Active Beauty
8 esenciálnych olejov & ich účinky

Rozvoniavajúce rastlinné látky 

8 esenciálnych olejov & ich účinky

Esenciálne oleje sa tiež nazývajú aj voňavými dušami rastlín. Ale poznáte aj ich účinky? 

 

Rastliny veru nie sú také bezbranné, ako by sa na prvý pohľad zdalo: dokážu sa dokonca ubrániť aj pred hmyzom, ktorý ich chce skonzumovať. Používajú na to jednoduchú zbraň: vône – vo forme esenciálnych olejov. Vône však nepoužívajú len na ochranu, ale tiež na prilákanie hmyzu, ktorý rastliny opeľuje a rozširuje jej semená. 

Esenciálne oleje sú známe svojimi príjemnými vôňami a cielene sa používajú ako liečebný prostriedok v arómoterapii. Avšak nepoužívajú sa len v arómoterapii: liečivé účinky esenciálnych olejov využíva aj tradičné bylinné liečiteľstvo a kozmetický priemysel, napríklad pri výrobe prípravkov starostlivosti o telo a pleť, špeciálne prípravkov proti starnutiu. Nielenže dodajú pleti dôležité výživné látky, pohladia aj dušu.  

Takto účinkujú esenciálne oleje  

Esenciálne oleje sa vyznačujú širokou škálou účinkov: čo olej, to iný účinok. Avšak niektoré účinky sa zaslúžene pripisujú mnohým olejom. Väčšina z nich totiž pôsobí na organizmus antibakteriálne, protizápalovo alebo aj antivírusovo či protiplesňovo.  

Jednoduchšie je opísať, kde pôsobia: nakoľko sú esenciálne oleje mastnejšie, naša pokožka, rovnako ako sliznica, ich dokáže dobre vstrebať. Esenciálne oleje sa vyznačujú predovšetkým svojou znamenitou vôňou. Keď ich vdychujeme, éterické oleje vyplývajú blahodarne na náš centrálny nervový systém, najmä na mozog. Arómoterapia preto na dosiahnutie týchto účinkov používa práve vône. Esenciálne oleje tak dokážu upokojiť, vytvoriť lokálne vzruchy, stimulovať prekrvenie organizmu alebo tiež krvný obeh a takisto dokážu zmierniť kŕče.  

Pozor! Nepoužívajte neriedené či čisté esenciálne oleje  

Nikdy neužívajte čistý esenciálny olej, ani ho v neriedenej forme nepoužívajte na pokožku. Pretože: môže podráždiť sliznice alebo pokožku. A preto: oleje je nutné stále riediť, ideálne rastlinným olejom, napríklad mandľovým. Esenciálne oleje sú vo vode totiž sotva rozpustné, resp. nie sú rozpustné vôbec.  

Dbajte však tiež na nasledovné: niektoré esenciálne oleje sa neodporúča používať ľuďom s citlivou pokožkou a takisto tým, ktorí trpia na respiračné ochorenia, rovnako tehotným ženám a hlavne deťom. V niektorých prípadoch sa totiž pri užívaní môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Pred konzumáciou či aplikovaním na pokožku sa ohľadom bezpečnosti oleja poraďte vždy s odborníkom.       

Kúpa a skladovanie esenciálnych olejov. Na čo dať pozor?  

Pri kúpe esenciálnych olejov, napríklad v predajniach dm, by ste mali dbať na nasledovné: najlepšou voľbou sú 100% čisté prírodné éterické oleje.   

Ako by ste mali skladovať esenciálne oleje? Predovšetkým dobre uzavreté a na chladnom a tmavom mieste. Ak sa skladujú na príliš teplom mieste, rýchlejšie sa vyparujú. Ak zasa prídu do kontaktu s príliš veľkým množstvom kyslíka, spustí sa proces oxidácie a oleje by sa takýmto znehodnotením mohli stať nebezpečné pre pokožku. Mohli by ju totiž dráždiť. 

 

Na čo ktorý olej? 8 olejov a ich účinky  

Levanduľa: esenciálny levanduľový olej pôsobí upokojujúco, zmierňuje úzkosť a harmonizuje. Mnohí ľudia si pri problémoch so zaspávaním nakvapkajú na vankúš pár kvapiek levanduľového oleja. Takisto sa skvele hodí do podomácky vyrobenej zmesi do kúpeľa.       

Ruža: ružový olej nie je práve najlacnejší, avšak určite sa ho oplatí obstarať. Pretože: jemná ruža dokáže zlepšiť vzhľad vašej pleti. Zlepšuje elasticitu pokožky, zmierňuje začervenania, zápaly a celkovo zjemňuje vzhľad pleti. A to najlepšie: ružový olej je vhodný pre všetky typy pleti.   

Rumanček: rumančekový olej má podobné účinky ako éterický olej levandule: všeobecne prospieva telu aj duši. Okrem toho, že dokáže pozdvihnúť náladu, by mal tento esenciálny olej tiež zmierniť vnútorný nepokoj a poruchy spánku.    

Citrón: éterický citrónový olej má rôznorodé účinky, akurát na zmysly nepôsobí upokojujúco. Prebúdza ducha. Stimuluje koncentráciu, dokáže zabojovať s únavou a revitalizuje. Ak sa cítite všeobecne unavení a malátni, skúste siahnuť po esenciálnom citrónovom oleji a doprajte si poriadny nádych. 

Pomaranč: Hmmmm, čo môže byť príjemnejšie ako vôňa pomarančovej kôry v období Vianoc? Už len jej závan dokáže úžasne pozdvihnúť náladu. A okrem toho by olej ešte mal: pôsobiť  upokojujúco a zmierňovať nevoľnosti či pocity závratov.    

Mäta: tento olej dokáže skutočné zázraky, ak vám život znepríjemňujú bolesti hlavy alebo vás trápia problémy s koncentráciou. Na výrobu osviežujúceho telového oleja môžete do základného mandľového oleja primiešať trošku mätového, citrónového a rozmarínového oleja. Následne ho podľa potreby vmasírujte do pokožky. 

Tymian: tymian preukázateľne pomáha pri črevnom katare, bronchitíde a čiernom kašli. Pôsobí povzbudzujúco, takže dokáže pomôcť pri vyčerpaní a dodať energiu po dhotrvajúcich chorobách. Tymianový olej nám môže dodať silu a odvahu a tiež posilniť sebavedomie. 

Medovka: medovku pravdepodobne poznáte aj pod názvom medovka lekárska. Hoci vonia citrónovo, účinkami sa líši od citrónového oleja: esenciálny olej medovka upokojuje a zmierňuje prejavy úzkosti. Popritom môže tiež pomôcť, obdobne ako levanduľa, pri zaspávaní. Uvoľňujúco tiež pôsobí na svalstvo v tráviacom trakte a tým zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Vedecky bolo dokázané, že medovka lekárska dokáže poraziť určité druhy herpetických vírusov.