Active Beauty
Balkón plný prírody: rozmanitosť aj na maličkom kúsku

Záhradkárčenie

Balkón plný prírody: rozmanitosť aj na maličkom kúsku

Chcete premeniť svoj balkón na bohato rozkvitnutý klenot pre vtáky, motýle a včely? Stačí zopár jednoduchých tipov a vašich pár metrov štvorcových zelene sa môže premeniť na útočisko pre lokálne voľne žijúce živočíchy. Džungli na balkóne sa totiž môže dariť aj v centre husto zaľudneného mesta.

Kvitnúca krása

Okrem bežných druhov, ako je bazalka, paradajky alebo jahody, prírodný šat a krásne farby prináša na balkón aj celý rad divokých kvetov. Záhradníci a záhradníčky, ktorým záleží na prírode a zohľadňujú hľadisko pri výsadbe ekologické, si namiesto exotických variantov vyberajú na ozdobu svojho kúsku zeme skôr lokálne rastliny. Ekologické výhody sú zrejmé, pretože pôvodné lokálne rastliny slúžia hmyzu ako potrava, hniezdisko a zimovisko.
Na balkóne, ktorého majitelia zohľadňujú ekologický aspekt veci, bývajú zväčša vysadené tieto divoké rastliny:
 
  • Bohaté na nektár pre čmele a motýle: šalvia lúčna, margaréta obyčajná
  • Rumanovec farbiarsky
  • Divozel veľkokvetý
  • Rozchodník prudký
  • Nechtík lekársky
  • Mydlica lekárska
 
Čo je dôležité, nepoužívajte pri výsadbe rašelinu, naše močiare a rašeliny chceme chrániť.
 

 

Malé miestečko, ale pre všetkých

Balkón, ktorý ma blízko k prírode, môže slúžiť nielen ako dôležitý zdroj potravy pre všetok život, ktorý sa plazí či lieta mestom a vidiekom, môže slúžiť aj ako biotop a zdroj vody pre vtáky a hmyz. V našom nedávnom príspevku o hoteli pre hmyz nájdete všetky informácie, ktoré vám budú nápomocné pri vytváraní vlastných hniezdisk pre divé včely a lienky. Takéto útočiská pre hmyz sa dajú upevniť aj pomocou závesného systému, takže sa zmestia aj na naozaj malý balkón. Na vašom ekologicky ladenom balkóne by určite nemala chýbať ani miska s vodou. Pretože počas letných horúčav nesmädí len nás, z osviežujúceho „welcome drinku“ sa potešia aj vtáky. Postačí na to kľudne aj plytká miska.

 

Ako rastliny správne zalievať

Aj keď sa vám počas letných horúčav žiada hodiť do studenej vody, zelenina to má inak, nemali by ste ju polievať veľmi často. Korene tak môžu preniknúť hlboko do zeme a rastliny sa tak stávajú robustnejšie a odolnejšie voči teplu. Pri zalievaní rastlín dbajte na to, aby mohla nadbytočná voda z kvetináčov odtekať, príliš veľa vody a prevlhčená zem totiž môže byť príčinou vzniku rôznych chorôb rastlín.
 
Dôležité u jednotlivých rastlín je predovšetkým dbať na ich individuálnu potrebu vody a na zalievanie podľa možnosti použiť namiesto vody z vodovodu dažďovú vodu. Je to jednoduché, stačí na balkón umiestniť kanvicu alebo inú nádobu a pri najbližšom lejaku ju nechať naplniť.

 

Hnojenie domácim hnojivom

Syntetické hnojivá na ekologickom balkóne jednoducho nemajú čo robiť. Ak však práve nemáte poruke kompost, použite napríklad kávovú usadeninu, obsah použitého čajového vrecúška alebo zliatu vodu po uvarení zeleniny a zemiakov.

 

A prezimovanie? Aj to ide!

Pred zazimovaním treba rastlinky na toto obdobie roka patrične pripraviť. A preto: Od konca augusta ich nehnojte a pár týždňov pred zimným spánkom ich zalievajte len striedmo. Ideálne miesto na prezimovanie by malo byť svetlé, nesmie tam mrznúť a malo by byť tiež vybavené oknom. Pozor však: Vyhriata obývačka je pre väčšinu rastlín príliš teplá. Rastliny by sa mali zalievať aj počas zimného spánku, ale len raz alebo dvakrát za dva týždne, aj počas tohto obdobia je potrebné vyhnúť sa premokreniu.