Active Beauty
Prečo si práve dávame šálku zázvorového čaju

Čo ukrýva tento výnimočný koreň?

Prečo si práve dávame šálku zázvorového čaju

Zázvorový čaj nielen pomáha pri rôznych ťažkostiach, ale aj skvele chutí – s týmito tipmi. 

Najmä keď za oknom bijú hromy blesky a začnú lietať prvé snehové vločky, radi si dáme o jednu alebo dve šálky čaju viac. A to je dobre, pretože šálka čaju denne udrží pevné zdravie. A existujú aj druhy čaju, ktoré dokážu upokojiť. Prečítajte si, prečo by ste si bezpodmienečne mali dopriať zázvorový čaj častejšie – nielen v zime.  

 

Účinné látky: tieto sa nachádzajú v zázvorovom čaji 

V koreni zázvoru sa nachádza mnoho zdraviu prospešných látok: éterické oleje, vitamíny, minerály, ako sodík a draslík. Mimoriadne uznávaný je vďaka obsahu horčín a špecifických štipľavých látok. Práve tie stimulujú tvorbu slín, tráviacich štiav a žlče. Zázvor preto značne pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ale aj pri iných zdravotných ťažkostiach. A ľahko si ho pripravíte aj sami. Takisto aj zázvorový shot. 

Ako si pripraviť zázvorový čaj: takto na to  

Zázvorový koreň z organického poľnohospodárstva nakrájajte na malé kúsky. Najlepšie na zhruba centimetrové. Ak ste zohnali organický zázvor, nemusíte ho ani olúpať. Kúsky koreňa zalejte vriacou vodou, šálku zakryte a zázvor nechajte desať minút lúhovať. Zakryť šálku či kanvicu je naozaj dôležité, inak by sa veľká časť éterických olejov mohla z výluhu odpariť. Čaj potom preceďte a predtým, ako si dáte šálku, ho nechajte trochu vychladnúť. Namiesto čerstvého zázvoru tiež môžete použiť aj sušený zázvor alebo zázvorový prášok.  

Správna príprava: prosím, bez medu!  

Aj keď veľa ľudí zázvorový čaj sladí, aby nebol tak štipľavý – skúste sa toho radšej zriecť. Med a cukor tlmia účinky horčín, pretože tie začínajú rozvíjať svoje účinky už v ústach: horčiny pri žuvaní dráždia receptory na jazyku. A to stimuluje tvorbu slín. Enzýmy v slinách začnú rozkladať potravu, alebo inými slovami – predtrávia ju. Dôležité je zázvorový čaj nesladiť práve vtedy, ak ho používate na zažívacie ťažkosti.  

Ostrú chuť zjemňuje sladké drievko  

Ale: hlavne deti pociťujú štipľavé intenzívnejšie ako dospelí. Skúste pridať k zázvoru sladké drievko. Sladké drievko účinky zázvoru neovplyvní, zmierňuje však jeho ostrú chuť – rovnako ako slizovité látky. Sú to napríklad skorocel kopijovitý, ľanové semiačka alebo psyllium semienka. 

Rozmanité účinky: keď zázvorový čaj pomáha  

Kašeľ  

Zázvor má protizápalové a expektoračné účinky. Preto je ho výborné užívať pri kašli – najlepšie v kombinácii so slizovými látkami. Nachádzajú sa napríklad v rebríčku obyčajnom. Sliz v rebríčku dokonca pôsobí upokojujúco.   

Zápcha a hnačka  Slizové látky majú okrem toho aj laxatívne a vodu viažuce účinky, regulujú tiež trávenie. Preto môžu spolu so zázvorom pomôcť pri zápche či hnačke. Samotný zázvor tiež pomáha pri zažívacích ťažkostiach vďaka obsahu horčín, ktoré pôsobia na svalstvo tráviaceho traktu a urýchľujú trávenie.   


Imunitný systém  

Štipľavé účinné látky v zázvore okrem iného prospievajú aj imunitnému systému. Hlavne v zime je zázvorový čaj mimoriadne obľúbený: zohreje zvnútra a posilní imunitný systém

Prechladnutie/ chrípka  

Účinné štipľavé látky obsiahnuté v zázvore – gingerol a 6-shogaol majú protizápalové a antibakteriálne účinky. Zároveň uľavujú od bolesti, napríklad pri svalovej bolesti pri prechladnutí. Šálka zázvorového čaju pri prechladnutí dokáže naozaj zázraky.   

Nevoľnosť  

Zázvor preukázateľne zaberá pri nevoľnosti, vrátane nevoľnosti pri cestovaní či počas tehotenstva. Pretože: gingeroly obsiahnuté v koreni pôsobia na serotonínové receptory. Tie vyvolávajú nevoľnosť a nachádzajú sa aj v žalúdku a v žalúdočnej sliznici. Gingeroly obsadzujú a blokujú serotonínové receptory a pôsobia tak proti nevoľnosti. Zázvor sa nasadzuje aj pri liečbe pre onkologických pacientov, na utlmenie sprievodnej nevoľnosti počas chemoterapie.   

Vlčí hlad  

Horčiny však dokážu ešte viac: môžu znížiť aj chuť do jedla, čo je mimoriadne užitočné vedieť pri atakoch vlčieho hladu. Pretože: horčiny napomáhajú uvoľňovať v tráviacom trakte hormón nazývaný cholecystokinín. A tento hormón potláča chuť do jedla. Ak teda pri najbližšom ataku vlčieho hladu radšej dáte pred sladkým či slaným prednosť šálke zázvorového čaju, rýchlo zistíte, že vaše chúťky na nezdravé okamžite pominú.  

Zápach z úst  
Zázvor je skvelý, aj keď vás trápi zápach z úst. Účinná látka 6-gingerol stimuluje slinný enzým, ktorý rozkladá zapáchajúce látky. Môže sa tak postarať o svieži dych a lepšiu chuť v ústach.