Active Beauty
„Undercut“ u žien: tento účes má viac tvárí

Správne drzý účes

„Undercut“ u žien: tento účes má viac tvárí

„Undercut“ nie je trendy účesom len vo svete mužov. Čoraz obľúbenejším účesom sa stáva aj vo svete toho nežnejšieho pohlavia. Na „undercut“ účese je rozkošne atraktívna práve kombinácia úplne krátkych a dlhých vlasov. Práve táto hra rôznych dĺžok vlasov otvára pri ich stylingu dvere neobyčajným možnostiam. Ak sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou zmeny imidžu, máme pre vás odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Čo vlastne znamená „undercut“ u žien?

Pri podholených účesoch v štýle „undercut“ sa vlasy v spodnej tretine zadnej časti hlavy, ako aj po bokoch strihajú oveľa nakratšie ako zvyšné vlasy, niekedy sa dokonca holia. Vrchné vlasy sa ponechávajú dlhšie a voľne padajú cez miesta, kde sú vlasy výrazne skrátené. Práve vďaka tomu je tento look veľmi všestranný a úplne ideálny pre tie dámy, ktoré sa nevedia nadobro rozlúčiť s dlhými vlasmi. Najmä dámam s hustými a objemnými vlasmi môže  „undercut“ pomôcť pri horúčavách v lete, k zátylku sa totiž pri podholenom účese dostane viac vzduchu. Zredukovanie množstva vlasov navyše vedie u majiteľky k odľahčenému pocitu pri nosení účesu.
„Undercut“ a „sidecut“ účesy musí pravidelne (každé štyri až päť týždňov) upravovať odborník na vlasy, len tak sa zachová strih a účes bude pôsobiť dokonale upravene.
 

Aký je rozdiel medzi účesmi „undercut“ a „sidecut“?

Pri „undercut“ účese sa vlasy strihajú či holia po celom obvode hlavy, zatiaľ čo pri účese „sidecut“, ako už prezrádza aj jeho samotný názov, sa vlasy skracujú len na stranách. V prípade oboch verzií sa ponechávajú vlasy na vrchnej časti hlavy. Ak sa takéto účesy nosia voľne rozpustené, sú vhodné aj na bežné každodenné nosenie.  Vrchné vlasy potom  jednoducho padajú cez podholené časti a prekrývajú ich. V kombinácii s ležérnymi drdolmi a vysokými chvostami vyzerá tento účes skutočne mimoriadne rafinovane.
 

Musí sa pri účese „undercut“ u žien podholiť veľká časť vlasov?

Nie! „Akonáhle mám v účese dĺžkovo neprepojené časti vlasov, ide už o „undercut““, vysvetľuje trénerka kvality pre dm, Renate Harrer. Kaderníčky a kaderníci tento strih používajú predovšetkým na zmenšenie objemu. Najlepším príkladom takéhoto účesu je klasický bob: vlasy na krku sa zostrihávajú alebo holia o niečo kratšie ako zvyšné vlasy, aby účes správne sadol a mohol tak vyniknúť jeho grafický look, napríklad v trendy prevedení  ultra krátkeho boba.
 

Ako teda môžu dámy k účesu „undercut“ pristupovať?

Ak si dámy stále nie sú úplne isté, odporúča sa začať s tenkým pramienkom vlasov na zadnej časti hlavy. Pretože jedna vec je neodškriepiteľná: vlasy sa strihajú bleskurýchle, avšak vyčakávať, kým opäť narastú, to chce teda poriadnu dávku trpezlivosti. V priemere narastú vlasy za mesiac o 1,5 cm. Kým teda dosiahnu dĺžku zvyšných vlasov, chce to veru čas.
Tip odborníčky: „Ak nosíte dlhé vlasy, stavte počas prechodného obdobia napríklad na nízky drdol či konský chvost.“
 

Je „undercut“ vhodný aj pre majiteľky jemných vlasov?

Ak si dáte vlasy na zátylku a/alebo na stranách ostrihať nakrátko či dokonca oholiť, vlasy stratia na objeme. Kombinácia bohatej hrivy a „undercutu“ – tak takýto win-win funguje len u ľudí, ktorí boli obdarení hustými vlasmi s veľkým objemom! Renate Harrer preto „undercut“ neodporúča ľudom s veľmi jemnými vlasmi – tí by naopak mali radšej zvážiť správny strih práve na zväčšenie objemu. Na vytvorenie akéhokoľvek objemu jednoducho tak či onak potrebujete určité množstvo vlasov.

Akému typu žien sa hodí „undercut“?

V podstate ide o strih, ktorý zvýrazní ostrejšie črty hranatého typu tváre. Naopak jemné črty tváre tvoria s takýmto strihom úžasný kontrast, celkový vzhľad potom pôsobí atraktívne. Pri tomto účese sa možno pohrať aj s rôznymi vlasovými doplnkami a čelenkami, bude tak krásne hravý a zároveň vhodný na každodenné nosenie.

Ako si môžu dámy „undercut“ upravovať?

Tento look jednoducho vynikne pri každej dĺžke vlasov! Máme pre vás zopár nápadov na styling pre každú jednu dĺžku vlasov.

Elegantný mokrý vzhľad pre krátke vlasy

V krátkych vlasoch sú „undercut“ a „sidecut“ vždy dobre viditeľné. Ak však chcete svoj účes ešte vyšperkovať, stavte na wet look.
Ako na to?

  • Na vlhké alebo suché vlasy naneste gél a vpracujte ho do vlasov, od korienkov až po končeky.
  • Potom vlasy už len začešte hrebeňom alebo kefou dozadu alebo na stranu.
 

Očarujúce vlny pre stredne dlhé vlasy

Máte chuť na zmenu imidžu? Tak potom povýšte svoj drzý „undercut“ na skutočne elegantný účes tak, že ho doladíte kučerami.
Ako na to?

  • Vytvorte si vo vlasoch kučery žehličkou, kulmou alebo špeciálnou trojkulmou na vlny.
  • Vlasy potom upravte do jednej strany a zafixujte lakom na vlasy.


Levia hriva pre dlhé vlasy

Dlhým vlasom často chýba objem, práve kvôli ich váhe. „Undercut“ môže vniesť do účesu viac ľahkosti a odrazu je z vlasov možné vytvarovať aj hustú, na objem bohatú hrivu. „Cut“ sám o sebe viditeľný ani nie je.
Ako na to?

  • Vlasy si umyte šampónom pre objem vlasov.
  • Naneste na ne potom sprej s morskou soľou alebo sprej na vlnité a kučeravé vlasy, vlasy zapleťte a nechajte ich zapletené aj cez noc.
  • Pre väčší objem použite na druhý deň lak na vlasy alebo suchý šampón, oba dobre vpracujte do korienkov.


Ako podčiarknuť „undercut“ pomocou vlasových doplnkov

„Undercut“ sa dá nádherne podčiarknuť tak, že si vlasy vypnete dohora. Hodia sa na to vkusné vlasové doplnky, ako napríklad štýlové scrunchies gumičky, štipce do vlasov alebo čelenky. Ak nosíte rady tento účes a zároveň ste fanúšičkami netradičných vlasových stylingov, môžete si pri najbližšej návšteve salónu nechať „undercut“ zafarbiť alebo ho vyšperkovať vyholením rôznych trendy vzorov. Budete neprehliadnuteľná! Vašej predstavivosti sa medze rozhodne nekladú.