Active Beauty
Nočné potenie: môžete mu zabrániť
Text: Annalina Jegg

Ako vzniká a čo pomáha?

Nočné potenie: môžete mu zabrániť

Nočné potenie môže mať mnoho príčin, prečítajte si o nich nižšie. Kedy si s ním viete poradiť aj sami a kedy už je čas navštíviť lekára či lekárku.
Potenie nie je téma, ktorú by ľudia radi vyťahovali na verejnosť. Ak niekoho trápi nadmerné potenie, pretože trpí hyperhydrózou, nebude to nikomu inému len tak vešať na nos. A ak sa niekto nadmerne potí v noci, ten sa s tým chváliť nebude už vôbec – pretože ak sa potí len v noci, nikto si to, samozrejme, okrem jeho partnera či partnerky, nevšimne. No najradšej by sme všetci voňali príjemne!

Nehovoriť o probléme s nočným potením tiež nie je najlepší nápad: nočné potenie našťastie často nie je nič vážne, niekedy však môže byť aj príznakom vážneho ochorenia. Preto by ste sa ohľadom takéhoto problému mali vždy poradiť so svojim praktickým lekárom či lekárkou. Prinajmenšom vtedy, ak sa v noci potíte pravidelne.


Čo je nočné potenie?

Potenie je v prvom rade prirodzená reakcia a je to jeden z mechanizmov, ako sa telo vyrovnáva s vonkajšou teplotou: potíme sa preto, aby sme odvádzali z tela prebytočné teplo. Potíme sa aj v spánku: každý z nás vylúči v noci z tela 200 ml až liter potu – a ani si to nevšimneme.

Odborníci hovoria o nočnom potení, keď potenie nadobudne iné rozmery: ľudia postihnutí týmto ochorením sa v noci budia úplne premočení od potu, pyžamo môžu priam až žmýkať a niekedy premočia dokonca aj posteľnú bielizeň. Nočné potenie sa nazýva nočná hyperhydróza. Ale pozor: nadmerné potenie je nielen ochorenie zvané hyperhydróza, môže to byť žiaľ aj príznakom úplne iných ochorení.


Príčiny nadmerného potenia

Nočné potenie môže mať mnoho príčin. Často sú banálne: horúce letné noci s hrubou a teplou prikrývkou alebo radiátor v zime nastavený na maximum. Existujú však aj závažnejšie príčiny, ktoré už však stanovuje len lekárka či lekár.

Možné príčiny nočného potenia:
  • nepriaznivé podmienky na spánok (príliš teplá prikrývka, prekúrený priestor, prípadne príliš studená miestnosť)
  • alkohol, nikotín alebo konzumácia silne korenených jedál
  • nočné mory
  • vírusové ochorenie
  • hormonálne výkyvy, napríklad počas tehotenstva alebo klimaktéria
  • užívanie určitých liekov, najmä liekov proti depresii a horúčke
  • stres, úzkostné stavy
  • metabolické ochorenia, napríklad hypertyreóza alebo cukrovka
  • závažnejšie ochorenia ako Parkinsonova choroba, reumatické ochorenia kĺbov či ciev, HIV/AIDS, malária, mŕtvica, rakovina lymfatických uzlín a leukémia

Čo robiť, ak vás trápi nočné potenie?

Najprv: preverte svoje spánkové zvyklosti – čiže teplotu v miestnosti a fakt, či nemáte príliš teplú prikrývku. Môžete vylúčiť, že za nočné potenie môžu vaše spánkové návyky? Príčiny určite konzultujte so svojim lekárom či lekárkou. Platí to najmä vtedy, ak problém s nočným potením pretrváva viac ako tri alebo štyri týždne alebo ak máte aj horúčku. A tiež vtedy, ak na sebe spozorujete aj iné symptómy, ako bolesť a/alebo úbytok hmotnosti.

Liečba nočného potenia sa vždy odvíja od konkrétnej príčiny: ak nočné potenie vyvolala konzumácia alkoholu či korenistých jedál, riešením je prehodnotiť a následne upraviť stravovacie ako aj bežné denné návyky. V prípade infekčného pôvodu nočného potenia sa obvykle nasadzuje antibiotická liečba. V prípade nadmerného stresu sa odporúča zamerať sa na koncepciu odborného riadenia stresu a v prípade úzkostných porúch, ako aj vážnejších ochorení predpisujú odborníci príslušné lieky či terapie.


6 tipov, ako zmierniť prejavy nadmerného potenia a predísť mu

Ak sú príčiny nočného potenia skôr neškodnej povahy, týmto spôsobom ho môžete zmierniť, prípadne mu predísť.


1. Preveriť spánkové návyky

Podľa odborníkov je optimálna teplota na spanie približne 18 stupňov Celzia – táto teplota sa však u každého jedinca líši.
Dbajte tiež na správnu vlhkosť vzduchu v miestnosti: ideálna hodnota je 40 až 60 %. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, všimnete si to ráno podľa zarosených a zahmlených okien. Aby vás suchý vzduch – hlavne v zime – nepripravil o dobrý spánok: miestnosť si vždy pred spaním vyvetrajte! A: prikrývku si vyberajte podľa vonkajšej teploty.


2. Veľa pite – ale nie večer

Dodržiavajte pitný režim, pretože: ak sa veľa potíte, musíte stratu tekutín a solí kompenzovať prijímaním tekutín – ideálne minerálkou. Večer príjem tekutín znížte a pokiaľ možno si odoprite alkohol a kávu.


3. Vyhýbajte sa štipľavým a mastným jedlám

Večer sa vyhýbajte štipľavým a mastným jedlám, obe totiž môžu nočné potenie spôsobovať.


4. Obliekajte sa na noc vzdušne

Voľné oblečenie – najlepšie z prírodných materiálov – je nielen pohodlné, ale bráni aj hromadeniu tepla na tele.


5. Relax pred spaním

Relaxačné cvičenia, ako napríklad autogénny tréning alebo progresívne svalové relaxačné techniky, upokojujú vegetatívny nervový systém – a tým zabraňujú poteniu. Dobrá knižka či relaxačná hudba vám pomôžu vypnúť a zabudnúť na každodenný stres.


6. S liečivými rastlinkami proti nočnému poteniu

Ak to chcete vyskúšať s liečivými rastlinami: predísť nočnému poteniu, respektíve ho zmierniť, môže šálka šalviového čaju. Popíjajte tento čajík po malých dúškoch trikrát denne po dobu štyroch týždňov. Ako účinné sa tiež ukázali tabletky z ploštičníka strapcovitého – osvedčil sa najmä ako podporná liečba pri potení pri menopauze. Pri menopauze tiež môže pomôcť čajová zmes z ľubovníka, medovky, mučenky a levandule.