Active Beauty
After sun vlasová starostlivosť: vlasy po dovolenke

Vlasy po lete

After sun vlasová starostlivosť: vlasy po dovolenke

Ako sme si len užívali relax na slniečku! Pri všetkých možných aktivitách a najrôznejších formách trávenia času počas dovolenky sme na svoje vlasy možno až tak často nemysleli. Teraz je ale opäť čas venovať sa vlasom a dožičiť im patričnú starostlivosť.
Hravé a nedbalé plážové vlny vyzerajú na dovolenke jednoducho skvele a najlepšie na nich je, že vďaka slanej vode sa jemné vlnky vo vlasoch tvoria proste samy od seba. No len keď sa vrátite domov, všimnete si, že farba vašich vlasov je akási matná a končeky pôsobia ako slama. Slnko, soľ a chlórovaná voda pre nás znamenajú relax, no pre naše vlasy skôr záťaž. S týmito SOS tipmi na starostlivosť o vlasy môže vaša koruna krásy po dovolenke opäť zažiariť sviežim leskom.

 

1. Pri vlasoch platí jedno: radšej hamovať ako banovať

Ak máte tento rok letnú dovolenku ešte len pred sebou, mali by ste si vlasy chrániť pred slnkom a zabrániť tak ich poškodeniu už počas dovolenky, nie po nej. Namiesto normálnych prípravkov na vlasy, ktoré bežne používate, si so sebou pribaľte after sun šampón, kondicionér a tiež kúru na vlasy. Starostlivosti o vlasy pritom netreba venovať extra čas navyše, tieto prípravky jednoducho zaradíte do svojej obvyklej rutinnej starostlivosti o vlasy.  
Ak ste si pred dovolenkou nechali zafarbiť vlasy alebo ich máte odfarbené, odborníci odporúčajú, aby ste si do bazéna radšej vlasy vypli dohora alebo použili kúpaciu čiapku. Na slniečku noste ideálne slamený klobúk alebo nejakú trendy cappy.

 

2. Ako zreparovať poškodené vlasy

Dožičiť vlasom správnu starostlivosť nie je neskoro ani vtedy, keď už máte tento rok dovolenku za sebou. V dôsledku zmenených vonkajších vplyvov počas dovolenky sa vlasy majú tendenciu vysušovať, štiepiť a strácať na pevnosti a objeme. Na obnovenie ich zdravia je vhodný šampón pre hĺbkovú regeneráciu vlasov. Šampón poškodené vlasové vlákna regeneruje zvnútra a posilňuje vlasy zvyčajne olejmi, ktoré im dodávajú nanovo lesk.

 

 

3. Zbohom zelenkastý nádych

Hlavne blond vlasy trpia na dovolenkách v teplejších krajinách: Kombinácia chlórovanej vody a slnka im teda rozhodne neprispieva k zdravému vzhľadu, pretože studený podtón síce vyzerá cool, ale keďže sa z vlasov odfarbovaním odstránia červené pigmenty, vlasy majú potom tendenciu získať zelenkastý odtieň. Tento nevzhľadný podtón tiež hrozí v prípade vlasov, ktoré boli farbené z blond na chladný odtieň hnedej.    
Najspoľahlivejší spôsob, ako sa zbaviť zelenkastého nádychu je vložiť sa do rúk profesionála v kaderníckom salóne. Ak však potrebujete okamžitú prvú pomoc, čo tak vyskúšať trik s citrónovou šťavou? Jednoducho do pohára s vodou pridajte dve lyžice citrónovej šťavy a dobre premiešajte. Citrónovou vodou si potom pokvapkajte vlasy, nechajte ju na nich pôsobiť asi desať minút a následne už len dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Efekt by ste mali zaznamenať okamžite. Tento trik sa však neodporúča aplikovať príliš často, pretože kyselina citrónová vlasy dodatočne vysušuje.

 

4. Nažlto by malo žiariť len slnko

Z dovolenky si nemusíte doniesť len nepríjemný suvenír v podobe zelenkastého nádychu vlasov. Žiaľ, ani žltkastý odtieň nie je u blondínok ničím výnimočným. A k tomuto fenoménu dochádza dosť často aj v prípade nepravých blondínok, nakoľko slaná voda a horúčava odstraňujú z vlasov studenú matnú vrstvu a vlasy potom pôsobia nažltlo.   
Našťastie, žltkastý odtieň sa vhodnými prípravkami na vlasy odstraňuje ľahšie ako ten zelenkastý. A záchranca číslo jedno má v tomto prípade meno fialový šampón. Obsahuje totiž fialové pigmenty, ktoré dokážu žltkastý odtieň vo vlasoch zneutralizovať. Vaše vlasy tak naberú mihnutím oka popolavý nádych.

 

5. Starostlivosť o vlasy v podobe masiek a fluidov

Ak chcete svojim vlasom po dovolenke dožičiť extra porciu starostlivosti, môžete napríklad siahnuť po vyživujúcich maskách na vlasy. Prírodné oleje napríklad uľahčia rozčesávanie poškodených vlasov a vlasy budú vďaka nim lesklé až s nádychom trblietavosti. A aby sa vlasy ľahšie rozčesávali, použite na ne balzam.

 

6. Starostlivosť o vlasy ide cez žalúdok

Na dovolenke si naozaj užívame po každej stránke a na vyváženú stravu veru veľmi nemyslíme. Stáva sa, že pizzu si doprajeme aj niekoľkokrát týždenne. Doma by sme však mali viac myslieť na to, aké živiny naše telo potrebuje. Kvalitnej vyváženej strave sa potešia veru aj naše vlasy. Nasledovné superpotraviny prispejú ku krásnemu lesku vo vlasoch:
  • celozrnná ryža obsahuje cenné sacharidy a horčík
  • pšeno obsahuje kyselinu kremičitú
  • tofu obsahuje bielkoviny, ktoré posilňujú vlasy
  • ovsené vločky dodávajú vlasom lesk
  • losos obsahuje veľa biotínu
  • kokosový olej sa môže na vlasy používať ako kondicionér
 

7. Šmyk šmyk a končeky sú fuč

Samozrejme, po dovolenke netúžime po nedobrovoľnom skracovaní vlasov. Avšak s návštevou kaderníctva by sme rozhodne nemali otáľať. Čo tak sa objednať hneď po návrate domov? V závislosti od stupňa poškodenia vlasov nebude iste nutné dĺžku ani veľmi skracovať. Na to, aby sa vlasy nezačali štiepiť aj v dĺžkach, často stačí zostrihnúť len polámané končeky, vlasy tak budú ďalej rásť krásne a zdravé.