Indický liečebný systém ajurvéda sa etablovala v mnohých oblastiach života. Príkladom je ajurvédske čistenie zubov. Ajurvédska medicína tiež môže byť skvelou podpornou liečbou pre ženy pri ťažkostiach spojených s obdobím menopauzy. Ajurvéda pritom nemá za cieľ učiť, chce len otvárať dvere k vnútornému poznaniu a múdrosti. Ak máte otvorenú myseľ a ste ochotné prijať novú spiritualitu, v ajurvédskej filozofii si určite nájdete to, čo vás obohatí. Z pohľadu ajurvédy je každá žena jedinečná a to sa odzrkadľuje aj na jej cykle. Každá žena si tak môže nájsť svoju vlastnú cestu, ktorá ju povedie touto transformačnou fázou života. Hormonálne problémy, ako menštruácia, endometrióza a vyrážky už viac vaším problémom nebudú. Namiesto toho sa však môžu v tomto prechodnom období vyskytnúť iné typické symptómy, ktoré si vyžadujú pozornosť:

Menopauza: dokáže pri klimakterických ťažkostiach pomôcť ajurvéda?

Klimakterické ťažkosti z pohľadu ajurvédy

Podľa princípov ajurvédy ide v klimaktériu o opätovné nastolenie rovnováhy fyzického a duševného stavu. Tieto transformačné roky sú teda časom bytia, dôvery, uvoľnenia a tiež sebaurčenia. Typické ťažkosti počas zmeny sú práve súčasťou tohto procesu. Ich prapôvod tkvie v troch dóšach – dynamických princípoch Vata, Pitta a Kapha – v ajurvéde. A: a tie môžu vyvolať aj zmeny v ženskom tele.

Návaly tepla

Dóša Pitta je podľa princípov ajurvédy zodpovedná za trávenie a metabolické reakcie. Na jednej strane v období menopauzy stimuluje trávenie a zlepšuje libido. Na strane druhej však tiež môže stáť za návalmi tepla a zápalmi, podráždenosťou, pocitom netrpezlivosti či potením. V takýchto prípadoch je zrejmé, že Pitta, za ktorou stojí element ohňa, musí byť vyrovnaná

Vypadávanie vlasov

Trápi vás vypadávanie vlasov a problematická pokožka? Podľa ajurvédy sa vaše telo chce týmto spôsobom zbaviť nadbytočného tepla a kyselín. Na starosti to má dóša Vata, ktorá riadi pohybový aparát a nervový systém. Vata tiež reaguje na psychickú záťaž. S nahromadenou energiou v tejto dóši môžu súvisieť aj poruchy spánku, vysušená pokožka, nervozita a nedostatok životnej energie.


Priberanie

Kapha reprezentuje zemský element a je spojená s budovaním tkanív, imunitou a tiež s tekutinovou rovnováhou (lymfatickým systémom) v tele. Podľa ajurvédy žena v menopauze priberá vtedy, ak sa jej spomalí trávenie a metabolizmus. Ak sa energia v postihnutej dóši zoptimalizuje, upravujú sa aj symptómy, ktoré s nahromadenou energiou súvisia. Základom je dynamická rovnováha princípov.