Active Beauty
Udržiavané vlasy: 4 tipy pre zdravú pokožku hlavy

Zamerané na pokožku hlavy

Udržiavané vlasy: 4 tipy pre zdravú pokožku hlavy

Niekedy sa vaše vlasy nechcú lesknúť. Nepomôže vám ani dokonale vyvážený šampón ani kondicionér. Prejdime k podstate problému: zdravé vlasy potrebujú zdravú pokožku hlavy.

4 triky pre zdravú pokožku hlavy

1. Nevystavujte vlasy horúcemu vzduchu!

Ak je to možné, fén, kulmu a žehličku na vlasy nechajte odpočívať v zásuvke, pretože vysušujú pokožku hlavy. Aj príliš horúca voda pri umývaní odstraňuje z pokožky hlavy vlhkosť a ochranné lipidy. Všeobecne platí: „Snažte sa neumývať si vlasy príliš často. Každodenné umývanie vlasov môže spôsobiť výraznú nerovnováhu lipidov pokožky hlavy, a tým ju odmastiť," uvádza viedenská dermatologička Verena Beck. Ak sa vlasy začnú mastiť skôr, suchý šampón je rýchly a účinný prostriedok. „Pri používaní suchého šampónu ho vždy vo vlasoch dobre rozčešte a prečítajte si aj jeho zloženie," radí dermatologička.
 
Keď sa oteplí, noste pokrývku hlavy. Slnko poškodzuje pokožku hlavy, aj keď sú vlasy husté. Najmä svetlé typy pokožky a vlasov a ľudia s preriedenými vlasmi potrebujú UV ochranu na hlavu - všetci ostatní aspoň na zátylok. Preto by v žiadnej plážovej taške nemali chýbať prípravky na vlasy s UV filtrom. Ešte lepšie: nemastné spreje na opaľovanie, ktoré majú výrazne vyššie ochranné filtre.
 

2. Správne česanie vlasov

Dobrá kefa na vlasy je samozrejme nevyhnutná pre správnu starostlivosť. Kvalitná kefa vlasy nielen rozčesáva, ale stará sa aj o pokožku hlavy. Dermatologička Beck odporúča kefy s prírodnými štetinami. „Pri česaní nezabudnite na pokožku hlavy. Jednoducho ju jemne masírujte každým ťahom kefy. Týmto spôsobom sa vyprodukovaný maz rovnomerne rozloží po celých vlasoch. Kožný maz pôsobí ako prírodný balzam, dodáva vlasom lesk a prekrvuje pokožku hlavy."
 
Dôležité: Kefy alebo hrebene pravidelne čistite šampónom a odstraňujte z nich vlasy, šupiny a nečistoty.
 

 

3. Jedzte s rozumom

Nevyvážená strava môže mať negatívny vplyv na pokožku hlavy a zhoršiť existujúce problémy. Napríklad nárazová diéta môže mať na pokožku hlavy vplyv aj po troch mesiacoch. Ak nejete mäso, mali by ste dbať na dostatočný prísun živín, najmä vitamínu B12. Ak veľa cestujete alebo sa pre nedostatok času nie vždy dobre stravujete, doplnky stravy so zinkom, meďou, selénom a biotínom vás ochránia pred problémami s vlasmi a pokožkou hlavy.
 

4. Domáce recepty

Jablčný ocot je všestranný: pomáha regulovať hodnotu pH pokožky hlavy, a tým zabraňuje tvorbe suchých šupín. Zároveň znižuje svrbenie a má dezinfekčný účinok proti plesniam a baktériám. Môže tiež spomaliť tvorbu mazu na pokožke hlavy. Ako ho používať: Zmiešajte dve polievkové lyžice s jedným litrom čistej vody a po umytí vmasírujte do vlasov. Potom ho opláchnite. Ale nemusíte, kyslý zápach zmizne, keď vlasy uschnú. Dermatologička odporúča aj iné potraviny, napríklad ošetrujúce opláchnutie pivom alebo výživnú masku z vajec.
 
Okrem vonkajších vplyvov a nevyváženej stravy môžu mať na zdravú pokožku hlavy negatívny vplyv aj hormonálne zmeny alebo chronický psychický stres
Pre zdravú pokožku hlavy je dôležitý vyvážený životný štýl - pretože reaguje aj na vonkajšie vplyvy.
 
Okrem všetkých týchto malých tipov a receptov platí: V prípade náhlych alebo dlhotrvajúcich a bolestivých zmien na pokožke hlavy by ste sa mali obrátiť na dermatologickú ambulanciu.