Active Beauty
After-sun: 6 tipov, ktoré by sme si mali vziať k srdcu
Text: Katharina Vogler-Spiegl, Astrid Doppler

Postarané

After-sun: 6 tipov, ktoré by sme si mali vziať k srdcu

Či už v záhrade, pri otvorenom okne alebo na dovolenke: Slnko robí ľudí šťastnejšími. No horúčavy, UV žiarenie, vietor a chlórová či slaná voda našu pokožku zaťažujú. Čo v tomto prípade pokožke prospeje? Správna after-sun starostlivosť o tvár a telo.

Najdôležitejšie tipy na optimálnu after-sun starostlivosť

1. Prevencia alebo „radšej hamovať ako banovať“

Keďže tvár je v porovnaní so zvyškom tela takmer neustále vystavená slnečnému žiareniu, mali by si ju denne natierať opaľovacím krémom. Veľké množstvo štúdií potvrdzuje, že pravidelné používanie prípravkov s ochranným faktorom predchádza predčasnému starnutiu pokožky a tiež vzniku pigmentových škvŕn. Každé spálenie sa na slnku zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Ak ste (a zaručene nie ste jediní) doteraz brali používanie opaľovacieho krému na ľahkú váhu, možno je čas to prehodnotiť. Avšak žiadne obavy, nemusíte si kvôli tomu na tvár nacápať mastnú, do biela sfarbenú a nepríjemne zapáchajúcu kašu. Vďaka najmodernejším zložkám sú na trhu dostupné, a to pre všetky typy pleti, veľmi príjemné produkty.

2. Sprcha áno, píling nie

Ak chcete z pokožky odstrániť zvyšky opaľovacieho krému (tie s minerálnym filtrom sú pomerne odolné), vhupnite si najprv do sprchy. Krvný obeh sa po opaľovaní opäť rozprúdi vďaka striedavej sprche. Sprchovacie gély s protizápalovými zložkami, ako je napríklad rakytník, pohladia a upokoja podráždenú pokožku. Od pílingov po opaľovaní dermatológovia odrádzajú, pretože práve pílingy môžu pokožku ešte viac podráždiť.

3. Používanie tých správnych produktov

Umelé konzervačné látky, farbivá a rôzne chemické zložky môžu slnkom namáhanú pokožku ešte viac podráždiť. A preto, ak niečo podozrivo dobre vonia, radšej ruky preč. Namiesto vône by ste mali svoju pozornosť zamerať skôr na ošetrujúce zložky. Najmä pri alergiách a citlivej pokožke sa oplatí siahať po after-sun produktoch z prírodných radov.

Prípravky po opaľovaní dodávajú pokožke potrebnú vlhkosť, pokožku krásne ochladia a so začervenanými miestami zabojujú svojimi protizápalovými účinkami. Krémy sú, čo do zloženia, mimoriadne výživné a preto sú vhodné aj pre zrelú alebo suchú pleť. Naopak gély lipidy vôbec neobsahujú, tzn., že neobsahujú žiadny tuk a preto sú vhodné najmä pre citlivú a alergickú pokožku.

Produkty po opaľovaní mastnejšej konzistencie nie je vhodné nanášať na pokožku spálenú slnkom, pretože na nej vytvárajú akúsi bariéru a v najhoršom prípade tu hrozí riziko akumulácie tepla.

V princípe možno na tvár používať aj kvalitné mlieka alebo gély po opaľovaní, ktoré sú určené na telo. Lepšie je však používať pleťové krémy s vhodnou kombináciou účinných látok, ako sú hydratačná kyselina hyalurónová a tiež regeneračné riasy, vysvetľuje dermatologička Susanne Schätz. Špeciálne after-sun koncentráty pokožku krásne prevlhčia a dodajú jej aj potrebnú vlhkosť.

4. Používanie produktov po opaľovaní – a to po každom opaľovaní

Aj keď pokožka nevykazuje známky začervenania, jemnejšie či výraznejšie, po opaľovaní by pokožka vždy mala byť ošetrená špeciálnymi mliekami, gélmi alebo krémami po opaľovaní, radí Dr. Schätz. Prečo? Pretože vďaka ich ľahkej nemastnej textúre s vysokým obsahom vody majú tieto produkty mimoriadne chladivé účinky a ľahšie sa roztierajú. Prípravky s aloe vera alebo harmančekom upokoja namáhanú pokožku prírodnými ošetrujúcimi látkami.

5. Nezabudnúť na vlasy

V lete si UV žiarenie vyberá svoju daň aj na vlasoch. Špeciálne prípravky na vlasy vystavené slnku do určitej miery vlasy aj ochránia. Po umytí jemným, typu vlasov prispôsobeným šampónom, chráni vlasy pred vysušovaním aj maska alebo kondicionér.

6. Uchovať si na pokožke bronz s prípravkami po opaľovaní

Aby sa bronz na pokožke udržal čo najdlhšie: Hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať. Vďaka použitiu správnych prípravkov vydržia vrchné opálené šupinky na pokožke dlhšie – a to je aj cieľ. Niektoré krémy po opaľovaní však obsahujú aj prídavné rastlinné výťažky, ktoré stimulujú tvorbu melanínu a tak podporia proces opaľovania. Iné výrobku zas obsahujú nízke dávky samoopaľovacích látok, ktoré opálenie zintenzívnia a pokožka sa krásne rozžiari.