Od akého veku navštíviť s dieťaťom zubného lekára?

Je dobré zájsť s dieťaťom k zubárovi už pri prerezaní prvého zubu? V tejto otázke sa názory odborníkov líšia. Ale čistenie detskou zubnou kefkou je dôležité v každom prípade, dokonca hneď, ako deťom vykukne prvý mliečny zub. Návšteva zubného lekára môže byť prínosná už v tomto období. Aj preto, aby boli rodičia informovaní o správnej prevencii vzniku zubných kazov, ale aj o technike čistenia zubov či o tom, ako zaobchádzať s cumlíkmi. Skutočná návšteva v zubnej ordinícii vrátane aktívneho vyšetrenia chrupu dieťaťa by sa mala uskutočniť najneskôr po prerezaní všetkých mliečnych zubov.


Čo sa deje pri prvej návšteve u detského zubného lekára?

V najlepšom prípade vôbec nič. Rodičia by preto nemali návštevu u zubného lekára odkladať, nie je vhodné čakať až na moment, kedy si stav bude vyžadovať rozsiahlejšie ošetrenie. Dieťa by to mohlo príliš zaťažiť a následkom by mohol tiež byť trvalý strach zo zubára. Lepšie je preto absolvovať u zubára pravidelné prehliadky chrupu, pri ktorých sa dieťa dozvie, ako sa ktoré zariadenie či nástroj používa a dokonca si ich často môže samo prebádať. Takto sa zvyšujú šance nielen na zabránenie vzniku zubného kazu, ale aj na vybudovanie normálneho zdravého vzťahu k prevencii.

Ale čo ak sa dieťa bojí zubára napriek tomu, že v zubnej ordinácii návštevu ešte neabsolvovalo? Vezmite dieťa so sebou na termín vtedy, ak vás nečaká nejaký vážnejší zákrok. Dieťa nemusí byť práve pri ošetrení koreňových kanálikov, ale možnosť prizrieť sa zblízka rutinnej kontrole chrupu by dieťaťu mohlo pomôcť prekonať svoj strach.

Existujú aj ordinácie, ktoré sa špecializujú na ošetrovanie malých pacientiek a pacientov. Tu sa ustráchané či úzkostlivé deti uvoľnia a z návštevy zubného lekára sa dokonca stane pozitívna udalosť.


Ako mám svoje dieťa pripraviť na návštevu u detského zubného lekára?

Ideálna príprava neexistuje. Bezpodmienečne by ste sa však mali vyhnúť tomu, aby si dieťa spájalo zubného lekára s bolesťou. Nestrašte ho napríklad vetou: „Ak si nevyčistíš zuby, budú ťa bolieť a budeme musieť ísť k zubárovi“. Podozrivo a nedôverčivo však na deti môžu pôsobiť aj frázy typu „Vôbec sa nemusíš báť.“ alebo „Nebolí to.“ Môžete nimi docieliť to, že z miesta, v tomto prípade zo zubnej ordinácie, už vopred urobíte strašiaka. Namiesto toho povedzte: „Detský zubár sa postará o to, aby boli tvoje zúbky krásne a zdravé, preto je dôležité za ním zájsť.“

Hravý prístup pomáha predchádzať strachu zo zubára. S témou zubného lekára a čistenia zubov napomôžu aj detské knihy, audioknihy či piesne. Ako u zubára otvoriť správne ústa si možno s dieťaťom vopred nacvičiť. Nechajte napríklad svoju ratolesť zasvietiť vám baterkou do úst. Na návštevu zubnej ordinácie sa tiež môžete zahrať s bábikami či plyšovými kamarátmi.

Najlepšie je si termín u zubára naplánovať v čase, keď je dieťa oddýchnuté – obvykle v dopoludňajších hodinách. Príďte do ordinácie o niečo skôr, aby malo vaše dieťa čas poriadne preskúmať nové prostredie. A čo je veľmi dôležité: Ak ste v pohode vy sami, prenášate to aj na svoje dieťa! Mnohí rodičia svoje dieťa po návšteve u zubára odmeňujú malým darčekom alebo dokonca sladkosťami. To však môže byť aj kontraproduktívne: Skúste namiesto toho dieťa úprimne pochváliť a povedzte mu, že teraz už je aj ono pravým „veľkáčom či veľkáčkou“ – malé deti to priam milujú, pretože chcú napodobňovať svojich rodičov.