Ako si svojpomocne vyrobiť rozmarínovú vodu na vlasy

Rozmarínová voda sa dá poľahky vyrobiť aj v pohodlí domova. Bylinný extrakt sa pripravuje podobne ako čaj, a to tak, že bylinky zalejeme horúcou vodou. Rozmarín možno kúpiť čerstvý alebo v sušenej podobe a ideálne samozrejme je, ak ho zoženieme v bio kvalite. „Ak sa rozmarín zbiera v lete, jeho zložky majú najintenzívnejšie účinky," hovorí certifikovaná bylinkárka Karolina Hudec zo spoločnosti Kräuterherz. Voňavú liečivú bylinu rozmarín však možno kúpiť aj na jar, na jeseň či v zime na trhu so zeleninou, v supermarkete alebo v záhradkárstve.

Recept na rozmarínovú vodu od odborníčky na bylinky Karoliny Hudec

  • Ingrediencie: 2 ČL sušeného a v prstoch rozdrveného rozmarínu alebo 4 ČL čerstvého, veľmi najemno nasekaného rozmarínu
  • Ide sa na to: Nasekaný rozmarín zalejeme 250 ml vriacej vody. Hrniec potom zakryjeme, aby sme zabránili úniku éterických olejov a bylinky necháme lúhovať po dobu 10 minút. Po vylúhovaní hrniec odkryjeme a výluh necháme asi 25 minút chladnúť. Následne precedíme cez jemné sitko a výluh nalejeme do nádoby s rozprašovačom, ktorú sme predtým dôkladne vyčistili vodou alebo alkoholom.
  • Skladovanie: Domáca rozmarínová voda je čisto prírodný produkt a neobsahuje žiadne konzervačné látky. Aby zostala čerstvá, musí sa skladovať na chladnom a tmavom mieste. Ak ju naplníme do nádoby s rozprašovačom, vydrží nám v chladničke niekoľko dní až týždeň. Ideálne je, ak si zásoby pripravíme každý týždeň. Spotrebovávať ho potom môžeme postupne, po každom umytí vlasov.

Pred a po: ako na vlasy účinkuje rozmarínová voda

Rozmarín všeobecne pozitívne vplýva na vlasy a aj na pokožku hlavy: Pôsobí antibakteriálne, protizápalovo, antivírusovo a antimikrobiálne. Rozmarín tiež mierne dráždi pokožku, čo podporuje jej prekrvenie.

Keďže rozmarínová voda podporuje prekrvenie, posilňuje tak pokožku hlavy, vlasovú pokožku a vlasové korienky, ak sú neporušené. Aplikácia rozmarínovej vody prospieva aj mihalniciam a obočiu, pretože stimuluje krvný obeh, a tým podporuje rast.

Apropo k pokožke hlavy: Ak vás trápi svrbenie pokožky hlavy, úľavu by ste si mohli privodiť pomocou týchto užitočných trikov.

Pôsobí rozmarínová voda aj proti vypadávaniu vlasov?

Rozmarín môže byť v niektorých prípadoch účinný aj proti vypadávaniu vlasov. Jedna štúdia preukázala, že rozmarínový olej podporuje rast vlasov a bojuje proti ich vypadávaniu. Účastníci štúdie trpeli vypadávaním vlasov s dedičným základom a pri užívaní rozmarínovej vody už po šiestich mesiacoch zaznamenali výrazný nárast počtu vlasov.

Rozmarínová voda vo forme prípravkov starostlivosti o vlasy môže tiež pôsobiť proti niektorým typom vypadávania vlasov. Ak je napríklad rast vlasov narušený nadmernou tvorbou lupín, rozmarínová voda môže byť prospešná aj vďaka svojmu protiplesňovému účinku. Ďalšie tipy, ako posilniť vlasy si prečítajte tu.

Ako sa správne používa rozmarínová voda?

Rozmarínovú vodu na vlasy je najlepšie používať priamo po umytí vlasov. Vlasy si rozdeľte na strany a rozmarínovú vodu nastriekajte priamo na pokožku hlavy. Vodu potom do pokožky starostlivo vmasírujte - a hotovo. Čas pôsobenia nie je fixný a bylinný extrakt nemusíte z vlasov ani nutne vymývať. Na rozdiel od rozmarínového oleja sa totiž vlasy po aplikácii prípravku okamžite nemastia. Pre dosiahnutie optimálneho účinku používajte rozmarínovú vodu na pravidelnej báze, napríklad po každom umytí vlasov.

Extra tip odborníčky na bylinky: Predovšetkým dlhé vlasy zvyčajne trpia tým, že ich rozčesávate „nahrubo“, čo ale môže mať za následok vypadávanie vlasov. Aby sa vlasy lepšie rozčesávali, vyskúšajte domáci trik – zmiešajte domácu rozmarínovú vodu s 50 ml zakaleného jablčného octu a zmes potom nalejte do dobre vyčistenej nádoby s rozprašovačom. Takáto bylinno-octová zmes sa dá uchovávať v chladničke približne po dobu dvoch týždňov. V prípade, že chcete zmes použiť ako kondicionér, zrieďte 50 ml bylinného octu so 400 ml studenej vody. Potom sa predkloňte a zmes aplikujte na vlasy. Po ošetrení vlasy oplachovať nutné nie je, octová aróma sa po vyschnutí z vlasov odparí. Ak by ste predsa len mali potrebu vlasy opláchnuť, urobte tak po jednej minúte.

Aký je rozdiel medzi rozmarínovým olejom a rozmarínovou vodou na vlasy?

Rozmarínový olej pozostáva z rozdrveného rozmarínu a kvalitného olivového oleja. Zvyčajne sa necháva na vlasoch pôsobiť dlhšie ako vlasová kúra a musí sa opláchnuť - pozor, príliš teplá voda kúre škodí! Rozmarínová voda na vlasy je vhodná na časté používanie priamo po umytí vlasov - bez oplachovania. Oba prípravky na starostlivosť o vlasy sú prírodné, veľmi ľahko sa dajú vyrobiť aj svojpomocne a sú skvelé na posilnenie vlasov a pokožky hlavy.