Čo patrí do kapsulového šatníka

Keď sa rozhodnete pre kapsulový šatník, neznamená to, že sa všetkých vecí hneď musíte zbaviť. Jednoducho si vyčleníte jednu tyč v šatníku na vlastnú sezónnu kapsulku. Zavesíte si tam najdôležitejšie kúsky, ktoré v podstate tvoria základ vášho looku. Na jeseň to budú napríklad skombinovateľné nohavice, jesenný kabát, pulóver a cardigan, blúzky a tričká, členkové topánky a kabelka. Uistite sa pritom, že zvolené outfity sú v dobrom stave (bez žmolkov a dier). Keď chcete obohatiť základný šatník o nové kúsky, investujte radšej do kvalitných vecí. Je to udržateľnejší prístup, pretože kvalitné veci môžete nosiť dlhšie.  

 

Kreatívna inšpirácia pre váš kapsulový šatník na jeseň 2022

Aké farby a ktoré kúsky oblečenia zodpovedajú vám, vášmu štýlu a ročnému obdobiu? Máte už v skrini úžasné „keypieces“ alebo „basics“? Čo tak nabrať inšpiráciu na Pintereste alebo získať informácie o nadchádzajúcich trendoch? Môžete si tiež napríklad vytvoriť aj takzvanú „moodboard“, nástenku, ktorá bude odrážať váš budúci štýl obliekania. Podobne ako to robia aj návrhári, aj vy si môžete dať dokopy svoju vlastnú kapsulovú kolekciu. Je to tvorivý proces, ktorý vám nevnesie do obliekania len radosť, ale aj „jasný pohľad“. Ak napríklad zistíte, že vám nejaká farba nesedí, s kúskami v tejto farbe sa jednoducho rozlúčte. Nezabúdajte však pritom na to, že tu v prvom rade nejde o módne trendy, ale o váš osobný štýl.

 

Udržateľnejšie zaobchádzanie s vytriedenými vecami

Najviditeľnejším miestom pre vyradené oblečenie je kontajner na nosený textil (na jeho likvidáciu použite vrece na odpadky). Pri vyraďovaní dobrých kúskov však myslite aj na dobrú kamarátku, sestru či maminu. Niektoré veci sa dajú veľmi účelne a efektívne použiť na ďalšie upcyklačné projekty, takéto veci si teda uložte na jedno miesto, najlepšie do pevnej krabice s názvom „upcyklácia“. Narazili ste na veľmi kvalitný kúsok, avšak už vám nesedí? Čo tak ho skúsiť predať cez aplikáciu, ktorá je presne šitá na tieto účely? Napríklad Vinted. Treba tomu venovať nejaký ten čas, samozrejme. Túto aplikáciu však určite nepoužívajte na to, aby ste niečo rýchlo kúpili a potom to znovu predali – nie je to udržateľné a len to zvyšuje emisie CO₂, keďže vyradené kúsky sa zas a znovu posielajú ďalej.