Active Beauty
Záhradkárčenie s deťmi: 5 skvelých nápadov

Spolu v záhrade

Záhradkárčenie s deťmi: 5 skvelých nápadov

Pri spoločnom sadení, polievaní a zbere úrody sa (nielen) deti môžu naučiť veľa o prírode. Prečítajte si našich 5 nápadov, ako záhradkárčiť s deťmi – či už na záhrade alebo na balkóne.  
Záhradkárčenie s deťmi ponúka mnoho príležitostí pre spoločné trávenie času, ktoré je kreatívne a zároveň poučné. Čo na to potrebujete? Okrem malej záhradkárskej výbavy predovšetkým fantáziu a trošku trpezlivosti. Pretože dieťa chce po svojej prvej skúsenosti v roli záhradníka ideálne hneď aj niečo zbierať. S našimi piatimi nápadmi môžete svoje deti zabaviť a zároveň inšpirovať k ohľaduplnému chovaniu k prírode.


1. Povýšiť záhradkárčenie s deťmi na dobrodružstvo

Deti sa nové veci najľahšie učia hrou, burcuje ich k tomu ich vrodená zvedavosť. Samozrejme, zasadené rastlinky musia pravidelne polievať a nemôžu ich zanedbávať. Napriek tomu by sa však na záhradkárčenie s deťmi nemalo pozerať ako na prácu, ale ako na dobrodružstvo v prírode. Deti sa tiež rady starajú o veci, ku ktorým si vytvoria citový vzťah. A preto, aby ste mohli spoločne vhupnúť do záhradkárčenia, objavujte: Aké kvety rastú v mojom okolí? Aké živočíchy sa plazia po listoch? Ako sa volajú tie bobuľky na kríkoch?      

Záhradkárčenie s deťmi bude ozajstnou zábavou, ak sa tejto aktivite pripoja aj kamaráti alebo deti zo susedstva. Spoločne teda popremýšľajte, kto ďalší by mal na záhradkárčenie chuť. Možno vám napadne niekto, kto nemá vlastnú záhradu. Ak nemáte vlastnú záhradu, môžete sa nakontaktovať na miestne zastúpenie Slovenského zväzu záhradkárov či využiť možnosti pestovania plodín v blízkej komunitnej záhrade. 


2. Založiť vlastný detský záhon

Deti sú prirodzene aktívne a chcú sa realizovať, na čo by ste im mali vytvoriť priestor. Dieťa si môže napríklad vytvoriť v záhrade svoj vlastný záhon alebo kúpiť vlastný kvetináč na balkón. Ponechajte svoje deti, aby sa vyjadrili, čo sa im páči a aby si vybrali samy.  

Nechajte, nech vás ovládne kreativita: Kto kedy povedal, že záhon musí byť v tvare obdĺžnika? Ten váš záhon môže mať pokojne tvar srdca, hviezdičky alebo kruhu. Na vašich najmenších môžete pokojne nechať aj záhradné dekorácie: napr. zo štrku či malých kusov dreva. 

3. Zasadiť rastliny, na ktorých sa dá maškrtiť 

Záhradkárčenie s deťmi nie je skutočnou zábavou, ak sa v záhradke nenájde niečo, na čom by sa dalo pomaškrtiť. Popremýšľajte: Ktorú zeleninu alebo bylinky vaše dieťa ľúbi? Má nejaké obľúbené kvietky? Vyberte ich spoločne - zopár nenáročných byliniek, niekoľko druhov zeleniny či kvetov a vaše deti budú pristupovať k ich záhradníckemu projektu s patričnou motiváciou.   

V „maškrtnom“ záhone môžete pestovať reďkovky, tie sa dajú zberať už po 30 dňoch. Sú tiež skvelými susedkami pre kaleráb. Veľmi rýchlo tiež rastú aj kapucínky, ktorých kvety sú jedlé a krásne sa s nimi dá dozdobiť obedňajší šalát. Avšak takou starou dobrou klasikou pri záhradkárčení s deťmi sú jahody a paradajky. 


4. Úlohy rozdeliť podľa veku a záujmov 

Rozmýšľate, ktoré aktivity deťom v záhradke dovoliť? To závisí najmä od ich veku a záujmov. Menšie deti sa môžu pustiť do menej náročných úloh, ako sú napríklad polievanie, zber ovocia alebo ukladanie výsevných pásikov do záhonu. Staršie deti, základoškoláci, už môžu pomáhať pri sadení priesad, príprave záhonu alebo hrabaní lístia. Tak či onak, vďaka záhradkárčeniu budú deti tráviť čas na čerstvom vzduchu, čo je úžasné.  

Pre malých záhradníkov nie je hneď nevyhnutné kupovať akési drahé vybavenie. Minimálne na začiatok si vystačia s hračkami do piesku. Na polievanie môžu napríklad použiť hračkársku krhličku: Nie je totiž ťažká a deti ju poľahky zdvihnú. Starším deťom už samozrejme môžete zaobstarať vlastné náradie. Starostlivosť o rastliny sa dá poňať ako zábava: Čo tak premeniť trhanie buriny alebo zber lístia na súťaž?  


5. Vyrobiť si pestré záhradné dekorácie 

Kvety, zelenina a bylinky sú už nasadené. Čo teraz? Čas do zberu prvej úrody si so svojimi usilovnými pomocníkmi v záhrade môžete krátiť aj kreatívne, vlastnoručnou výrobou dekorácií. Čo tak namaľovať kamienky okolo záhonu alebo vyrobiť vrtuľku? Nášľapné kamene do detského záhonu si možno vyrobiť aj svojpomocne: Zmiešajte cement s vodou a zmes nalejte do jednorazového plastového taniera. Pridajte mozaikové kamienky, mušle, ozdobné koráliky a nechajte schnúť aspoň 24 hodín.    

Záhrada, ktorá len tak vyzýva k objavovaniu nového, deti rozhodne zaujme viac ako dokonale upravená „ukážková" záhrada. Takáto záhrada zaujme aj iných obyvateľov záhrad: Zmajstrujte s deťmi hotel pre hmyz alebo prístrešok pre ježka. A pozorovanie takého kŕmidla pre vtáky je zábava skoro pre všetky deti.