Active Beauty
Akupresúra tváre: Jemným tlakom k mladej pleti
Text: , Margit Hiebl

Masírujte

Akupresúra tváre: Jemným tlakom k mladej pleti

Cielená masáž krúživými pohybmi – to, čo má viesť v rámci tela k vyváženej životnej energii, ku „Qi“, to funguje aj v prípade tváre. Zistite, ktoré akupresúrne praktiky na tvári pôsobia proti prvým vráskam.

Čo je akupresúra a ako pôsobí na tvár?

Akupresúra je masážna technika, ktorá pochádza, podobne ako technika Gua-Sha, z „dielne“ TČM (tradičnej čínskej medicíny). Za účelom dosiahnutia uvoľňujúcich alebo stimulačných účinkov sa takouto masážou stimulujú body a meridiány. Masážou sa uvoľňuje tvár, čo pôsobí na tvár ako anti-aging balzam. Táto metóda je skvelá aj počas obdobia menopauzy, pretože stimuluje klesajúcu produkciu kolagénu, ktorá je príznačná práve pre toto obdobie.

Podobne ako pri reflexnej masáži chodidiel, aj jednotlivé časti tváre predstavujú orgány, srdce, pľúca, obličky, žalúdok, atď. Masáž potom nielenže stimuluje prekrvenie pokožky tváre a prispieva tak k jej napnutiu, ale pôsobí blahodarne na trávenie a detoxikáciu. S týmito zónami pracuje aj metóda na ošetrenie nečistej pleti, zvaná „face mapping“. Vyrážky či prípadné kožné neduhy naznačujú, ktoré funkcie v tele môžu byť narušené. Ak by ste mali záujem o diagnostiku, najlepšie bude poradiť sa s odborníčkou či odborníkom na TČM.

Ako funguje akupresúra tváre?

V princípe sú pohyby vždy rovnaké: Ukazovákmi sa vykonávajú malé krúživé pohyby, za použitia niekedy intenzívnejšieho, inokedy menej intenzívnejšieho tlaku. Podľa toho, ktoré body na tvári akupresúrou aktivujete, sa vyhladzujú a omladzujú aj ďalšie časti tváre. Pred zahájením akupresúry si dôkladne umyte ruky, aby ste si počas masáže nezaniesli do pórov nečistoty a neprispeli k tvorbe vyrážok.

Aké cvičenia praktizovať pri akupresúre tváre?

Nasledujúce akupresúrne cvičenia si môžete vyskúšať aj doma a celkom sami:

1. Cvičenie proti vráskam na čele

Bez zamračenia sa to niekedy nejde. Aby sme však zabránili vzniku trvalých vrások, môžeme si jemne pomasírovať body vľavo a vpravo v kútikoch čela pri korienkoch vlasov. Pretože masáž pôsobí aj na meridiány, môže mať aj detoxikačný účinok.

2. Cvičenie proti unavene vyzerajúcim očiam

Unavené oči, pretože sme zas raz trávili veľa času pred počítačom? Tak na toto pomáha, ak budeme jemnými krúživými pohybmi masírovať oblasť priamo nad zreničkou, asi v šírke obočia.

3. Cvičenia proti nazolabiálnym vráskam

Vadia vám vaše príliš výrazné nosovo-ústne vrásky? Chceli by ste mať priateľskejší jemnejší výraz tváre? Tak jednoducho stimulujte ukazovákmi oblasti priamo vedľa nosných dierok.

4. Cvičenie proti vráskam okolo úst

Vrásky okolo úst? V princípe sú takéto vrásky pomerne sympatické. Ak ich predsa len chcete trošku vyrovnať, zatlačte na oba body vedľa kútikov úst.

5. Cvičenie proti ochabnutej línii v oblasti čeľuste

Kto by netúžil mať vzhľadne tvarovanú bradu? A možno to aj ide, skúste veľmi jemne zatlačiť ukazovákmi na priehlbinu v čeľustnej kosti, tesne pred kĺbom.


Ideálny stav je, ak si dokážete vyhradiť na takéto cviky 10 minút najlepšie trikrát do týždňa. So stimuláciou začnite čo najjemnejšie a neustále si v priebehu masáže overujte, či je vám akupresúra príjemná.