nedajú porovnať s profesionálnym bielením zubov, ale ovocie je prinajmenšom zdravé. Ale aj napriek tomu je potrebné byť obozretným: príliš veľa ovocnej kyseliny môže zubnú sklovinu aj poškodiť.“


Bio bielenie zubov pomocou oleja

Zuby sa dajú vybieliť aj podomácky a celkom prirodzeným spôsobom – za predpokladu, že olejovú kúru praktizujete na pravidelnej báze. Kokosový olej má antibakteriálne účinky a tak zachytávaním baktérií zabraňuje usadzovaniu zubného povlaku na zuboch. Bieliť zuby pomocou olejovej kúry je mimoriadne jednoduché: polku čajovej lyžičky vložiť do úst a „prelievať“ zo strany na stranu minimálne po dobu piatich minút, následne vypľuť a hotovo.


Bielenie zubov jablčným octom

Tento všestranný kozmetický pomocník obsahuje aj kyselinu, ktorá rozpúšťa fľaky na zuboch a tiež usadeniny, zuby sú teda vďaka nej prirodzene belšie. Avšak: ako každá kyselina, aj jablčný ocot môže podráždiť zubnú sklovinu. Preto sa výplachy jablčným octom odporúčajú aplikovať maximálne raz týždenne. Ústa je následne potrebné vypláchnuť vodou.


Červenými perami za belšími zubami

Aby zuby krásne zažiarili nabielo, niekedy stačí dobrý farebný kontrast. Červený rúž rozžiari nielen pery, ale aj zuby. Dôležité je: červený odtieň rúžu by mal mať svieži modrastý podtón.

Profesionálne bielenie zubov


Profesionálna ústna hygiena na pravidelnej báze je pre biele zuby naozaj dobrým základom, avšak zuby si niekedy vyžadujú extra pozornosť: v podobe bielenia. Pri tejto metóde sa zuby ošetrujú chemickým bieliacim prostriedkom za účelom ich zosvetlenia a vybielenia.

„Efekt belších a krajších zubov po profesionálnom bielení pretrváva zhruba rok až dva po zákroku, ale účinnosť a trvácnosť závisí samozrejme aj od životného štýlu jednotlivca,“ hovorí Daniel Bank. „Ľuďom, ktorí pijú veľa kávy, čierneho čaju či červeného vína, konzumujú pokrmy s karí korením a kurkumou alebo sú fajčiari, efekt bielenia tak dlho nevydrží.“ Nech sa páči, tu je porovnanie bieliacich metód:


Zosvetlenie zubov podomáckym bielením

V tomto prípade sa gélom na bielenie zubov plnia násadky na zuby, presne kopírujúce chrup, ktoré vyrába zubár a tie sa následne nosia podľa konkrétnych pokynov lekára v pohodlí domova. Táto metóda je vďaka nižšej koncentrácii peroxidu vodíka ako aj karbamid peroxidu k zubom najšetrnejšia. Ak sa však nedodrží predpísaný čas bielenia zubov, môže dôjsť k precitlivelosti zubov a tiež k podráždeniu ústnej sliznice.

Ako bieliaci gél používať: niekoľko hodín denne po dobu dvoch alebo viacerých týždňov, podľa stupňa sfarbenia zubov.


Bielenie zubov v ordinácii a power bielenie zubov

Bielenie zubov priamo v zubnej ordinácii je pomerne jednoduché. Pred ošetrením sa zuby profesionálne vyčistia.

Pri bielení zubov v ordinácii sa pri zákroku používajú produkty s vyššou koncentráciou peroxidu vodíka (35 až 45 %) a tie sa nanášajú priamo na zuby. Power bielenie sa vykonáva pomocou systému s UV lampou alebo za použitia lasera, preto je tento spôsob vo všeobecnosti účinnejší a rýchlejš

Ako dlho zákrok trvá: jedno sedenie trvá 2 až 3 hodiny. V závislosti od stupňa sfarbenia je možné absolvovať aj niekoľko sedení.