Active Beauty
Výklad snov: len prosím žiadna symbolika! 

Rozhovor s odborníkom na výklad snov

Výklad snov: len prosím žiadna symbolika! 

Sny si ideálne vykladajte sami. A zabudnite v snoch na symboly. Odborník radí, ako správne na to. 

Blahodarný spánok a pokojnú noc, to si želáme snáď všetci. A k tomu prekrásne sny a hlavne žiadne nočné mory! Dá sa to, tvrdí Michael Schredl, výskumník snov a vedecký riaditeľ nemeckého spánkového laboratória: „Ak so snami aktívne pracujete, môžete pretransformovať aj nočné mory.“ A to nielen tým, že budete trénovať takzvané lucidné snívanie. So snami dokážete najlepšie pracovať v bdelom stave. A s ezoterikou to teda nemá nič spoločné.  

Prečo snívame? 

 

„Snívanie je subjektívny zážitok počas spánku,“ hovorí Schredl. A pritom už novodobý výskum dokázal: akonáhle spíme, snívame. A nepretržite. Subjektívny zážitok sa len tak nevypne, len si z neho po prebudení veľa nepamätáme. Snívame o tom, čo počas všedných dní zamestnáva našu myseľ. Prečo však snívame, doteraz nezistil nikto. Obvyklé teórie hovoria o tom, že v snoch spracovávame zážitky, hľadáme riešenia problémov alebo sa nimi pripravuje na určité situácie. „V snoch sa však emócie majú tendencie zveličovať: nepatrná starosť v bežnom živote sa v sne mení na gigantické monštrum.“  

Význam snov: zabudnite na symboliku! 

Na začiatok je podstatné vedieť: „Vykladať sny by mal len ten, kto ich sníva,“ vyjadril sa v rozhovore pre Abendzeitung München (AZ) expert na výklad snov Karl Werner Ehrhardt. Takže áno, svoje sny by ste si mali vykladať LEN VY. To je pri výklade snov zo všetkého  najdôležitejšie. 

Po druhé: výklad snov prostredníctvom symbolov jednoducho nefunguje, myslí si odborník Schredl. Prečo? Pretože sny človek prežíva subjektívne, do veľkej miery sa v nich odráža vedomie a preto sa líšia od človeka k človeku. 

A po tretie:„Odborníci dnes už nehovoria o výklade snov, hovoria o práci so snami,“hovorí výskumník snov. A teraz k praxi: 

       Výklad snov bez symbolov: 4 fakty 

1. Analyzujte základný obraz 

Hoci naše sny sú individuálne a ovplyvňujú ich rôzne faktory, všetci fungujeme podobne a zaoberáme sa podobnými témami. Výskumník snov to nazýva „základným obrazom.“ A s takýmito základnými obrazmi môžete pracovať pri: 

  • Snoch, v ktorých padáme: „základný obraz je tu strach zo straty kontroly.“ Máme strach, že môžeme stratiť pevnú pôdu pod nohami a tvrdo dopadneme na zem. 
  • Ak nás v sne niekto prenasleduje, v bdelej realite naopak riešime niečo úplne iné: máme z niečoho strach a utekáme pred tým. Alebo menej dramaticky poňaté: vyhýbame sa niečomu alebo odsúvame niečo, čo neradi robíme.  
    Rada od odborníkov: pozrite sa na základný obraz a opýtajte sa sami seba, čo naznačuje. „No u každého je to niečo iné. A môžete to zistiť len vy sami!“  

2. Nechajte si pri výklade snov poradiť 

Tiež pomáha, ak do výkladu snov zaangažujete aj ďalšieho človeka. Ale: ak človek, ktorého ste si vybrali čítal veľa o Freudových výkladoch snov, môže byť následná interpretácia dosť jednostranne zameraná. Vo všetkom potom môže vidieť falický symbol a čakajte určite otázku: „A čo váš sexuálny život“? Obráťte sa teda na niekoho, kto vás v prežívaní snov podporuje a nič vám nebude vnucovať. O najlepší výklad sna sa postaráte len vy sami.  

3. Čo znamenajú nočné mory? 

Nočné mory sú sny so silným negatívnym afektom: najčastejšie strachom, ale tiež zlosťou, odporom alebo smútkom. „Vzrušia vás natoľko, že sa na ne zobudíte,“ hovorí výskumník snov. Mimochodom niektorým ľuďom sa častejšie snívajú nočné mory ako iným, čo môže spočívať v tom, že v bdelom stave prežívajú viac stresu alebo mu skôr prepadajú ako iní ľudia.
Nočné mory v zásade neznamenajú nič zlé, sem tam sa prisnijú každému. No ak sa vám nočná mora stále opakuje, chce vám sprostredkovať niečo dôležité.  

4.  Ako vyložiť stále sa opakujúce sny?  

„K tradičným stále sa opakujúcim snom patria sny, že vás niekto prenasleduje, padáte alebo že ste na skúške,“ tvrdí odborník – a všetky sa radia medzi nočné mory. „Ak sa stále sa opakujúci sen nemení, správa je jasná: ten, kto sen sníva, sa má niečo nové naučiť.“ 

Napríklad sen so skúškou: niekomu sa sníva, že má pred skúškou, že z nej vyletel alebo na ňu prišiel v spodnej bielizni. V tomto prípade sa základný obraz týka hodnotenia vlastného výkonu inými ľuďmi. Ide o to: „Čo si myslia iní o tom, čo robím?“ Tu musíte na výklad použiť (vedomú) realitu!  
 
Vzrušujúce však je: ak sa vám opakujú sny, v ktorých prežívate strach – ako napríklad strach zo skúšky – vôbec nie je nutné zisťovať, čo v živote prebieha nesprávne. Ba dokonca: „Rôznymi cvičeniami v bdelom stave dokážeme sny aj pozmeniť,“ hovorí výskumník snov Schredl. Osvojením si relaxačných cvičení, ktoré človek môže praktizovať pred každou skúškou sa strachu zo skúšok postupne dokážeme zbaviť. A spolu so strachom pomaly odídu aj stále sa opakujúce skúškové nočné mory.    

Výklad snov: prečo chceme vlastne vykladať sny?

Ak so snami pracujete, zistíte, aký je vzťah medzi snom a bdelou realitou. Čo nám to však prináša? „Pomôže vám to rozšíriť obzory. A spoznať lepšie svoj život ako aj samých seba,“ hovorí Schredl.   
Nemôžete očakávať, že výkladom snov bez symboliky sa vo vašom živote udejú veľké zázraky. Tie sa bez veľkých zmien proste nekonajú, vyjadril sa odborník na výklad snov Erhardt v rozhovore pre AZ: „Iba badateľné maličkosti. A práve tie vám otvoria obzory pre novú perspektívu kvality života.“