Active Beauty
Arnika: prečo nám táto liečivá rastlina robí tak dobre

Zázračný liek z horských oblastí 

Arnika: prečo nám táto liečivá rastlina robí tak dobre

Nemala by chýbať v žiadnom turistickom batohu či športovom ruksaku: arnika. Pretože účinné látky, ktoré obsahujú kvety tejto liečivej rastliny, môžu pomôcť pri tupých poraneniach, bodnutí hmyzom a ešte mnohých ďalších ťažkostiach.
Teplé počasie láka čoraz viac ľudí na túry a pochôdzky po horách. Ale pozor! Pri potulkách po nerovných terénoch sa však ľahko môže stať, že človek zakopne a spôsobí si zranenia, vyvrtne si kĺb či skončí s pomliaždeninami alebo krvnými podliatinami. Ak však máte poruke masť z alpskej liečivej bylinky menom arnika, o prvú pomoc máte v takomto núdzovom prípade postarané. Svoju silu vie však arnika ukázať aj pri ťažkých nohách, problémoch so žilami a iných bolestiach.
 

3 fakty o účinkoch arniky 


Kvety tejto voňavej liečivej rastliny si dokážu poradiť s mnohými druhmi bolestí a ťažkostí. Kedy by vám mohla arnika pomôcť:
 

Arnika môže pomôcť pri drobných športových poraneniach

Natiahnutá šľacha, podvrtnutý členok, pomliaždeniny, opuchy, krvné podliatiny či bolesti svalov? Tak potom by ste mali siahnuť po prípravkoch obsahujúcich arniku, či už vo forme masti alebo tinktúry. Ak sa arnika užíva zvonka, jej liečivé zložky stlmia slabé bolesti a pôsobia protizápalovo.
 

Arnika na bolesť kĺbov 

Arnika sa ďalej používa ako prísada do liečivého kúpeľa alebo ako tinktúra napríklad vo forme spreja alebo na vtieranie do pokožky, ak človeka trápia bolesti kĺbov pri artróze či artritíde. Štúdie preukázali: ošetrovanie postihnutých miest arnikou nielen zmierňuje bolesti, ale aj zlepšuje pohyblivosť kĺbov.
 

Problémy so žilami či ťažkosti s kŕčovými žilami? 

Vďaka svojim vazoprotektívnym účinkom je arnika dobrým tipom aj pri ťažkostiach so žilami. Flavonoidy, ktoré táto rastlinka obsahuje, zmierňujú opuchy a podporia lepšie prekrvenie. Zložky arniky tiež zmierňujú bolesť, pálenie a svrbenie, ako aj príznaky zápalového procesu pri hemoroidoch.

Čo by ste ešte mali vedieť o arnike

Liečivá trvalka arnika má v prírode malú konkurentku a vo voľnej prírode sa nesmie zbierať bez povolenia.
 

Arnika má malú sestričku 

Sedmokrásku pozná každý. Malinká rastlinka žiariaca bielymi kvietkami sa na nás usmieva takmer na každej lúke. Ak by nebola poruke arnika, alternatívne pomôže jej jemnejšia sestrička. Tip: stačí rozdrviť zopár kvietkov medzi prstami a jemne ich natrieť na zranené miesto – určite však nie do otvorených rán.
 

Zákonom chránená arnika

Liečivá rastlinka sa dlhé roky vo veľkom zbierala na výrobu bylinkovej pálenky či likéru. A práve preto je dnes arnika zákonom chránená a jej zber je bez povolenia vo voľnej prírode prísne zakázaný. Alternatívou je jej pestovanie v záhradách – tam si vyžaduje veľa svetla a tepla.


Pri vnútornom užívaní arniky opatrne 

Nakoľko je arnika mierne jedovatá, mali by ste ju užívať len zvonku (výnimkou sú však výplachy úst či homeopatické prípravky). V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poruche dýchania a krvného obehu. Môžu sa tiež vyskytnúť srdcové arytmie, zvracanie a hnačky.  

Aby ste predišli podráždeniu pokožky, arnika by sa mala zvonku užívať len krátkodobo. Niekedy sa môžu objaviť alergické reakcie ako svrbenie, vyrážka alebo kontaktná dermatitída (kontaktný ekzém).

Dôležité: zabráňte tiež kontaktu s očami či otvorenými ranami.