Active Beauty
Spálenie od slnka? Všetko, čo ste chceli vedieť
Text: Bettina Geiersperger

Toto pomáha

Spálenie od slnka? Všetko, čo ste chceli vedieť

Stráviť deň na slniečku môže byť neskutočne príjemné – ale žiaľ aj veľmi bolestivé. A to vtedy, ak sme ochranu pred slnečnými lúčmi brali zas raz na ľahkú váhu a jednoducho sme sa nenakrémovali.

Spálenie od slnka: keď už je to tu, netúžime po ničom inom, len nech radšej čo najrýchlejšie ustúpi. No také jednoduché to žiaľ nie je. Pred ktorými domácimi receptami sa mať radšej na pozore a ktoré naopak pomáhajú pri spálení pokožky slnkom rýchlo a efektívne? Odpovedáme na najčastejšie otázky ohľadom spálenia pokožky slnkom.

Pokožka spálená slnkom: odpovede na najčastejšie otázky

Prečo nám môže slnko spáliť pokožku?

Samozrejme: spálenie pokožky hrozí každému, nech má už akýkoľvek typ pokožky, ak sa dlho praží na slnku alebo pokožku dostatočne pred lúčmi nechráni. Kožu poškodzuje intenzívne UV žiarenie, pred ktorým sa telo po určitom čase nedokáže prostredníctvom prirodzených obranných mechanizmov viac brániť. Za sčervenanie pokožky sú zodpovedné rozšírené cievy – je to obvyklá reakcia na zápaly. Z medicínskeho hľadiska nie je spálenie od slnka nič iné ako popálenie.

Ako dlho trvajú následky spálenia pokožky slnkom?

Ak ste sa vystavili slnečnému žiareniu príliš dlho bez toho, aby ste predtým použili patričnú ochranu pred slnkom, prvé začervenania sa vám na pokožke objavia spravidla do troch hodín. Prejavy spálenia pokožky a ťažkosti s nimi spojené vrcholia po zhruba 24 až 36 hodinách, po 48 hodinách začnú nepríjemné prejavy spálenia pomaly odznievať. Môže to však trvať až dva týždne, kým sa spálenín od slnka zbavíte úplne.

Je spálenie od slnka nebezpečné?

Keď sú nepríjemné ťažkosti spojené so spálením za nami, obvykle naň rýchlo zabudneme. Žiaľ, to neplatí pre našu pokožku, tá tak rýchlo odpúšťať nedokáže. Faktom je: každé jedno spálenie pokožky slnkom ju trvale poškodzuje a nesie so sebou riziko vzniku dlhodobých kožných ochorení. Najdôležitejšie: svedomitá ochrana kože pred slnečným žiarením znamená úplne sa vyhnúť spáleninám od slnka. A hlavne v prípade detí!

Ako sa vyhnúť slnkom spálenej pokožke: ako sa správne pred slnkom chrániť?

Správna ochrana pred slnkom je vlastne celkom jednoduchá – nasledujte tieto tri pravidlá:
Pravidlo 1: natierať, natierať a ešte raz natierať! Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom – najlepšie počas celého roka. Dôkladne sa nakrémujte a opaľovacím krémom sa potom vždy po nejakom čase opäť pretrite.
Pravidlo 2: vyhýbajte sa priamemu slnku napoludnie, zhruba od 11. do 15. hodiny.
Pravidlo 3: telo si dodatočne chráňte pokrývkami hlavy či ľahkým oblečením.

Ako slnkom spálenú pokožku ošetriť: sú vhodné domáce recepty?

Po internete mátoží nespočetné množstvo zaručených domácich tipov na rýchle zmiernenie ťažkostí spojených so spálením pokožky od slnka. Avšak pri radách ako sú obklady z tvarohu či jogurtu by ste sa mali mať radšej na pozore: mliečne produkty by mohli zápalové reakcie kože dokonca zosilniť.

Okrem toho: ak necháte tvaroh na pokožke tak dlho až úplne vyschne, prilepí sa na pokožku a dať ho zas dole môže byť pomerne bolestivé. Ak pokožku spálilo slnko, domáce vychytávky ako napríklad jablčný ocot ju môžu ešte dodatočne podráždiť. Experimenty dajte radšej bokom a dôverujte týmto radám.

Ako prejavy spálenia kože rýchlo odznejú: čo skutočne pomáha?


Najdôležitejšie: keď sa objavia prvé príznaky, reagujte okamžite a odíďte zo slnka! No ak vás už jeho lúče dostali, môžete si vziať k srdcu tieto rady a napomôcť tak pokožke v procese liečenia.

Ochladenie

Ochladiť spálené miesta na koži je enormne dôležité. Zmiernime tak bolesti a predídeme zápalu pokožky. Ale pozor: pri prílišnom ochladzovaní môže pokožka zas utrpieť omrzliny! Prikladať na pokožku mrazivé zábaly či ľad nie je veru dobrý nápad. Lepšie je osprchovať sa vlažnou vodou alebo siahnuť po obkladoch namáčaných v chladnej vode.

Voda

Spálenie od slnka značne odvodňuje telo. Preto je nutné veľa, veľa piť! Proces regenerácie pokožky sa začína prijímaním dostatočného množstva tekutín. Zvonku zas pomôže nanášať na postihnuté miesta termálnu pleťovú vodu v spreji s protizápalovými účinkami.

Zinok

Zinok zmierňuje zápaly a nepríjemné prejavy spálenia pokožky vďaka nemu rýchlejšie odznejú – nezáleží na tom, či je vo forme masti alebo v tabletkách. Zinok skutočne pomáha pokožke už pred jej vystavením na slnko: zinok totiž viaže voľné radikály, ktoré vznikajú v dôsledku slnečného žiarenia, čím pomáha chrániť pokožku pred vznikom rakoviny kože.

Starostlivosť po opaľovaní

Klasika: mlieka po opaľovaní hydratujú pokožku, príjemne ju schladia a vďaka obsahu cenných zložiek aj protizápalovo pôsobia. Prípravky po opaľovaní zväčša obsahujú vitamíny, minerály, aminokyseliny, ktoré pôsobia blahodarne pri procese regenerácie pokožky a stimulujú tvorbu nových buniek.

Naše tipy sú vhodné pri ľahkom až miernom stupni spálenia pokožky slnkom. V prípade závažných komplikácií po spálení pokožky, ak už spálenie sprevádza tvorba pľuzgierov, silné bolesti hlavy či závraty, by ste mali bezpodmienečne vyhľadať lekársku pomoc.