Active Beauty
Rušivé jazvy? Toto môžete urobiť
Text: Annalina Jegg

Tipy na starostlivosť a ošetrovanie

Rušivé jazvy? Toto môžete urobiť

Jazvy môžu byť nepríjemné, obzvlášť vtedy, ak svrbia a bolia. Tak to ale byť nemusí! Čo teda pomáha:
Jazvy vlastne nie sú nič zlé, patria k nášmu telu a každá jedna by dokázala prerozprávať svoj príbeh. Ale: jazvy nám často pripomínajú nepekné, čiastočne aj traumatické zážitky. Jazvy môžu reagovať aj na zmeny počasia, svrbia a žiaľ tiež aj – presne ako spúšťacie body – spôsobujú bolesti. A aby to nezašlo až takto ďaleko, je dôležité, aby sme sa o jazvu od začiatku správne starali.

Ako jazvy vznikajú?

Jazvy vznikajú, keď po zranení dochádza k regenerácii pokožky. Dôležité: jazva je druhotné, nie normálne kožné tkanivo! Pretože: zjazvené tkanivo je totiž tenšie, menej pružné a nenachádzajú sa v ňom pigmentové bunky a ani mazové a potné žľazy.

Každá jazva môže vyzerať úplne inak – záleží to od toho, kde a ako vznikli. Existujú napríklad preliačené jazvy, tiež zvané atrofické, ktoré môžu vznikať pri akné. Ak sa naopak jazvy charakterizujú nadmerným rastom zjazveného tkaniva, napríklad po popáleninách, vznikajú hypertrofické jazvy.

Vystúpené jazvy, takzvané keloidy, ktoré presahujú miesto poranenia, často svrbia a v priebehu rokov sa môžu zväčšovať. V oblastí kĺbov sa často tvoria kontraktúry, jazvy, ktoré sa silne sťahujú, zmršťujú a tvrdnú.

Podľa toho, kde sa jazva nachádza, aká je veľká a akého je tvaru, môže narobiť šarapatu aj na psychike. Aby ste sa vyhli nápadným jazvám, je dôležité začať so správnou starostlivosťou o ne včas.

Správne sa starať o jazvy: takto na to

S ošetrovaním jazvy môžete začať už vtedy, akonáhle sa uzavrie rana alebo po odstránení stehov. A chce to výdrž: aby starostlivosť o jazvy aj správne fungovala, je nutné ich ošetrovať po dobu viacerých mesiacov.

Na starostlivosť o jazvy existujú na trhu viaceré produkty v podobe krémov, mastí alebo olejov. Na ošetrovanie jaziev sa ukázali ako účinné mnohé zložky týchto produktov. Silikónové náplasti, ktoré sa prikladajú na jazvu alebo gély obsahujúce silikón pomáhajú udržiavať jazvu pružnú a vlhkú.
Alantoín, účinná látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kostihoji lekárskom, urýchľuje hojenie rán a postará sa o to, že jazva je opticky menej viditeľná. Ale pozor: pri vnútornom užívaní výrobkov s obsahom alantoínu sa preukázali možné karcinogénne účinky.

Pomôžu aj tieto domáce recepty

Aby pokožka zostala pružná, dobré je na postihnuté miesta nanášať aj nechtíkovú masť alebo olivový olej. Alebo cibuľu. Majú protizápalové a baktericídne účinky a môžu jazvy stiahnuť. Jednoducho rozrežte cibuľu na polovicu a priložte ju na jazvu alebo si vyrobte obklad z čerstvej cibuľovej šťavy. Prípadne môžete tiež použiť gél na jazvy s cibuľovým extraktom.

Okrem používania krémov sa ešte: vyhýbajte mechanickému napínaniu pokožky, priamemu slnečnému žiareniu a tesnému oblečeniu. Zo začiatku je dobré sa vzdať aj „hryzavých“ svetrov, pretože môžu jazvy podráždiť. Namiesto toho: radšej jazvu viackrát denne pár minút pomasírujte. Pretože: masáže stimulujú lokálne prekrvenie a zlepšujú elasticitu tkaniva jazvy. Ako vhodne pokožku pomasírovať, aby ste si jazvu nerozdráždili, vám najlepšie poradí váš lekár či lekárka, alebo sa obráťte na odborníkov z oblasti fyzioterapie.

Ošetrovanie: takto na jazvy, ktoré bolia a svrbia

Ošetriť sa dajú aj staršie jazvy. V závislosti od toho, či je jazva opticky rušivá, či svrbí alebo spôsobuje bolesti, lekár či lekárka následne navrhne rôzne možnosti liečby.

Pri kraniosakrálnej terapii, jemnej dotykovej terapii, sa povzbudzujú samoozdravné mechanizmy tela. To môže napomôcť uvoľniť aj stavy napätia, ktoré spúšťajú jazvy.

Sľubným zákrokom v rámci liečby nevzhľadných jaziev, napríklad po akné, je dermabrázia. Ide o techniku, pri ktorej sa pomocou rotačného nástroja zbrusuje vonkajšia vrstva kože tak, že zhrubnuté tvrdé okraje jazvy zmiznú. Vystúpené jazvy tiež možno riešiť operačným zákrokom, odstránením jazvového tkaniva. Odborníci dokážu nápadné jazvy odstrániť aj prostredníctvom kryoterapie či laserom.

Z pohľadu TČM môžu jazvy spúšťať v tele rušivé polia v meridiánoch, blokujú tok energie. Časom takejto životnej energie, zvanej čchi, prechádza cez takéto zjazvené miesto čoraz menej. Preto sa môže stať, že rušivé jazvy môžu spúšťať bolesť v úplne inej časti tela.

Aby bolesti odzneli alebo aby sa ideálne vôbec nevyskytli, špecialisti môžu jazvu hneď odstrániť. Napríklad aj pomocou akupunktúrnej masáže (APM) podľa Pensela: terapeut alebo terapeutka viackrát prechádza špeciálnou kovovou paličkou po všetkých meridiánových dráhach, čím dochádza k uvoľneniu toku energie. Po niekoľkých sedeniach by mala jazva úplne zmiznúť.