Active Beauty
Alergia na slnko: čo s ňou?
Text: Nina Horcher, Eva Pohn

Špeciálna starostlivosť

Alergia na slnko: čo s ňou?

Samozrejme, najlepšou ochranou by bolo vyhnúť sa slnku úplne. Ale koho by to bavilo? Nehovoriac, že by to by nebolo dobré anipre vaše zdravie. Ako sa teda môžete chrániť pred (náhlou) alergiou na slnko?
Aj keď ste sa starostlivo natierali opaľovacím krémom, zrazu sú tu: malé červené pupienky a pľuzgiere na pokožke. Ako môžete predísť alergii na slnko, ak ani opaľovací krém nepomonol? V prvom rade by ste mali pochopiť, čo je (údajná) alergia na slnko a prečo vôbec vzniká.

Všetko, čo by ste mali vedieť: alergia na slnko

Ako spoznať alergiu na slnko?

Najprv pokožka svrbí, potom sa objavia červené fľaky, ktoré sa vyvinú do vyrážky s vriedkami. Niekedy sa objavia aj pľuzgiere. Príznaky alergie na slnko, nazývanej aj polymorfná svetelná dermatóza, sa zvyčajne objavujú na exponovaných miestach pokožky, ktoré boli priamo vystavené slnku: na krku, dekolte, ramenách, nohách alebo tvári.

Na pohľad sa alergia na slnko podobá alergickej kožnej reakcii - odtiaľ pochádza aj jej názov. Z lekárskeho hľadiska však nie je jasné, či ide skutočne o alergiu. Príznaky môžu u každého človeka vyzerať inak, môže sa prejaviť pľuzgiermi alebo vyrážkami. A navyše, svetelná dermatóza sa môže opakovať každý rok.

Ako vzniká kožná reakcia spôsobená slnkom?

Alergia na slnko na jar? Nie je to nič nezvyčajné: po zimných mesiacoch, keď ste boli naobliekaní až po uši, si vaša pokožka od slnka už odvykla. Zároveň sa zosilňuje UV žiarenie, ktoré spôsobuje spálenie pokožky. Koncom apríla môže UV žiarenie pri bezoblačnom počasí dosiahnuť takú istú intenzitzu ako v polovici augusta. Pokožku vystavenú slnku potom nedokáže v niektorých prípadoch pred alergickou reakciou ochrániť ani opaľovací krém, a to najmä ak je pokožka vystavená príliš dlho prudkému slnku.

Čo sa deje v kožných bunkách? Z lekárskeho hľadiska to ešte nie je úplne jasné. Je známe, že UV-A žiarenie spôsobuje, že voľné radikály vytvárajú chemické zlúčeniny, ktoré zaťažujú pokožku a môžu poškodiť bunky. V prípade svetelnej dermatózy sa bunky nedokážu brániť, čo sa prejaví ako viditeľné podráždenie pokožky.


Alergia na slnko u detí

Detská pokožka je obzvlášť citlivá a ešte nie je zvyknutá na UV žiarenie. Tí najmenší preto potrebujú osobitnú starostlivosť a ochranu pred slnečnými lúčmi - nielen kvôli alergii na slnko.

Čo robiť, ak sa u detí objavia vyrážky spôsobené slnkom? V prvom rade je najlepšie zmierniť svrbenie, aby sa dieťa neškriabalo. Úľavu môžu priniesť studené, vlhké obklady, ktoré zároveň zmiernia opuch kože. Potom naneste tenkú vrstvu hydratačného krému. Ak príznaky neustúpia, treba vyhľadať lekára.

Predchádzanie alergii na slnko: čo robiť?

  1. Alergiu na slnko spôsobuje dlhodobé pôsobenie UV žiarenia na nepripravenú pokožku. Preto neopálenú pokožku vystavujte slnečným lúčom postupne. Je preto lepšie vyhnúť sa intenzívnemu opaľovaniu na prudkom slnku.
  2. Ak sa u vás počas prvých dní dovolenky často objavuje alergia na slnko, hoci sa zdá, že sa chránite správne, možno používate nesprávny opaľovací krém s príliš nízkym ochranným faktorom. Vyskúšajte radšej opaľovacie krémy pre alergikov alebo pre citlivú pokožku, ktoré poskytujú dostatočnú ochranu pred UV-A žiarením a neobsahujú parfumy ani konzervačné látky. Alternatívou môžu byť aj opaľovacie krémy s minerálnym filtrom.
  3. Počas poludnia (od 11.00 do 15.00 hod.) sa vyhýbajte slnku. To platí tak pre deti, ako aj dospelých. Ale ani v tieni by ste nemali zabúdať na ochranu pred slnkom, pričom sa odporúča ľahké oblečenie.

Ako zmierniť príznaky?

  1. Vyhýbajte sa slnku, kým príznaky neustúpia. Pľuzgiere na pokožke nevytláčajte ani inach neotvárajte, mohlo by to spôsobiť zápal.
  2. Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom bez parfumov a konzervačných látok, ktorý nemá mastnú textúru.
  3. Pre zmiernenie svrbenia ošetrite pokožku upokojujúcim a hydratačným krémom. Ak je to potrebné, lekár vám môže predpísať protizápalové krémy obsahujúce kortizón alebo antihistaminiká.
  4. Postihnuté miesta na pokožke ochladzujte vlhkými obkladmi alebo zábalmi s tvarohom alebo jogurtom. Dôležité: mliečne výrobky po aplikácii dôkladne zmyte, aby sa pokožka nezapálila.
  5. Svrbenie môžu zmierniť aj obklady so zriedeným octom. Aloe vera zas hydratuje a nechtík lekársky pôsobí protizápalovo.
  6. Každý, kto trpí závažnou formou svetelnej dermatózy, by sa mal určite poradiť s lekárom.

Náš tip

Výber opaľovacích prípravkou aj s minerálnymi filtrami nájdete na mojadm.sk.