Active Beauty
Ako zostať cool: 5 rýchlych tipov, ako zabojovať s horúčavami

Osviežujúce

Ako zostať cool: 5 rýchlych tipov, ako zabojovať s horúčavami

Pekné počasie dokáže človeku dodať dobrú náladu, ak však ručička teplomera pár dní po sebe atakuje extrémne výšky, to nadšenie rýchlo vyprchá. Prečítajte si päť jednoduchých tipov, ktoré sa postarajú o rýchle osvieženie počas horúčav.
Ako sa schladiť: Čo nám ostáva? Čo urobiť, aby sme zvládli horúčavy a aby sme sa tak nepotili, ak sa nemôžeme spontánne osviežiť v jazere alebo v bazéne.


Osvieženie je na ceste: Päť tipov, ako zvládnuť horúčavy

1. Letné uhasenie smädu

Jednoducho klasika, ktorú pozná každý a ktorú každý aj poradí, avšak ktorá sa nedá povedať nikdy dosť často: Počas horúcich letných dní je dôležité veľa piť. Práve v tomto období je na trhu v ponuke široká škála čerstvého ovocia, ktorým sa dá spestriť pohár vody alebo z neho pripraviť smoothies, šťavy alebo ľadový čaj.
 
Extratip: Vyzerajú lákavo, avšak od ľadovo studených nápojov by sme mali dať pri vysokých horúčavách ruky radšej preč. Pretože čím viac sa teplota nápoja odchyľuje od teploty telesnej, o to viac námahy musí naše telo vynaložiť, aby tieto teploty vyrovnalo. Výsledkom je, že sa potíme viac, namiesto toho, aby sme sa potili po vypití chladného nápoja menej. A preto je ideálne vychutnať si nápoj izbovej teploty.


2. Osvieženie na zavolanie

Ak je reč o prostriedkoch na osvieženie proti horúčavám, jednoducho ich nemožno nespomenúť: Osviežujúce spreje sú tým správnym doplnkom na leto. Jemná hmla, ktorú nastriekate na pokožku zanechá na nej po odparení krásny pocit sviežosti. Svojou jemnou vôňou nielen osvieži, ale aj pozdvihne ducha – napríklad vôňou levandule. Pozor však: éterické oleje by sa nemali používať na tvár. S používaním éterických olejov by mali byť zdržanlivejšie aj nastávajúce mamy. Extra porciu starostlivosti poskytnú aj telové spreje.
 
Osvieženie jedným stlačením si môžete vyrobiť aj vlastnoručne: Stačí naliať do fľaše s rozprašovačom destilovanú vodu a pridať do nej pár kvapiek éterického oleja a gélu z aloe vera, dobre pretriasť a hotovo! Najlepšie je používať prírodné a certifikované zložky v biokvalite. V chladničke vydrží vlastnoručne vyrobený telový sprej až týždeň.

3. Ochladzujúce potraviny

Podľa tradičnej čínskej medicíny a ajurvérdy existujú potraviny so zahrievajúcim a naopak aj s ochladzujúcim účinkom. Všeobecná lekárka a špecialistka na TČM Signe Streli-Kastnerová má veľmi účinné tipy, ako si poradiť s horúčavami – na ochladenie organizmu sa odporúča s konzumáciou orientovať sa na sezónne ovocie a zeleninu: „To, čo v našich klimatických podmienkach rastie v lete, je v princípe vhodné na to, aby naše telo udržalo svieže a zdravo čulé aj počas horúcich dní.“
 
Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody sa radí k potravinám s ochladzujúcim účinkom, rovnaký účinok majú aj bylinky ako kôpor, levanduľa, mäta, žerucha a šalvia. Ochladiť zvnútra dokážu aj kyslomliečne výrobky. Mäsu, vajíčkam a pochutinám ako káva či čokoláda by sme sa naopak počas horúcich dní mali radšej vyhýbať. Svoju úlohu zohráva pri ochladzovaní aj spôsob prípravy pokrmov: organizmu v horúčavách prospieva krátko povarené jedlo v pare, udusené alebo uvarené a následne ochladené jedlo. Podľa princípov TČM grilovanie napríklad spôsobuje zahrievanie tela.


4. Ochladzujúce masážne hmaty

Ak vám horúčava v kancelárii už lezie krkom, ochladzujúca masáž dokáže zázraky. Ponorte špičku prostredníka do studenej vody a na päť sekúnd špičkou prsta zatlačte na bod na koreni nosa medzi obočím. Potom do vody namočte končeky prstov oboch rúk a ťahajte nimi pozdĺž obočia smerom von. Stimuluje to chladové receptory pokožky a takáto masáž potom ochladí aj hlavu.
 
Mimoriadne efektívne je počas horúcich dní ochladzovať aj takzvané pulzné body: nachádzajú sa na krku, vnútornej strane lakťov, v podkolenných jamkách a na chodidlách. Jednoducho si na tieto miesta priložte studený froté uteráčik alebo si nechajte obmývať zápästia studenou vodou nad umývadlom.


5. Osviežujúce čistenie a starostlivosť

Počas horúcich letných dní môžete pre svoju pohodu spraviť veľa už ráno v sprche. A podobné pravidlo teploty vody ako pri pití platí aj tu: Mierne teploty sú lepšie. Ak je voda príliš studená, póry sa stiahnu, teplo sa odvádza z tela horšie a výsledok je, že sa budete potiť ešte viac. Ak máte po dlhom  horúcom dni opuchnuté a unavené nohy, môžete im dopriať chladivý kúpeľ s mätou alebo šalviou. Účinné látky ako mäta, mentol či šalvia sa postarajú nielen o osvieženie, ale aj krásne vyčistia hlavu.
 
Potrebujete poriadnu dávku sviežosti? Telové mlieka, pleťové krémy, prípravky po opaľovaní, telové spreje a pleťové masky veľmi dobre znášajú aj nižšie teploty v chladničke a pokožku po nanesení krásne osviežia.