Active Beauty
Zázračná hydrokoloidná náplasť proti vyrážkam
Text: Caroline Pacholet

Toto už poznáte?

Zázračná hydrokoloidná náplasť proti vyrážkam

Je horúcim trendom kolujúcim po TikTok-u a sľubuje rýchle riešenie pre to, čo na tvári nechceme. Zoznámte sa s hydrokoloidnou náplasťou.
Po náplastiach na pľuzgiere siahame vtedy, ak nám nová obuv jednoducho nerobí dobre. Ľudia z TikTok komunity ale tvrdia, že tieto hydrokoloidné náplasti pomáhajú aj v boji proti vyrážkam. Je to však pravda?

Čo je hydrokoloidná náplasť?

Názov je odvodený od hydrofilného materiálu, teda materiálu, ktorý výrazne viaže vodu, z ktorého samotná náplasť pozostáva. Aktívny gél, obsiahnutý v náplasti, na jednej strane absorbuje tekutinu z rany a na strane druhej vytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje proces hojenia pľuzgierov, ktoré na pokožke vznikli odrením.

Sú náplasti na pľuzgiere vhodné aj na zbavenie sa nečistôt na tvári?

Dokáže však tento beauty trend splniť to, čo sľubuje? Koncept hojenia rán hydrokoloidnými náplasťami v skutočnosti funguje aj pri vyrážkach. Absorbujú hnis a maz z uhrov a tým pokožku chránia pred vznikom ďalších infekcií.

A takto sa náplasti používajú aj na vyrážky

Predtým, ako si na vyrážku nalepíte hydrokoloidnú náplasť, pokožku dôkladne vyčistite, je to dôležité, pretože prípadné na pokožke zachytené baktérie a prirodzený maz by mohli proces hojenia vyrážky zhoršiť. Nakoľko aktívny gél obsiahnutý v náplasti absorbuje tekutiny, mala by sa náplasť aplikovať výhradne len do oblasti vyrážky.

Kedy je vhodné použiť hydrokoloidnú náplasť?

Náplasť na pľuzgiere pôsobí najlepšie pri aktívnych zápaloch kože. Na uhry či podkožné vyrážky nemá použitie náplastí veľký význam. Dôležité je dbať na to, aby náplasť na pľuzgiere dobre priľnula na pleť, do rany sa tak nemajú šancu dostať nečistoty. Náplasť si potom na postihnutom mieste môžete nechať dva alebo tri dni.

Dôležité upozornenie: náplasti na pľuzgiere sa na pleť aplikujú len bodovo – priamo na vyrážku a nenahrádzajú liečbu akné!