Ingrediencie na prípravu 1 palacinky „dutch baby“

  • 3 vajcia v bio kvalite
  • 180 ml mlieka
  • 90 g ky
  • 3-4 PL masla
  • 1 štipka soli
  • 3 PL rajbaného parmezánu – úžasne chutná je aj vegánska alternatívna parmezánu

Na ochutenie palacinky

  • Pečené huby (sezónne)
  • Ak máte chuť, tak voliteľne: šunku, burrata syr, rukolu

Príprava slanej verzie „dutch baby“

Panvicu vhodnú do rúry vložíme do rúry predhriatej na 220°C.
Vo veľkej miske zmiešame suché prísady (múku, soľ).

V druhej miske vyšľaháme do peny vajcia a mlieko. Potom k pene opatrne vmiešame múku a soľ.

Panvicu vyberieme z rúry, rovnomerne do nej rozotrieme maslo a necháme ho roztopiť. Potom do panvice nalejeme cesto, posypeme ho parmezánom a pečieme v horúcej rúre po dobu 15 minút.

Po vybratí z rúry pochúťku ihneď podávame. Dozdobíme podľa vlastnej chuti. V našom recepte sme si s obľubou zvolili jesenné ingrediencie, teda opečené huby.

Tip

Recept na pochúťku si môžete jednoducho obmieňať a pridaním sušených paradajok, artičok, surovej šunky, burrata syru či rukoly pochúťku premeniť na mediteránsku palacinku. Na „dutch baby“ chutí tiež nebesky jesenne aj sezónna klasika tekvica, samozrejme predpečená a natretá na korpus! Čistá bez príloh alebo s miskou šalátu a krajcom čerstvého chleba, „dutch baby“ si určite zamilujete a z palacinky sa rýchlo stane váš nový „brunch miláčik“.

Holandské baby? Odkiaľ pochádza názov tejto pochúťky?

Či už v sladkej alebo v slanej verzii: Vďaka ľahkej palacinke „dutch baby“ nielenže podskočí naše kulinárske srdce, táto dobrota sa pomaly, ale iste dostáva stále viac aj do menu trendy brunch reštaurácií. Za receptom na ľahké pochúťky z panvičky však nestoja virálne food trendy z TikToku. Dutch babies sa podávali už začiatkom 20. storočia v rodinnej kaviarni „Manca´s Cafe“ v meste Seattle. Podľa amerického lifestylového časopisu „Sunset“ sa zrodilo „dutch baby“ z pôvodných „nemeckých palaciniek“, keď dcéra majiteľa kaviarne jednoducho zamenila „deutsch“ na „dutch“.

Nech už za „dutch baby“ stojí ten či onen národ, na skvelej nadýchanej palacinke si radi pochutíme kedykoľvek!