Active Beauty
Ľubovník bodkovaný: rastlina liečiaca pokožku i dušu
Text: Lisa Joham

Liečivá sila z prírody

Ľubovník bodkovaný: rastlina liečiaca pokožku i dušu

Keď sa príroda postará o dobrú náladu: Žltý kvitnúci ľubovník bodkovaný má vplyv na zlepšenie nálady - a nielen to. Rastlina môže byť nielen krásna.

Nájdeme ho na okrajoch lesov a ciest, brehoch potokov, čistinách alebo suchých lúkach: Ľubovník bodkovaný, latinsky Hypericum perforatum, je pôvodom divoká rastlina, ktorá začína kvitnúť žltými kvietkami v období letného slnovratu. Švajčiarsky lekár a vedec Paracelsus zanechal spisy o pôsobení liečivej rastliny a svoju obľúbenú rastlinu pomenoval kvôli svojmu vzhľadu „perforata“, pretože ak držíte okvetné lístky na svetle, pôsobia ako perforované.

Uvidíte však malé, priesvitné žľazy, ktoré obsahujú živicu a éterické oleje. Tmavé body obsahujú červenkasté farbivo hypericín. A je to práve táto účinná látka, ktorá ovplyvňuje ľudský nervový systém tak, že obnovuje rovnováhu signalizačných látok v mozgu. Ľubovník bodkovaný však dokáže oveľa viac.

Čo by ste mali vedieť o liečivej rastline ľubovník bodkovaný?

Takzvaný „Slnečný kráľ sveta rastlín“ sa nepoužíva iba proti depresívnym náladám. Spýtali sme sa Anji Fischer, kvalifikovanej TEH bylinkárky, blogerky a autorky, v čom je bylinné antidepresívum také výnimočné a ako sa používa.

Aké sú účinky ľubovníka bodkovaného na zdravie?

Ľubovník bodkovaný má vplyv na zlepšenie nálady a pomáha pri preťažení, strese a nepokoji, ako aj pri miernych až stredne ťažkých depresiách. „Už stredoveká liečiteľka Hildegarda von Bingen ju nazvala arnikou na nervy,“ hovorí Anja Fischer.

Aké použitie má ľubovník bodkovaný?

Podľa expertky na bylinky ho možno použiť ako čaj, tinktúru, masť alebo vo forme prípravkov. Okrem účinku zlepšujúceho náladu sa používa aj na rekonvalescenciu, pri strate chuti do jedla, poruche obehu, srdcových ťažkostiach, kŕčoch v zažívacom trakte, syndróme dráždivého čreva alebo hnačke.

Z púčikov a kvetov sa vyrába takzvaný červený olej. Pôsobí tlmivo na bolesť, zahrieva a relaxuje svaly. Už v dobách Paracelsa sa ľubovník bodkovaný používal na hojenie rán, a preto sa dodnes používa pri rezných poraneniach a odreninách, pomliaždeninách, vyvrtnutiach, ľahkých popáleninách, reumatických bolestiach, lumbagu alebo zápaloch kĺbov. Pôsobí šetrne na pokožku, protizápalovo a antibakteriálne.

Ktoré zložky sa nachádzajú v ľubovníku bodkovanom?

Ľubovník bodkovaný obsahuje okrem iného hyperforíny, hypericíny, flavonoidy, triesloviny a éterické oleje. Hyperforín má veľký význam pre svoje antidepresívne, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Hypericíny dodávajú ľubovníku bodkovanému červené sfarbenie a v spojení s protizápalovými flavonoidmi rozvíjajú ich antidepresívny účinok. Triesloviny podporujú hojenie rán. Éterické oleje pôsobia blahodarne a upokojujúco.

Na čo si treba dávať pred použitím pozor?

Keďže sa môžu vyskytnúť kontraindikácie a interakcie, je vhodné konzultovať presné dávkovanie alebo použitie s lekárom alebo lekárnikom. „Opatrnosť sa odporúča aj pri dlhodobom užívaní,“ hovorí Anja Fischer.

Ľubovník bodkovaný má aktivačný účinok na metabolizmus a stimuluje činnosť pečene, čo podporuje vylučovanie cudzích látok. „Prípravky z ľubovníka bodkovaného môžu preto zvýšiť alebo zoslabiť účinok iných liekov, ak sa užívajú súčasne.“

Môžu sa vyskytnúť aj interakcie s antikoncepčnými tabletkami, ktoré môžu znížiť ich účinnosť. Pri bežných dávkach čaju neboli pozorované žiadne interakcie.

Čo iné by mal človek vedieť o ľubovníku bodkovanom?

Ľubovník bodkovaný je fototoxický. Predávkovanie v kombinácii so slnečným žiarením alebo umelým UV svetlom môže spôsobiť fotoalergické reakcie ako sčervenanie, svrbenie, dehydratáciu, odlupovanie, opuch a dokonca pľuzgiere. Citlivosť sa líši v závislosti od typu pokožky. Masti alebo tinktúry by sa preto mali nanášať skôr na noc.