Active Beauty
Starostlivosť o vlasy: Profesionálne rady pre každý typ vlasov

Vlasová starostlivosť

Starostlivosť o vlasy: Profesionálne rady pre každý typ vlasov

Správna starostlivosť o dlhé a zdravé vlasy závisí výlučne od vášho typu vlasov. Podľa odborníkov je práve táto starostlivosť o vlasy vhodná pre vás!

Tipy ohľadom starostlivosti o vlasy: Ako zvoliť tú správnu starostlivosť o vašu korunu krásy?

Vlasy sa len veľmi zriedka dajú zaradiť do jednej typovej kategórie. Jednotlivé typy sa totiž často prekrývajú a potreby vlasov v rámci poskytovania patričnej starostlivosti sa môžu meniť v priebehu života a dokonca aj počas rôznych ročných období. Preto vám odporúčame rady od odborníkov kombinovať a dospieť tak k ideálnej starostlivosti o vašu korunu krásy.

Ako sa starať o suché vlasy

Kyselina hyalurónová sa v úlohe skvelého hydratačného elixíru teší v beauty svete veľkej obľube a v súčasnosti získava čoraz väčší význam aj v oblasti starostlivosti o vlasy. Vlasové séra a šampóny s obsahom tejto účinnej látky boli špeciálne vyvinuté pre dlhé suché, prípadne odfarbené vlasy s rozštiepenými končekmi. Hyalurón uchováva vo vlasoch vlhkosť, pomáha regenerovať pokožku hlavy a prinavracia vlasom chýbajúcu pružnosť. Funguje to takto: Kyselina hyalurónová preniká do kutikuly, či inak šupinatej vrstvy vlasov, čím ich krásne hydratuje. Výsledkom je, že jednotlivé šupinky na seba po hydratovaní opäť tesne a hladko doliehajú - a vlasy tak žiaria zdravým leskom. Ďalší bonus hyalurónu je, že tiež chráni kutikulu pred poškodením teplom. Objemový boost vzniká práve vo vláknitej vrstve vlasov, ktorá obsahuje aj vlákna keratínu. Ak sa táto vrstva znovu hydratuje, vlákna keratínu sú opäť dobre chránené. Výsledok: vlasy sa opäť krásne rozvijú do krásy a zahviezdia väčšou pružnosťou.

Keď sa jedná o starostlivosť o suché vlasy, treba dbať aj na ďalšie dôležité rady. Susanne Forobosko, Trénerka kvality dm kaderníckeho štúdia zdôrazňuje: „Pred každou úpravou vlasov teplom by sa skutočne malo dbať na používanie prípravkov na ochranu vlasov pred teplom, v opačnom prípade by časom mohlo dôjsť k poškodeniu štruktúry vlasov, čo zasa vedie k štiepeniu končekov a lámaniu vlasov. Prípravky na ochranu vlasov pred teplom fungujú na kutikule ako jemný film a uzatvárajú vlhkosť vo vnútri vlasov. Vďaka tomu sa z vlasov neodparuje vlhkosť a vlasy zostávajú pružné, nestávajú sa krehkými a ani sa nelámu."

Ako sa starať o vlasy bez lesku

Za vlasmi bez lesku stojí vždy krehká štruktúra vlasov. Šupinatá vrstva, ktorá chráni a pokrýva vlasy zvnútra, sa vysušuje a stáva sa zraniteľnou. V dôsledku toho potom jednotlivé šupinky neležia dostatočne hladko jedna na druhej, aby odrážali svetlo. Dôvodov je viacero. Okrem stylingu s vysokou teplotou a farbenia tu môžu zohrávať svoju úlohu aj vplyvy prostredia. Voda obsahujúca vodný kameň a škodliviny v ovzduší zanechávajú na vlasoch zvyšky, ktoré ich poškodzujú. Čo však skutočne pomáha? Umývanie vlasov s rozjasňujúcim šampónom pre väčší lesk, ktorý odstraňuje z vlasov usadeniny. Hydratačné ošetrujúce prípravky s kyselinou hyalurónovou a proteínmi vlasy krásne vyhladia, vyplnia medzery v kutikule a prinavrátia vlasom stratený lesk.

Ako sa starať o rozštiepené končeky

Končeky ako najstaršia časť vlasov sú vystavené veľkej záťaži. Ak sa ničia, hovoríme o tzv. rozštiepených končekoch. Rozštiepenie spôsobujú mechanické, chemické alebo tepelné vplyvy. Radí sa tam napríklad trenie o oblečenie, agresívne prípravky vlasovej kozmetiky alebo farby a častá úprava vlasov kulmou, fénom a podobne. Špeciálne prípravky proti štiepeniu končekov obohatené o arganový, moringový alebo ricínový olej, ako aj špeciálne lepidlá môžu so štiepením končekov skoncovať a dokonca môžu učiniť i nápravu. Nevyhnutný zostrih vlasov tým pádom možno oddialiť, vyhnúť sa mu však natrvalo nedá. Ako odstrániť polámané končeky bez toho, aby sme museli skracovať z dĺžky? Ide to! A síce s tzv. „spliss cut“: Vlasy sa zavinú do drdola a vyčnievajúce končeky sa zastrihnú horúcimi nožnicami.

Ako sa starať o polámané vlasy

Problém rozštiepených končekov sa týka len končekov vlasov. Avšak ak sa vlasy lámu, ide o štrukturálne poškodenie, ktoré zasahuje vlasy v celej dĺžke. Lámavosť vlasov pritom môže mať mnoho príčin - napríklad prílišné teplo pri stylingu, farbenie či zosvetľovanie, trenie vlasov o tkaniny alebo ich príliš časté umývanie. Vodíkové väzby vlasu sú narušené a šupinatá vrstva zdrsnie a začne odstávať. Vnútro vlasov tým stráca ochrannú vrstvu a vysušuje sa. Vysoko koncentrované účinné látky, ako je výťažok z hrušky, biotín, kyselina hyalurónová a aminokyseliny, vyplnia trhliny vo vlasoch, vyhladia miesta, kde sa vlasy lámu a prinavrátia vlasom stratenú vlhkosť. Avšak úplná reparácia vlasov možná nie je. V ošetrovaní a patričnej starostlivosti je preto potrebné pokračovať, kým poškodené pramene vlasov nedorastú.

Ako sa starať o vlnité vlasy

Kokosový olej je úžasným všestranným pomocníkom ako zložka prípravkov starostlivosti o telo a vlasy. Šampóny a spreje na báze kokosu prospievajú najmä kučeravým vlasom, pretože vlnité vlasy bývajú prirodzene suchšie ako vlasy rovné. Čo vlastne dokáže kokosový olej v prípravkoch starostlivosti o vlasy? Obsahuje cenné zložky, ako napríklad vitamín E, ktorý môže pôsobiť ako prírodný antioxidant na ochranu pred externými negatívnymi vplyvmi. Keďže kokosový olej je olej veľmi výživný, nevstrebáva sa do vlasov, ale ochranne sa obaľuje okolo prameňov, čím sa postará o krásny lesk, definuje kučery a tiež zabraňuje štiepeniu končekov. Táto účinná látka však nie je vhodná pre jemné a mastiace sa vlasy, pretože ich zaťažuje a spôsobuje, že vyzerajú strapato.

Starostlivosť o hladké vlasy

Vychádzajúcou hviezdou na beuaty nebi je jednoznačne ryžová voda. Ryžová voda ako účinná látka nie je vonkoncom žiadnou novinkou, keďže v rámci skrášľovania sa vlasy už v starovekom Japonsku ponárali do mliečnej vody. Pravidelné používanie šampónov a kondicionérov s účinnou látkou údajne dodáva vlasom lesk a objem. Ako to teda funguje? Ryžová voda je bohatá na vitamín B8 a aminokyseliny. Proteíny vypĺňajú malé medzery v šupinatej vrstve vlasu a dodávajú najmä matným vlasom požadovaný lesk. Za zväčšením objemu vlasov vlastne stojí zhrubnutá vrstva škrobu, ktorá sa vytvorí okolo vlasového stvolu. Účinná látka v podobe ryžovej vody bohužiaľ nie je vhodná pre každý typ vlasov: Krehké vlasy prebytok bielkovín vysušuje a spôsobuje ich lámavosť.

Ako sa popasovať s problémom vypadávania vlasov

20 percent žien a takmer 40 percent mužov musí po dosiahnutí 20. veku života počítať s vypadávaním vlasov. Príčiny však nemusia byť nutne podmienené len geneticky. Za vypadávaním vlasov môže stáť aj stres alebo nedostatok živín. Ženy môže vypadávanie vlasov zasa potrápiť s nástupom menopauzy. Pomoc prichádza v podobe špeciálnych šampónov a toník s kofeínom, vitamínom B5, mentolom alebo arnikou. Tie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky hlavy a stimulujú tam krvný obeh. To umožňuje vlasovým folikulom, ktoré sú stále aktívne, produkovať silnejšie vlasy. „Toniká by sa mali vmasírovaním aplikovať na očistenú pokožku hlavy aspoň trikrát týždenne," hovorí Helmut Maier, školiteľ kvality pre dm.

Starostlivosť o mastiace sa vlasy

To, koľko mazu vyprodukuje pokožka hlavy, je do určitej miery geneticky podmienené. Príčinou mastiacich sa vlasov je však často aj nadmerná starostlivosť: ak sa pokožka hlavy príliš často umýva vysušujúcimi prípravkami, reaguje nadmernou produkciou mazu. Šampóny s účinnými látkami na rastlinnej báze majú na pokožku naopak upokojujúci účinok. Čas medzi jednotlivými umytiami je nutné postupne predlžovať, napríklad pomocou zapletaných účesov a suchého šampónu, až pokým sa rovnováha neobnoví.

Ako sa starať o šedivé vlasy

„Odporúčam zušľachtenie šedín, ktoré z vlasov odstráni žltkastý nádych, alebo laminovanie, ktoré zasa vlasom privráti ich prirodzený tón," hovorí Maier. Na zušľachtenie šedín v domácom prostredí sú k dispozícii fialové šampóny, ako fialové farebné masky, na lamináciu sú zase k dispozícii repigmentačné krémy. Tip: Siahnite vždy po svetlejších farebných nuansách, výsledok pôsobí prirodzenejšie. A v prípade, ak ste milovníčka prorodzenosti? Žiadny problém: šedivé vlasy sú teraz jednoducho trendy.