Active Beauty
Prirodzená farba vlasov: 5 spôsobov, ako ju získať späť
Text: Margret Hoffmann

Späť k pôvodnej farbe vlasov

Prirodzená farba vlasov: 5 spôsobov, ako ju získať späť

Buďte úplne prirodzená! A neplatí to len pre make-up. Aj vlasy môžu opäť zažiariť farbou, ktorú im do vienka nadelila príroda. Jedno je však isté: k vášmu tónu pokožky vždy najlepšie ladí práve vaša prirodzená farba vlasov.

Pár melírovaných pramienkov tu, tónovací krém tam – alebo rovno úplne nová farba: je toľko prekrásnych možností, ako môžete pomocou farby vlasov zmeniť výzor, že častokrát si z nich ani neviete vybrať. Ale v určitom momente dospeje mnoho žien do bodu, kedy sa chcú navrátiť k prírode. Konkrétne k svojej prirodzenej farbe vlasov.

Niektoré z nás chcú dať svojim vlasom šancu po rokoch farbenia zotaviť sa, iné sa zas rozhodnú, že šedivá im vlastne nevadí, a niektoré sú už z večného farbenia jednoducho nešťastné. No cesta späť nie je prechádzka ružovou záhradou, je nutné pretrpieť určitú prechodnú fázu, kým novovyrastajúce vlasy nebudú mať dostatočnú dĺžku. Prezradíme vám zopár šikovných trikov a tipov, ako poľahky preklenúť toto „odrastové“ obdobie.

Päť spôsobov, ako sa vrátiť k prirodzenej farbe vlasov

1. Správna stratégia pre prirodzenú farbu vlasov

Šup, šup naspäť k svojej prirodzenej farbe? To by bolo super, ale faktom je: ak chcete toto prechodné obdobie preklenúť v pokoji a bez zbytočných farebných blokov vo vlasoch, chce to plán. Najlepšie je nechať si poradiť od skúsenej koloristky či koloristu a spoločne vymyslieť (dlhodobú) fintu, ktorá bude šitá presne na mieru vašim individuálnym želaniam a tiež samozrejme vašim vlasom. Pritom nezáleží na tom, či túžite po zmene z bledej na tmavú, z tmavej na bledú alebo ste sa po prvýkrát rozhodli, že vám vyhovuje aj prirodzená šedivá.

2. Farba z dózy: spreje na odrasty

Problém s odrastami by sa dal vyriešiť veľmi jednoducho: účesom buzz cut alebo po slovensky ultrakrátkym strihom. Aj keď je momentálne tento účes super trendy, pre niekoho proste nie je cestou ,a to za žiadnych okolností. A ani veru nemusí byť! A aby sa pre nás farebný pás, ktorý chtiac nechtiac zasvieti medzi pokožkou hlavy a zafarbenými vlasmi, nestal mesiace trvajúcou nočnou morou, máme našťastie k dispozícii spreje na odrasty, ktoré sa dajú úplne v pohode zas a znova vymyť.

3. Umelecké dielo vo vlasoch: balejáž a melír

Popolavé blond alebo hnedé: rozhodnutie padlo, svoju prirodzenú farbu chcete späť! Určite však neskúšajte žiadne domáce experimenty s tónovaním a farbením vlasov, v tejto fáze by to malo byť skutočne tabu.

Nič nie je stratené, zručné kaderníčky majú pre nás vychytávku, ako s odrastami vybabrať: a to konkrétne pomocou špeciálnych melírovacích techník, napríklad balejážou, kedy kaderníčka šikovne štetcom vyčaruje na vlasoch úplne prirodzene pôsobiaci farebný prechod, ktorý vydrží mesiace.

Pri metóde balejáže, kde sa pramienky farbia bez následného zabalenia do fólie, sa korienky vlasov nefarbia. Farbu na oddelené pramienky nanáša kaderníčka ručne, v nepravidelných odstupoch, plynulými ťahmi štetca. Prechody medzi prirodzenou farbou a aktuálnym výsledkom kolorovania sú potom krásne plynulé. Tip: pravidelne používajte hydratačné kúry na vlasy!

4. Je možné farbené vlasy odfarbiť späť?

Úvodom: chemická hra farieb vaše vlasy celkom slušne vyčerpáva. A to doslova. Farbenie znamená pre vlas zásah do jeho štruktúry, farba do štruktúr vlasu totiž preniká pomerne hlboko. Špeciálnymi produktami na odfarbovanie sa však pigmenty dajú z vlasov odstrániť.

Celý proces funguje podobne ako farbenie. Rozdiel tkvie len v tom, že chemické zložky prípravku vlas napučia a minimalizujú možnosť preniknutia farby do jeho vnútra. Ak sa tento proces podarí, ste o krôčik bližšie k prirodzenej farbe vašich vlasov. Avšak obrátiť sa na profesionála je v tomto prípade nevyhnutné!

Fakt je: chemické procesy vlasy enormne namáhajú. Preto je dôležité, aby ste vlasom dopriali relax v podobe vyživujúcich masiek na vlasy.

5. Vlasový styling na prechodné obdobie

Pozrime sa pravde do očí: cesta za pôvodnou prirodzenou farbou vlasov môže trvať mesiace. A špeciálne to platí pre dlhé vlasy. Ak nemôžete alebo jednoducho nechcete zmeniť radikálne účes a dať sa na krátky strih, potom vám zostáva už len zvoliť si ten správny styling. A vytrvalosť sa rozhodne vypláca.

Tieto účesy sú ideálne na prechodné obdobie

  • Široké odrasty sa dajú výborne zamaskovať účesom messy-bun, vysoko vyčesaným ležérnym drdolom, farbené vlasy sa v ňom dokonale stratia.
  • Cik-cak cestička vo vlasoch mení svetlé a tmavé odrasty na stylingový výraz. Presnú cestičku najlepšie vyčarujete vo vlasoch špeciálnym hrebeňom s úzkou rúčkou, štilkou.
  • Umelecké zapletané účesy sa postarajú o vzrušujúcu hru farieb.
  • Vďaka plážovým vlnám pôsobia odrasty jemnejšie. Matný prirodzený plážový look dosiahnete napríklad so sprejom s morskou soľou od Balea.