Active Beauty
Balejáž: ultimatívny návod
Text: , Margret Hoffmann

Letný look

Balejáž: ultimatívny návod

Balejáž je bezpochyby najlepšia farbiaca technika, ktorá vám vyčarí vo vlasoch prirodzené odtiene. Ale čo presne sa pri nej deje? Zvládnem techniku balejáže aj sama? Nech sa páči, tu sú všetky odpovede na vaše otázky!

Či už máte kučery alebo rovné vlasy, ste blond, hnedovláska alebo ryšavka: v skratke, ak túžite po osviežení farby vašich vlasov alebo sa vám len jednoducho žiada farebná zmena či viac lesku, potom je pre vás farbiaca technika balejáže to pravé.

Trik: Na pramienky sa nanáša farba v rôznych farebných odtieňoch priamo štetcom, ručne. Výsledkom je, že zvýraznené pramienky sú len o pár nuáns svetlejšie ako je prirodzená farba vlasov, čím vo vlasoch vzniknú jemné prechody a tiež prirodzený a osobitý look. Výraz balejáž je odvodený z francúzskeho slova „balayer“, čiže „zametať“, či prenesene „vytvárať ťahy štetcom“.

Tip: v kaderníckych štúdiách nájdete túto farbiacu techniku pod názvom „maľovanie vlasov“, či v angličtine „hair painting“.

Balejáž: 6 otázok a odpovedí k spomínanej farbiacej technike

1. Balejáž verzus ombré: v čom tkvie rozdiel?

Zatiaľ čo pri balejáži sa nanáša farba plynulými ťahmi štetca na dĺžky, zhruba desať centimetrov od korienkov, pri technike ombré začína farebný prechod značne nižšie. Vlasy zostávajú tmavšie od korienkov až do zhruba polovice dĺžky, kde začína farebný prechod a vlasy sa smerom ku končekom plynule zosvetľujú.

2. Funguje balejáž pri všetkých farbách vlasov?

Áno, ale vždy sa odporúča zotrvať pri harmonickej kombinácii farieb. To znamená, navzájom sa vždy kombinujú buď studené alebo teplé tóny. Ak ste skôr tmavší typ, o prirodzene pôsobiaci výsledok sa postará kombinácia teplej hnedej s odleskami s nádychom karamelu či so zlatými nuansami. Ženám s bledšou pleťou a modrými očami sa skôr hodia studenšie blond tóny – tu sa technika balejáže postará o svieže oživenie vlasov. Hra tieňov v ryšavých vlasoch je tiež extrémne cool.

3. Pre aké vlasy je technika balejáže najvhodnejšia?

Najimpozantnejší efekt dosiahnete balejážou v dlhých vlasoch. Super harmonicky pôsobí táto technika na pekných plážových vlnách, farebné odtiene jednotlivých pramienkov navzájom úchvatne splývajú. Balejáž však funguje výborne aj s dlhším bobom. Už menej vhodná je táto farbiaca technika pre krátke strihy. Dôvod: „Keďže krátke vlasy poskytujú málo priestoru pre rôzne zafarbené pramienky, výsledok by poľahky mohol pôsobiť fľakato,“ hovorí Helmut Maier, tréner kvality pre dm.

4. Akú trvácnosť má tento „wow efekt“ vo vlasoch?

Pramienky sa obvykle začínajú farbiť niekoľko centimetrov od korienkov, takže farebné odtiene pôsobia prirodzene aj niekoľko mesiacov. Sú však aj iné techniky farbenia, pri ktorých sa vlasy farbia už od korienkov. Tu potom celkový dojem môžu kaziť odrasty o niečo skôr. Okrem toho trvácnosť efektu farbenia závisí od toho, ako veľmi sa odkláňate od svojej prirodzenej farby. Tip: v kaderníckych štúdiách si môžete dať dofarbiť len odrastené pramienky vlasov, ktoré boli farbené technikou balejáže.

5. Koľko času si naplánovať, keď sa chystám do salónu na balejáž?

Vždy to závisí od toho, akú máte dĺžku vlasov, akú majú štruktúru, hustotu a tiež záleží na tom, aký stupeň zosvetlenia si predstavujete. V princípe si však treba na farbenie pramienkov vyhradiť minimálne tri hodiny. Pretože v každom prípade musíte počítať s časom, ktorý je potrebný na zosvetlenie vlasov. Až potom do hry vstupuje glossing alebo oživenie farby vlasov či tónovanie rôznymi farebnými odtieňmi a to si vyžaduje svoj čas.

6. Zvládnem farbiacu techniku balejáže aj sama?

Definitívne to neodporúčame! Táto technika, ktorá sa vykonáva ručne, by sa mala ponechať naozaj len koloristom. Pretože aj pri namiešavaní aktívnej farbiacej zmesi, ktorá sa za účelom vytvorenia správnej konzistencie zmiešava s kaolínom, treba mať skúsenosti a poznať know-how. Okrem toho ide ešte o hrúbku štetca, techniku nanášania farby, dobu pôsobenia a mnohé iné faktory. Dokonalý výsledok techniky balejáže by malo byť naozaj dielom profesionála!