Active Beauty
5 tipov na pranie pre čistotu bez plastov

Eko-dobré

5 tipov na pranie pre čistotu bez plastov

Menej plastov a vyhýbanie sa mikroplastom je dôležité pre čoraz viac ľudí – aj pri praní. Platí totiž, že môžeme urobiť dosť pre to, aby naša bielizeň a aj naše životné prostredie zostali čisté.
Menej plastov a žiadny odpad pri praní sú pre čoraz viac ľudí dôležitou motiváciou, ako urobiť niečo pre životné prostredie. Plast z obalov pracích prostriedkov však nie je zďaleka jediný druh plastu, ktorý životné prostredie znečisťuje: Do odpadových vôd sa totiž (najmä pri praní bielizne) dostáva aj veľa mikroplastov. Štúdia Fraunhoferovho inštitútu pre environmentálne, bezpečnostné a energetické technológie UMSICHT ukázala, že množstvo plastov, ktoré sa uvoľnia praním z našich práčok sa pohybuje okolo 66 gramov na obyvateľa za rok. Je to pomerne veľa a zodpovedá to 13 kreditným kartám, ktoré každý z nás spláchne z oblečenia do kanalizácie. Fraunhoferov inštitút odhaduje, že tieto mikroplasty sú desiatym najväčším zdrojom znečistenia celkom. Tu je 5 tipov, ako zmierniť znečistenie plastami:


1. Nevyhadzujte, ale dopĺňajte

Najjednoduchší spôsob, ako šetriť plastami, je používať plastové obaly na pracie prostriedky znova a znova. Aj dm drogerie markt neustále prichádza s novými nápadmi na šetrenie cenných zdrojov. Vlastné plniace stanice sú v 10 dm pobočkách po celom Slovenskou. Prázdna nádoba sa kúpi raz a je možné dopĺňať ju takmer donekonečna. Pri každom doplnení sa ušetrí až 70 percent plastov. Zákazníci si môžu vybrať medzi tromi ekologickými pracími prostriedkami a jedným ekologickým prostriedkom na umývanie riadu. Ďalší bod pre životné prostredie: Biologicky odbúrateľné pracie prostriedky sú založené na čisto rastlinnej báze a vyrába ich dodávateľ Planet Pure vo Vorarlbergu. Produkty tak netreba dovážať zďaleka.

2. Nenakupujte syntetické oblečenie

Keď sa syntetické vlákna opotrebujú v práčke, malé čiastočky mikroplastov končia v odpadovej vode. Je preto lepšie staviť na prírodné vlákna ako vlna, bavlna, hodváb či konope a nekupovať oblečenie s vláknami z acetátu, elastanu, polyakrylu a najmä z polyesteru a polyamidu.


3. Neperte tak často

Tí, ktorí neperú tak často, šetria nielen vodu a energiu, ale znižujú aj uvoľňovanie mikroplastov do životného prostredia. Nie každý kus oblečenia musíme oprať hneď po prvom použití. Niekedy ho stačí nechať vyvetrať. A pozitívny vedľajší efekt je, že ak sa oblečenie perie menej často, dlhšie si zachová svoju farbu a tvar. Zmiernite tak nielen znečistenie plastami, ale šetríte aj energiu a v konečnom dôsledku peniaze.


4. Používajte ekologické pracie prostriedky

Veľa vysokoúčinných pracích prostriedkov obsahuje syntetické polyméry. Nejde o mikroplasty, ale o plastové zlúčeniny, ktoré dodávajú produktom určité vlastnosti. Znižujú napríklad penenie alebo zabezpečujú lepšie odstraňovanie nečistôt. S čistiacimi prostriedkami na báze biologických zložiek robíte niečo dobré pre životné prostredie. Mimochodom, do práčky by sa nemala dávať ani aviváž, pretože pomáha vláknam ľahšie sa oddeliť od textílií.


5. Vyberte správny program prania

Kým šetrný program znie síce sľubne, štúdia University of Newcastle ukázala, že zvyšuje zaťaženie mikroplastami. Podľa výskumu University of Leeds dlhšie programy prania a tie s vyššou teplotou uvoľňujú aj viac mikrovlákien ako kratšie programy prania a tie s nižšou teplotou. Preto je lepšie vybrať si ekologický program: Hoci má pomerne dlhý čas prania, spotrebuje sa málo vody a elektriny.