Active Beauty
Šedivé vlasy: 5 tipov, ako povýšiť šediny na trendy štýl
Text: Bettina Geiersperger

Šedivé vlasy sú in

Šedivé vlasy: 5 tipov, ako povýšiť šediny na trendy štýl

Trendsetteri nosia šedivé vlasy. Granny vlasy netreba vyčarovávať farbami, sú trváce a okrem toho vyzerajú úžasne v každom veku – vďaka týmto tipom.

Muži so šedinami vyzerajú sexy, no ženy by ich mali prekrývať? No to určite! Koniec s chémiou a neustálym dofarbovaním odrastov. Pretože šedivé vlasy na hlave nielen že vynikajú z jednotvárneho davu svojou striebornou farbou, ale vyžarujú aj patričné sebavedomie.

Mnoho žien sa v dnešnej dobe striebristej hrive teší už v mladosti. Niektoré si ich dokonca na striebristosivú aj samy farbia. Takzvaný „granny štýl“ je už roky hitom instagramu a iných sociálnych sietí a o zvyšok slávy sa postarali kadernícke salóny, ktoré za posledné mesiace zostali zavreté kvôli Covid pandémii. Šedivé vlasy sú jednoducho v kurze a úžasne vyzerajú – obzvlášť vtedy, ak si necháte od nás poradiť... Nech sa páči, tu je pár trikov.

Prečo vlasy šedivejú?

Niektorých to chytí už v dvadsiatke, iných až v šesťdesiatke, jedno je však isté: skôr či neskôr príde čas, kedy sa vo vlasoch pár šedivých pramienkov zaleskne. Prečo? Pretože v rámci procesu starnutia produkcia melanínu postupne klesá.

Melanín určuje nielen farbu našich očí a pokožky, je zodpovedný aj za pigmentáciu našich vlasov. Priamo vo vlasových korienkoch dodáva vyrastajúcim vlasom ich individuálnu farbu. Keď sa melanín vytratí, vytráca sa aj farba z vlasov a vlasy začnú šedivieť.

Šedivé vlasy sú ilúzia

Vtipné na celej veci je, že šedivé vlasy sú len optická ilúzia, bluf. Pretože v skutočnosti vlasy nie sú šedé, ale biele, resp. bezfarebné. Jednotlivé šedivé vlasy alebo pramienky vlasov pôsobia striebristo len v kontraste s inými vlasmi. Ak máte blond vlasy, šedivý efekt je len veľmi jemný. A až neskôr, keď zošedivejú všetky vlasy, je jasne vidieť, že vlasy bez pigmentácie sú predsa biele!

Prečo niektorí ľudia šedivejú skôr?

Či vlasy zošedivejú a kedy, to je predovšetkým otázka génov. Ak sú vaši starí rodičia a rodičia vybavení prirodzenou farbou vlasov aj vo vyššom veku, môžete sa spoľahnúť, že takmer určite pôjdete s vlasmi v ich šľapajách. A platí to aj opačne.

Zošedivenie však môže ovplyvniť aj životný štýl a iné externé faktory. Pod kondíciu našich vlasov sa môže podpísať nadmerné požívanie alkoholu, holdovanie nikotínu, choroby a predovšetkým stres vo zvýšenej miere. Stres môže v skutočnosti viesť k zhoršenému zásobovaniu vlasových korienkov živinami, čo takisto oslabuje produkciu melanínu. To, že človek po prekonaní traumy môže zošedivieť z večera do rána je však len mýtus.


Trendy šedivé vlasy: 5 tipov pre žiarivé striebristé hrivy

Účesy pre šedivé vlasy

Klasika pre šedivé vlasy: strih pixie! Je vždy trendy, omladí a zvýrazní tvár. Ale v šedivých vlasoch vyzerá úžasne aj bob či dlhý bob. No mimochodom ani dlhé šedivé vlasy nie sú vôbec zlý nápad: jemné vlnky striebristej hrive dodajú švung a hravosť.

Starostlivosť o šedivé vlasy

Šedivé vlasy sú obyčajne pórovitejšie ako pigmentované, sú suchšie a ich končeky majú tendenciu viac sa lámať. To znamená, že vlasy treba bohato hydratovať a dopriať im na pravidelnej báze výdatné kúry na vlasy, najlepšie s obsahom keratínu alebo biotínu. Okrem týchto kúr sa šedivé hrivy náramne potešia aj oleju na vlasy, výborný je aj mandľový či kokosový olej. A prosím, určite nezabúdajte na pravidelné zastrihávanie končekov – len tak bude váš účes vzdušný a upravený.

Make it silver, baby

Šedá so žltým nádychom? No tak to úplne trendy teda nie je. Lepší je chladný podtón do modrosivej. Cool striebristý look docielite poľahky aj doma, a to so špeciálnymi silver šampónmi a silver balzamami od dm.

Prechodné obdobie pri zmene účesu? Blending je cesta!

Konečne existuje trend aj pre šedivé vlasy v prechodnej fáze: šedivý blending! Pri tejto technike sa nefarbí celá hlava, na šedivo sa odfarbia len jednotlivé vybrané pramienky – je to kvázi šedá balejáž. Takto sa bude vlastná prirodzená farba harmonicky prelínať so šedivými pramienkami. Prirodzené, nekomplikované a cool!

Šedivé vlasy: Styling & Make-up

Šedivé vlasy milujú pestré farby! Pretože šedivé vlasy môžu prispieť k tomu, že pokožka pôsobí nevýrazne a bledo. Siahnite preto po výrazných farbách rúžov a lakov na nechty. A šedivé vlasy sa kamarátia aj s pestrými doplnkami a nápadným líčením – vybláznite sa ako sa patrí!