Active Beauty
Trvanlivosť kozmetiky: ponechať si alebo vyhodiť?
Text: Nina Horcher, Paula Rausch

Dátum spotreby?

Trvanlivosť kozmetiky: ponechať si alebo vyhodiť?

Vzorka krému z časopisu, parfum na narodeniny: časom sa nám poličky v kúpeľni akosi zaplnili a my sme už stratili prehľad, čo tam kedy pristálo. Je najvyšší čas na pretriedenie, pretože trvanlivosť kozmetických prípravkov je obmedzená! Dátum exspirácie je len veľmi orientačný. Lepšie bude, ak nádobku s prípravkom dôkladne pretrepete, privoniate k nemu a skontrolujete jeho konzistenciu.

Podľa dátumu exspirácie a pocitu: Ako rozpoznať trvanlivosť kozmetiky?

Po nanesení vás svrbí pokožka? Odrazu sa vám vyhadzujú vyrážky a na pleti vznikajú začervenané miesta? Ako prvé vám zrejme napadne, že ide o možnú neznášanlivosť, avšak problém môže byť niekde úplne inde. Trvanlivosť líčidiel a tiež kozmetických prípravkov je takisto obmedzená. Ako dlho sa kozmetické produkty môžu používať, ako ich je najlepšie skladovať a ako zistiť, kedy nadišiel čas sa s nimi rozlúčiť, to závisí od typu výrobku. Máme pre vás zoznam najčastejšie používaných kozmetických produktov.

1. Pleťové krémy a telové mlieka

Pri krémoch je to pomerne jednoduché. Ak sú otvorené, ľahko spoznáte, či sú ešte použiteľné. Okrem uvedenej doby trvanlivosti (zvyčajne je to 12 mesiacov) po otvorení (na obale zobrazené ako malý otvorený téglik na krém) sa môžeme spoľahnúť aj na svoje zmysly. Produkt treba ovoňať, preveriť jeho konzistenciu a vizuálne ho zhodnotiť. Ak sa vám na výrobku čokoľvek nezdá alebo vám jednoducho nevonia, je lepšie ho už ďalej nepoužívať.
Ak v kozmetickej skrinke nájdete neotvorené tégliky s krémami, možno by si ešte zaslúžili šancu. Aj v prípade, ak sa produkt v tégliku usadil a na jeho povrchu je tekutina. Je to spôsobené použitými emulgátormi a v prípade napríklad prírodnej kozmetiky s obsahom éterických olejov a kozmetického ílu ide o bežný proces. Ak už krém nie je možné ani dôkladným pretrepaním spojiť do jednotnej konzistencie, je čas sa s ním rozlúčiť. Prírodná kozmetika sa vo všeobecnosti kvôli obsahu prírodných zložiek kazí rýchlejšie.

2. Opaľovacie krémy

Každý rok nám začiatkom leta zaznie v hlave rovnaká otázka: Je opaľovací krém z minulého roka ešte stále dobrý? Ak bol opaľovací krém otvorený už minulú sezónu, účinný už pravdepodobne nebude. Ak ste výrobok nepoužili už približne rok, stavte radšej na istotu a investujte do nového opaľovacieho krému.
A čo ak vylovíme v kúpeľni ešte neotvorený opaľovací krém? Vo všeobecnosti platí, že ak má výrobok určenú dobu spotreby po otvorení, takýto výrobok sa môže uchovávať neotvorený približne 30 mesiacov. To však predpokladá, že u toho ktorého výrobku budete vedieť, kedy ste si ho kúpili. Čo tak si na krém nalepiť vždy poznámočku s dátumom kúpy?

3. Make-upy a korektory

Pre tekutý make-up či korektor platí presne to isté, čo pre pleťový krém: Či sú ešte použiteľné, najlepšie zhodnotíte sami. Ak sa vám nepozdáva vôňa alebo sa zmenila ich konzistencia, radšej sa s nimi rozlúčte!
Fakt, že trvanlivosť kozmetiky sa po otvorení znižuje, súvisí s baktériami, ktoré sa môžu dostať do výrobku vzduchom alebo prstami pri používaní. Dbajte na to, aby pomôcka na nanášanie produktu (napríklad pipetka) nedošla pri nanášaní do priameho kontaktu s pokožkou. Ďalším dôvodom, prečo sa trvanlivosť kozmetiky môže znížiť, je jej nesprávne skladovanie. Najmä tekuté podkladové bázy by sa mali skladovať na chladnom mieste (pokojne aj v chladničke) a tiež by nemali byť vystavené slnečnému žiareniu.

4. Maskary

Mimoriadna opatrnosť sa vyžaduje najmä pri prípravkoch, ktoré sa aplikujú na sliznice alebo na oči, inak by ste si poľahky mohli privodiť zápal očí. To isté platí aj pre krémy na oči. V prípade maskary sa odporúča nasledovné: maskaru opakovane nevsúvajte a následne nevyberajte z tuby, pretože zbytočným pumpovaním sa do nádobky dostáva vzduch, čo môže znižovať jej samotnú trvanlivosť, ktorá sa pohybuje od troch do šiestich mesiacov. Z rovnakého dôvodu sa treba tiež vždy uistiť, že ste po použití maskary dobre zaskrutkovali vrchnák. Takže ak máte nejaké pochybnosti: starší otvorený produkt už radšej nepoužívajte. Výrobok po záruke spoznáte predovšetkým podľa toho, že maskara je suchá, jej konzistencia drobivá a niekedy aj zapácha.

5. Púdrové produkty

„Ach, púder mám pre núdzové prípady v kabelke stále... Ale ten tak či tak vydrží snáď večne!“, to si pravdepodobne zrejme niekedy pomyslela každá z nás. A veru, niečo pravdy na tom je: trvanlivosť práškových kozmetických produktov, ako sú napríklad púdre, očné tiene či lícenky, je v prípade, že sa neotvoria, až dva roky. Ak už produkty otvoríte, ich trvanlivosť závisí od spôsobu skladovania. Napríklad, ak púder nechávate v kúpeľni otvorený, mohol by v dôsledku pôsobenia vodnej pary zvlhnúť a eventuálne začať plesnivieť. Ak už nastane táto situácia, takéto výrobky netreba v žiadnom prípade ďalej používať, znehodnotený kozmetický prípravok by mohol nielen podráždiť pokožku, ale v najhoršom prípade aj prispieť k vzniku rakoviny kože. Suché skrášľovacie produkty vždy dobre uzavrite a uložte ich do kozmetickej taštičky. Teplo a sucho trvanlivosť produktov neovplyvňujú.

6. Rúže a lesky na pery

Rúž vydrží približne dva roky. Okrem toho na rúži veľmi rýchlo spozorujete, kedy by ste ho už nemali používať. Ak ho cítiť zatuchlinou alebo sa rúž drobí, je súci na vyhodenie. Na druhej strane lesk má trvanlivosť kratšiu a to vďaka svojmu mastnejšiemu zloženiu. Mal by sa používať len jeden rok. Dlhšia trvanlivosť kozmetiky sa dá optimálne podporiť aj vhodným skladovaním. Výrobky určené na líčenie pier najdlhšie vydržia v suchom prostredí a pri izbovej teplote. Do chladničky ich radšej nevkladajte, pretože pod vplyvom permanentného chladu sa môžu začať drobiť a tiež môžu vyblednúť.

7. Hubky a štetce

Samozrejme, tieto kozmetické pomôcky nemajú vyslovene určenú dobu spotreby, avšak na ich trvanlivosť treba dbať tiež. Aj štetce a hubky by sa mali v byte skladovať na suchých miestach. Okrem správneho skladovania je nevyhnutné ich pravidelne čistiť (hubky by sa mali čistiť po každom jednom použití!). Keď čistíte štetce, najlepšie je nechať ich vysušiť na sklenenej alebo keramickej podložke, aby ležali vodorovne a aby štetinky v sebe neakumulovali zbytočne vlhkosť.Hubky sa žiaľ, aj napriek dôkladnému čisteniu, môžu rýchlo stať lapačmi baktérií. Z tohto dôvodu by sa mali vymieňať minimálne každé tri mesiace. Ak by sa používali príliš dlho, resp. ak by neboli správne čistené, baktériami zo štetiniek štetcov a hubiek by sa mohli kontaminovať aj kozmetické produkty, čo samozrejme znižuje ich trvanlivosť.

8. Laky na nechty

Na laku na nechty je skvelé, že sa vďaka svojmu chemickému zloženiu nemôže pokaziť. Môže sa však stať, že vyschne alebo sa v ňom časom oddelia jednotlivé vrstvy. Ak lak začne vysychať, lepí sa alebo sa zle nanáša, máme pre vás zopár trikov: Aby mal lak opäť tú správnu konzistenciu, pridajte doň pár kvapiek odlakovača alebo lak na niekoľko minút vložte do mrazničky. Ak ste lak dlhšiu dobu nepoužívali a na jeho hladine sa vytvorila vrstva čírej tekutiny, stačí ho dobre pretriasť, vrstvy sa pekne opäť premiešajú.

9. Parfumy

Parfumy majú vďaka vyššiemu obsahu alkoholu dlhšiu trvanlivosť. Ak sa skladujú na suchom a tmavom mieste, možno ich používať aj tri roky. Konkrétny dátum spotreby sa pri parfumoch neurčuje. Ak sa však zmení ich farba, vôňa alebo konzistencia, konkrétne na mastnejšiu, vtedy je čas sa s nimi rozlúčiť. Čo sa skladovania týka, parfumy každopádne nepatria do chladničky, naopak vhodnými miestami na uskladnenie sú škatule alebo zásuvky, kde sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu len zriedka.
Ak sa parfum blíži ku koncu svojej doby životnosti, nemusí vždy „zapáchať“, niekedy sa môže stať, že jeho vôňa len stratí na intenzite. Pozitívom však je, že ani takýto parfum nepredstavuje pre používateľov žiadne zdravotné riziko. Určite ho však už nebudete chcieť ďalej používať a preto je vhodné parfum od začiatku vhodne uskladňovať. Rozumné pritom je nepoužívať viac parfumov naraz, pretože je pravdepodobné, že všetky v rámci doby ich trvanlivosti jednoducho nevyužijete.