Active Beauty
Darčeky pre minimalistov, milovníkov japonskej kultúry a spol.

Vianoce

Darčeky pre minimalistov, milovníkov japonskej kultúry a spol.

Niektorí ľudia majú pomerne osobitý spôsob života. Samozrejme, treba na to prihliadať aj v prípade, že im chceme spraviť radosť darčekom. Žiaľ, trafiť sa do čierneho je častokrát veru ťažké. Žiadny strach, prezradíme vám, aký darček sadne minimalistom, fanúšikom japonskej kultúry či ekologickým nadšencom a čo tieto špeciálne skupinky ľudí poteší najviac.
Nájsť vhodný darček pre priateľa, rodičov, deti či najlepšiu kamarátku, už aj to je niekedy problematické. A čo ešte v prípade, že jeden či jedna z vašich blízkych patrí do skupiny, ktorú je naozaj ťažko potešiť darčekom? Vybrali sme si teda zopár skupín ľudí s osobitým vkusom a prezradíme vám pre tú ktorú skupinu tipy na darčeky, ktoré im, dúfajme, vyčarujú úsmev na tvári a zahrejú pri srdci.

Tipy na darčeky pre minimalistov: platí v tomto prípade, že menej je viac?

Minimalisti sa v súvislosti s každou kúpou, či sa už jedná o niečo nové do šatníka alebo do bytu, rozhodujú vedome. Ak sa im do rúk dostane neosobný darček, typ dekoratívny predmet či x-tá úžasná sviečka, nemilosrdne poputuje do zabudnutia. Radosť u nich vyzerá úplne inak. Poradíme vám tie najlepšie tipy na darčeky pre minimalistov.

Jednoducho sa opýtať

Nad darčekmi pre minimalistov si môžete lámať hlavu celé hodiny. Alebo sa ich jednoducho môžete spýtať, čo by si priali! Minimalisti sú často vyznávačmi eklektického štýlu a ich zoznam darčekov, ktorými by boli radi obdarovaní, je pomerne špeciálny. Keďže obľubujú skutočne kvalitné veci, ktoré aj čo-to vydržia, často si na jednu vec šetria dlhšiu dobu. Okrem toho dávajú prednosť určitým produktom, ktoré sú v súlade s princípmi, ktoré vyznávajú. To znamená, že sa napríklad vyhýbajú rýchlej móde. Minimalisti preto určite uvítajú ako darček poukážku do ich obľúbeného obchodu s udržateľnou módou. Keď príde čas zbaviť sa staršieho kúsku a zaobstarať si nový, minimalisti si vyberú niečo, z čoho budú mať radosť dlhú dobu. Rozhodne je to nápad na darček, ktorý len tak ľahko neupadne do zabudnutia!

Venovať spoločne strávený čas

Prečo minimalisti zo svojho života drsne odstrihli spotrebný tovar? Nechcú totiž tráviť život udržiavaním a uchovávaním vecí, chcú sa sústrediť len na to, čo je pre nich v živote naozaj dôležité. Presne týmto princípom sa pri upratovaní riadi aj Marie Kondo. Čo v živote človeku neprináša radosť, bez milosti letí. Stredom vesmíru mnohých minimalistov sú priatelia a rodina. A to nás viedlo k jednému z ďalších nápadov na darček: existuje totiž lepší darček, ako dopriať si spoločne strávený čas s milovaným človekom? Pre niektorých je to najkrajší jazyk lásky. Mimochodom, spoločne strávenému času sa nepotešia len minimalisti.


Fanúšik japonskej kultúry povie „arrigato“: darovať pocit šťastia

Vaša najlepšia kamarátka je absolútnou fanúšičkou všetkého japonského a vy ju chcete prekvapiť špeciálnym darčekom? Máme pre vás nápady na menšie a tiež väčšie darčeky, ktoré zaručene rozbúchajú srdiečka fanúšikov japonskej kultúry. Reakcia „arrigato“ (po japonsky ďakujem) viac než zaručená.

Vychutnať si „to pravé japonské“

Malý darček? Pokojne to môže byť matcha čaj do zásoby. Ak sa vám ho ešte nepodarilo zaobstarať, kúpte ho rovno aj s bambusovou metličkou a čajovou súpravou na prípravu a podávanie matcha čaju. Japonská kultúra je totiž známa svojím čajovým obradom – darovať japonský čajový rituál rozhodne patrí k tým všímavým nápadom na darčeky.
Skvelým nápadom na darček, ktorý je skutočne z kategórie „zážitkový“ a prinesie človeku radosť na dlhý čas, je kurz varenia japonskej kuchyne: Či už to bude sushi, mochi alebo polievka ramen – príprava akéhokoľvek jedla je zážitkom a obdarovaný bude môcť zručnosti, ktoré získa počas kurzu, využívať aj v budúcnosti. Alternatívou môže byť aj kuchárska kniha – japonská kuchárka či poukaz na večeru v obľúbenej japonskej reštaurácii – výber už záleží len na tom, ako dobre poznáte obdarovaného, či uprednostní, ak mu niekto navarí alebo si japonské jedlo pripraví rád sám.

Inšpirácia a kreativita

Ak fanúšik všetkého japonského už plánuje cestu do Japonska, je pravdepodobne načase, aby sa trochu vnoril do tajov japončiny. Čo tak prekvapiť poukazom na kurz japončiny? Japonskú kultúru možno spoznať aj prostredníctvom kníh a filmov. A knihy o Japonsku, ikigai od japonských autorov ako Haruki Murakami, ako aj komiksy Manga či animované filmy Anime sú presne to pravé orechové.
A kto by mal chuť na niečo ešte kreatívnejšie: Ešte japonskejšie sa obdarovaný bude cítiť na kurze japonskej kaligrafie alebo na kurze šitia kimona. Prečo teda nedarovať kaligrafické nástroje, látku či strih na kimono alebo napríklad zlaté lepidlo na umenie opravy kintsugi!


Pre ekologicky zodpovedných: darovať udržateľne!

Čo darujem niekomu, komu naozaj záleží na životnom prostredí? Udržateľní ľudia nechcú zbytočne zaťažovať životné prostredie. Prejavte aj vy environmentálne povedomie tým, že budete ich prianie rešpektovať a vyberiete im darček, ktorý je voči životnému prostrediu naozaj šetrný.


Záhrada a balkón

Ekologicky uvedomelí ľudia sa radi realizujú v záhradke? Sedí. Rozžiarte kamoške oči a kúpte jej semienka na výsev lokálnych kvetov a vlastnej zeleninky, aby tak mohla vhupnúť vybavená do novej balkónovej či záhradkárskej sezóny! Ak je pre niekoho pestovanie priesad za účelom zberu budúcej paradajkovej úrody príliš náročné – jednoducho darujte darčekovú poukážku na nákup rastlín, ktoré obľubujú včielky, napríklad levandúľ. Rovnako ako včielky sa zaručene poteší aj obdarovaný. Dobrým nápadom na udržateľný darček sú aj záhradnícke rukavice alebo iný malý záhradkársky pomocník.


Viac zelenej inšpirácie

Za účelom zvýšenia ekologického povedomia alebo jednoducho ako inšpirácia k udržateľnejšiemu životnému štýlu – s knižnými darčekmi, ktorých hlavnou témou je udržateľnosť, u zelených čitateliek zaručene nemôžete nič nepokaziť! Mimochodom, čítanie kníh, na rozdiel od streamovania seriálov a filmov, je ekologické, pretože neprodukuje emisie Co2. Tento zelený balíček má teda pre životné prostredie dvojitý prínos! Ako inak ešte podporiť ekologicky zmýšľajúcich ľudí v ich spôsobe života? Ak napríklad vaša kamarátka jazdí na bicykli aj v zime, čo tak jej kúpiť zmysluplný darček v podobe páru teplých rukavíc (možno z udržateľnej vlny)? Udržateľnú mobilitu tiež skvele podporia darčeky ako dobrý zámok na bicykel alebo kufrík s náradím na opravu bicykla. Obzeráte sa možno po niečom väčšom? Čo tak ročný lístok na MHD?


Zelené ekologické prípravky starostlivosti a upcyklácia ako skvelý nápad na darček

Ak ste sa rozhodli, že darujete niečo kúpené, prosím, dbajte na to, aby to boli udržateľné produkty! Do tejto kategórie patria napríklad tuhé šampóny a mydlá. Tie sa dajú veľmi pekne a udržateľne aj zabaliť – praktické drobnôstky, ktoré však majú v sebe niečo osobné. V neposlednom rade sú tu ešte upcyklované darčeky: Ak budete myslieť udržateľne, ešte väčšiu radosť z toho budete mať, ak tak isto zmýšľa aj obdarovaný. Buďte kreatívni a vyrobte krásny darček zo starého skla, napríklad z váz alebo svietnikov. Krásne gesto je aj niečo vlastnoručne upiecť alebo uvariť. Ďalšie nápady na darčeky: Darčekový kôš s bioproduktami alebo poukaz na nákup čerstvej zeleniny z obľúbeného obchodu alebo farmárskeho trhu.