Active Beauty
Embodiment či „vtelesnenie“: Telo lieči dušu
Text: Annalina Jegg

5 JEDNODUCHÝCH CVIČENÍ

Embodiment či „vtelesnenie“: Telo lieči dušu

Všetci sme niekedy vynervovaní, máme zlú náladu alebo nám je jednoducho smutno. To je úplne v poriadku. Avšak keď dokážeme vynervovať sami seba pomáha: vtelesnenie.


Niektorí z nás sa priučia správnemu držaniu tela v pomerne útlom veku, napríklad na hodinách baletu, iní žiaľ nie. A popritom je držanie tela nesmierne dôležité: pomáha predchádzať vzniku bolestí chrbta a všeobecne prospieva našej fyzickej pohode. Ale: dokáže pozdvihnúť aj duševnú pohodu. A to prostredníctvom „vtelesnenia“ či embodimentu.

Čo je embodiment?

Hovorí sa, že telo je zrkadlom duše. A tak dokážeme z držania tela a mimiky odčítať, ako sa tomu ktorému človeku darí. Obzvlášť však u ľudí, ktorých dobre poznáme: ak má napríklad najlepšia priateľka až zvesené plecia, vieme: práve prežíva smútok.

Ale čo ak to celé jednoducho nesedí? Možno je smutná práve z toho, že má zvesené ramená. Štúdie ukazujú: nielen telo zrkadlí dušu, aj duša zrkadlí telo. Odborníci to nazývajú embodiment, po slovensky niečo ako „vtelesnenie“ alebo „vtelená kognícia“. Z toho vyplýva, že svoje telo môžeme celkom cielene používať na pozdvihnutie ducha, našej duševnej pohody.

Ako funguje embodiment

Experiment z roku 1988 ukázal: keď niekoho prinútime usmiať sa s ceruzkou medzi zubami, hneď má lepšiu náladu. Okrem toho štúdie ukázali aj: ak držíme v rukách niečo teplé, sme k ostatným priateľskejší. A: ľahšie si spomenieme na niečo pozitívne, ak sedíme vzpriamene a usmievame sa. Takže svoju náladu máme vo vlastných rukách.

Zlepšenie držania tela v rámci teórie telesnej kognície teda neprospieva len nášmu telu: ak človek začne vnímať svoje držanie tela a mimiku a vedome ich meniť, je šťastnejší, uvoľnenejší a lepšie dokáže precítiť seba i svoje telo. Ak zvládneme svoju náladu ovplyvňovať držaním tela, naučíme sa byť vyrovnanejší v stresových situáciách.

Embodiment: 5 jednoduchých cvičení

Vedome vnímať svoje telo, korigovanie zaužívaných vzorcov pohybu, vytvoriť jednotu tela a duše, presne o tieto aspekty ide pri Feldenkraisovej metóde. Aj napriek tomu, že účinky Feldenkraisovej metódy neboli doteraz vedecky podložené, niektoré Feldenkraisove cvičenia môžu byť vhodné aj na trénovanie si „vtelesnenia“, napríklad tieto:

1. Feldenkraisovo cvičenie: prekrížiť ruky

Aby ste sa naučili lepšie precítiť svoje telo, musíte sa doň úplne ponoriť. Na to je potrebné ale prelomiť zaužívané spôsoby. Prekrížte si ruky. Ktorú ruku ste položili navrch? Pravdepodobne tú, ktorú dávate navrch stále. A preto si teraz prekrížte ruky ešte raz – no položte navrch tú druhú ruku. Skúste precítiť, aký je to pre vás pocit. Cvičenia ako tieto vám napomôžu vypátrať návyky a vedome ich korigovať.


2. S radosťou sa natiahnuť

Nezáleží na tom, či práve sedíte, ležíte alebo stojíte: zhlboka sa nadýchnite a poriadne si ponaťahujte končatiny. Tým vyšlete správu do mozgu: som tu, som sebavedomý človek. To vám okamžite dodá silu a pozitívny prístup k životu.


3. Tajná zbraň pozitivistov: smiech

Všetci vieme, že by sme sa mali smiať oooooveľa častejšie. Pretože: kto sa veľa smeje, žije šťastnejšie a zdravšie. Keď sa smejeme, naše telo vyplavuje hormóny šťastia, tie pôsobia ako prírodné antidepresívum. Existujú dokonca semináre a joga smiechu, kde sa naučíte smiať, aj keď sa práve v tej chvíli na to úplne necítite. A preto: len do toho, skúste to! Jednoducho sa na tom zasmejte, a aj keď je vám trápne, zasmejte sa vyslovene na tom, ako je vám práve trápne.


4. Krúžte ramenami

Vaše ramená milujú pohyb. Ramenné kĺby sú guľové kĺby a radi sa otáčajú všetkými možnými smermi. Najlepším cvičením na ramená je teda: krúžiť nimi. Je jedno, či necháte visieť ruky voľne pri tele alebo ich natiahnete a švihnete nimi ponad hlavu. Najdôležitejší je samotný pohyb – prináša ľahkosť a dostane vás do nálady.


5. Hlavu hore, vypnúť hruď

Natiahnite si chrbát, plecia dozadu, vypnite hruď, stiahnite zadok a hlavu vytiahnite hore, bradu mierne zdvihnite. Toto cvičenie pomáha obzvlášť vtedy, ak cítite, že na vás lezie zlá nálada. Pretože: vaše zmyslové vnímanie sa pri vytiahnutí hlavy rozšíri. Vypnutím hrudníka prijímate okrem toho viac kyslíka. Obe blahodarne pôsobia na mozog a aj vašu náladu.