Active Beauty
Zvažujete vysadiť hormonálnu antikoncepciu? Na čo sa upriamiť
Text: Annalina Jegg

Nehormonálna antikoncepcia

Zvažujete vysadiť hormonálnu antikoncepciu? Na čo sa upriamiť

Skôr či neskôr dôjde každá žena do bodu, keď si povie: vysadím tabletky alebo nie? Nie preto, aby otehotnela, ale skôr z dôvodu, aby sa zamerala na užívanie nehormonálnej antikoncepcie. Čo by ste o nej mali vedieť:

„Antikoncepčné tabletky dokážu zmeniť osobnosť,“ „Užívanie tabletiek zvyšuje riziko vzniku rakoviny“: v bývalom Československu prišiel na trh prvý prípravok hormonálnej antikoncepcie v roku 1965. A odvtedy je stále pod paľbou kritiky. Aj napriek tomu sú antikoncepčné tabletky, spolu s mechanickou ochranou v podobe kondómov, stále najobľúbenejším prostriedkom na ochranu pred neželaným počatím. Avšak stále viac žien v dnešnej dobe uvažuje alebo sa už rozhodlo pre vysadenie hormonálnej antikoncepcie.
Jednou z týchto žien je aj americká poradkyňa pre zdravie a výživu, Nicole Jardim. Vo svojej knihe „Prirodzená cesta za harmonickým cyklom“ opisuje, aké možnosti antikoncepcie majú ženy, ktoré sa chcú chrániť pred počatím bez užívania umelých hormónov. Hovorí: „Neexistuje, aby ženské telo počas užívania antikoncepčných tabletiek fungovalo optimálne.“

Prečo vysadiť tabletky?

Kombinované preparáty na báze estrogénu a gestagénu nie sú nadarmo jedným z najobľúbenejších antikoncepčných prostriedkov: dokážu totiž zmierniť bolesti počas menštruácie a tiež bolesti spôsobené endometriózou, okrem iného tiež napomôžu dobrému vzhľadu pleti a predovšetkým sa nimi dá korigovať menštruačný cyklus. Antikoncepčné tabletky sa tiež dajú samozrejme považovať za bezpečné, keď sa jedná o ochranu proti nechcenému počatiu. Ale: aj tabletky môžu mať vedľajšie účinky. Ich užívaním sa zvyšuje riziko vzniku trombózy. Obzvlášť pre fajčiarky, u ktorých je riziku vzniku trombózy zvýšené, je užívanie hormonálnej antikoncepcie absolútne kontraindikované.

Taktiež migrény, akné, zmeny nálad, priberanie, menšia chuť na sex a tiež depresie – to všetko môžu byť vedľajšie účinky užívania antikoncepcie. Podľa odborníčky Jardim je dôvodom to, že pri užívaní hormonálnej antikoncepcie dochádza k narušeniu komunikácie medzi hypotalamom, hypofýzou a vaječníkmi: „Skrátka a jednoducho povedané, tabletky potláčajú prirodzené procesy prebiehajúce v tele.“ Ako presne na jednotlivé procesy pôsobia, to jednoznačne preukázané doteraz nebolo, aktuálne dostupné štúdie sú kontroverzné.

Kedy je najlepší čas tabletky vysadiť?

Ak zvažujete prestať užívať hormonálnu antikoncepciu a nahradiť ju výhradne nehormonálnou, podľa Jardimo je zásadná jedna vec: Rozhodnúť, kedy tabletky vysadiť, je len a len na vlastnom rozhodnutí. Pred vysadením sa rozhodne v pokoji poraďte so svojou gynekologičkou alebo gynekológom.

Vysadenie hormónov: môže byť sprevádzané aj vedľajšími účinkami

To, čo tabletky v tele zmenia, sa po ich vysadení musí najprv vrátiť do normálu. A to aj trvá. Ak prestanete brať tabletky, zo začiatku u vás môže dochádzať k vynechávaniu menštruácie. Medzi ďalšie vedľajšie účinky sa radí: nepravidelný cyklus, zosilnené príznaky PMS či zhoršenie stavu pleti.
V skratke: „Fyziologické turbulencie, ktoré v tele nastanú, môžu byť naozaj gigantické.“ Jardim preto navrhla 6-týždňový program, ktorý vám krok po kroku pomôže váš cyklus pochopiť a postupne ho aj zregenerovať. Tento program, spolu s ostatnými možnými metódami nehormonálnej antikoncepcie, prezentuje vo svojej knihe. Nech sa páči, nehormonálne voľby sú rozpísané nižšie:

4 možnosti, ako sa ochrániť pred nechceným počatím bez hormónov

1. Symptotermálna metóda

Symptotermálna metóda, resp. metóda sledovania cyklu je v princípe veľmi jednoduchá: pomocou teplomera a aplikácie na sledovanie plodnosti si zmeriate bazálnu teplotu každé ráno po prebudení, skontrolujete si konzistenciu pošvového hlienu a zmeny na krčku maternice. Výsledky zadáte do aplikácie a okamžite zistíte, či momentálne máte svoje plodné dni alebo nie. Pretože: pošvový hlien, bazálna telesná teplota a krčok maternice sa v priebehu cyklu menia so zvyšujúcou sa, resp. klesajúcou hladinou hormónov.
Prechod z hormonálnej antikoncepcie na nehormonálnu metódu sledovania cyklu chvíľku trvá, avšak táto metóda je veľmi bezpečná: „Účinnosť tejto metódy je pri optimálnom využití zistení na hranici 99,6%, čo robí symptotermálnu metódu rovnako účinnou ako sú všetky metódy hormonálnej ochrany proti nechcenému počatiu,“ konštatuje Jardim.
Tip odborníčky: „Pri tejto metóde dbajte na to, aby ste si bazálnu teplotu ráno merali vždy zhruba v tom istom čase.“


2. Kalkulačka plodnosti

Kalkulačka plodnosti funguje podobne ako symptotermálna metóda. Aj táto sa zakladá na meraní telesných hodnôt, ktoré nám ukážu, či máme momentálne svoje plodné dni alebo nie. Existujú rôzne druhy antikoncepčných kalkulačiek, s rôznou úrovňou spoľahlivosti: hormonálne kalkulačky merajú koncentráciu estrogénu a hormónu LH v rannom moči. Teplomerom sa zas zmeria bazálna teplota – ani jedna z týchto metód síce nie je 100% spoľahlivá, avšak obe sú vhodné, ak plánujete otehotnieť.

Za spoľahlivejšiu metódu na predídenie nechcenému počatiu sa považuje metóda merania bazálnej teploty. Bazálne teplomery totiž merajú obe hodnoty – a síce koncentráciu hormónov v moči a zároveň bazálnu teplotu – ako tretiu hodnotu popisujú stav hlienu krčka maternice. Vďaka týmto nameraným parametrom je táto metóda takmer rovnako spoľahlivá ako antikoncepčné tabletky.


3. Antikoncepčná špongia

Potom by tu bola ešte antikoncepčná špongia: penová špongia napustená spermicídom, ktorá sa zavádza do pošvy pred pohlavným stykom. Krčok maternice je uzavretý hubkou, zatiaľ čo spermicíd chemicky ničí spermie.

Malá nevýhoda: hubka či špongia je žiaľ jednorazová a jej účinnosť klesá, ak už máte deti. Okrem toho špongia nesmie ostať v tele dlhšie ako 24 hodín, v opačnom prípade hrozí riziko vzniku syndrómu toxického šoku.


4. Medená špirála a medená retiazka

Ďalšia možnosť antikoncepcie je: nehormonálne vnútromaternicové teliesko, zvané medený drôtik či špirála. Je to malý plast v tvare písmena T, ktoré sa cez krčok zavádza do maternice. Do maternice uvoľňuje ióny medi: „Tieto vyvolávajú zápalovú reakciu sliznice, ktorá následne obmedzuje pohyb spermií a zároveň zabraňuje, aby sa do takejto sliznice uhniezdilo vajíčko.“ Na podobnom princípe funguje aj medená retiazka, ktorá je v podstate variantom špirály.
Nakoľko zápalový proces zabraňuje uhniezdeniu vajíčka, špirála a medená retiazka teda poskytujú dvojitú ochranu. Možné vedľajšie účinky: dlhšia a aj bolestivejšia menštruácia, zvýšená náchylnosť na bakteriálnu vaginózu, teda mikrobakteriálnu nerovnosť vo vaginálnom prostredí. Na strane druhej, medená špirála či medená retiazka sa považujú za veľmi spoľahlivé antikoncepčné metódy.