Ako akceptovať vlastné telo
Body positivity: Nič ľahké, avšak vypláca sa
Čo teda rozumieme pod pojmom "body positivity"
"Body positivity" je forma akceptácie vlastného tela. Týmto výrazom by ste sa ale nemali nechať zmiasť, pretože tu nejde o to, aby ste svoje telo akosi glorifikovali alebo s ním naopak boli na vojnovej nohe. Namiesto týchto dvoch extrémov by sa mal človek na svoje telo pozerať v princípe pozitívne. Pocit prijatia by mal viesť k uvoľnenému a prirodzenému zaobchádzaniu s vlastným telom. Samozrejme, to neznamená, že svoje telo nesmieme milovať. Trend sebalásky však u mnohých spúšťa veľký tlak. Okrem toho sebaláska implikuje, že človek musí milovať svoje telo také, aké je, zatiaľ čo "body positivity" vždy ponecháva akýsi priestor na zmenu.
Prečo je "body positivity" tak dôležitá záležitosť?
Žijeme v spoločnosti, v ktorej je na každodennom pretrase fatfóbia či transfóbia a tiež rasizmus a mizogýnia. Keď musíme bojovať s diskrimináciou, je takmer nemožné rozvíjať skutočnú a pravú lásku k vlastnému telu. Aj keď to človeku nepadne vždy ľahko, možno sa podarí aspoň vlastné telo akceptovať. Pretože "body positivity" je tiež prvým krokom k pozitívnemu prístupu k telu: Ak proti vlastnému telu nebojujeme, máme omnoho viac zdrojov na to, aby sme sa oň dobre starali a udržiavali ho zdravé.
Ako funguje "body positivity"?
To, čo teoreticky znie veľmi komplexne, je možné vyriešiť pomocou niekoľkých malých zmien v každodennom živote. Je dôležité si uvedomiť, že "body positivity" nie je vždy lineárny proces so svojimi vzostupmi a pádmi. Vytrvať pri ňom sa však vyplatí!
S týmito trikmi je "body positivity" jednoduchšou záležitosťou:
1. Urobte niečo dobré pre zvýšenie "pozitivity tela"
Tento bod sa dá adaptovať na mnoho rôznych spôsobov. Starostlivosť o telo môže zahŕňať mnohé: To, či už telu ponúknete všetky dôležité živiny prostredníctvom vyváženej stravy, doprajete mu extra dávku tekutín v podobe vody, konečne ho opäť necháte poriadne prezrieť lekárom alebo ho budete rozmaznávať výživnými telovými olejmi, je len a len na vás. Dôležité je len to, aby ste sa svojmu telu vedome venovali a urobili preň niečo dobré. Určite sa potom budete cítiť vo svojej koži lepšie – a to je krok smer "body positivity"!
2. Reality check pre vyššiu mieru "body positivity"
Existuje toľko tvarov tela, koľko je na svete ľudí – a tak je to v poriadku. Aká by to bola nuda, keby sme všetci vyzerali rovnako! Každý údajný nedostatok nás robí jedinečnými a výnimočnými. Žiaľ, Instagram a spol. nám často poskytujú iný obraz: Upravené fotky, to správne svetlo a zoptimalizované pózy mnohých influenceriek a influencerov spôsobujú, že ich telá vyzerajú nápadne podobne. S realitou to však má spoločné len veľmi málo. Preto pomôže, ak dáme mobily bokom a vedome sa poobzeráme okolo seba, kde uvidíme reálnych ľudí, na ulici či v autobuse. To vedie k realistickejším návykom pri pozeraní sa na svet a na rozpoznanie skutočnej, nedokonalej krásy.
Na sociálnych sieťach sú však aj hviezdy, ktoré idú dobrým príkladom: Modelky ako Ashley Graham a Felicity Hayward, speváčky Lizzo či Beth Ditto, rovnako ako mnohé ďalšie, ktoré oslavujú svoje telo aj na Instagrame také, aké je reálne.
3. Cenenie si vlastného tela za vyššou mierou "body positivity"
Výroku typu "Mala by si byť vďačná, že tvoje telo ťa každý deň nosí" alebo "Je v po riadku, že tvoje telo nie je dokonalé, veď si predsa porodila dieťa" majú vysoký frustračný potenciál, pretože mnoho ľudí tlačia z kola von. Nie všetkých nás telo nosí – mnoho ľudí trpí práve tým, že nemá zdravé telo. A je spoločensky prijateľné, aby mali ženy o kilo dve viac na bokoch len vtedy, keď sa stali matkami? Podstatou je, že všetci máme telo, ktoré nás v tomto momente drží pri živote a práve to by sme si mali vážiť. To, či s týmto telom môžeme žiť život, aký sme si vysnívali, to je už iný príbeh. Bez tela by sme nemohli viesť žiadny život. A už len z tohto dôvodu by sme sa mali usilovať prinajmenšom o akúsi "neutralita tela".
4. Pozicionovanie s cieľom dosiahnutia "pozitivity tela"
Body shaming sa žiaľ často deje nevedome a len tak akoby mimochodom. Ak napríklad hovoríme o tom, že sa cítime tuční, je celkom možné, že výroky tohto typu u niekoho iného vyvolajú myšlienky ako "Keď už je tučná ona, čo som potom ja?". Aj keď v tom netkvie akýsi zlý úmysel, môže to viesť k zníženiu úrovne akceptácie tela. Pomôžme si teda navzájom a prestaňme komentovať svoje telo či telá iných. Tu sa môžeme – aj vo vzťahu k sebe samým – riadiť nasledovným pravidlom: Reagujme len na tie veci, ktoré sa dajú zmeniť v priebehu piatich minút.
5. Skutky namiesto horekovania s cieľom dosiahnutia "body positivity"
Zas sa raz pred zrkadlom rozčuľujeme nad vyrážkou, mrzuto si obzeráme spľasnuté vlasy či strie alebo sa ľutujeme, že naša kondička stojí za nič. Človeku padne častokrát jednoduchšie sa tvrdošijne a neustále sťažovať na domnelé nedostatky namiesto toho, aby začal konečne konať. Ak dokážeme lepšie akceptovať svoje telo bez vyrážok, mali by sme sa poobzerať po vhodných kozmetických prípravkoch. Na spľasnuté vlasy tiež existuje množstvo šampónov a zašportovať si pokojne môžeme aj medzi štyrmi stenami nášho príbytku. Úroveň sebaakceptácie aj vlastného sebavedomia dokáže pozdvihnúť už len samotná myšlienka, že niečo sa predsa len urobiť dá.