Active Beauty
Bylinky v prírodnej kozmetike: Aké sú ich účinky?

Sila prírody

Bylinky v prírodnej kozmetike: Aké sú ich účinky?

Jar je čas roka, kedy nás po zime konečne pohladí vôňa kvitnúcich kvetov a byliniek. Pre svoje presvedčivé účinky sa aj v prírodnej kozmetike čoraz častejšie používa rozmarín, tymian, šalvia a iné bylinky.

Čo je to prírodná kozmetika?

Európska legislatíva nepozná jednotnú definíciu prírodnej kozmetiky. V princípe sa pod týmto pojmom rozumie kozmetika vyrobená zo surovín prírodného pôvodu. Neznamená to však, že tieto produkty sú automaticky napríklad vegánske alebo neboli testované na zvieratách.
Prírodnú kozmetiku možno rozpoznať podľa viacerých certifikátov kvality: COSMO natural, Natural cosmetics a tiež Ecocert. Tieto certifikáty ale neznamenajú, že výrobok je tiež na 100% vyrobený z bio zložiek.

Štyri kľúčové bylinky v prírodnej kozmetike

Škála byliniek, ktoré možno použiť na výrobu produktov prírodnej kozmetiky, je skutočne široká. Predstavujeme vám tie, po ktorých je najväčší dopyt.

1. Rozmarín v prírodnej kozmetike

Rozmarín je veľmi zázračnou bylinkou vďaka svojej všestrannosti použitia, a to nielen v kuchyni, ale aj v oblasti kozmetickej. A veru, faktu, že je jednou z najobľúbenejších zložiek v prírodných kozmetických výrobkoch, sa netreba čudovať. Stimuluje krvný obeh a látkovú výmenu, má antioxidačné a jemne antibakteriálne účinky.

Pleťová starostlivosť
Rozmarín sa vďaka už spomínaným antioxidačným účinkom často používa v kozmetických prípravkoch pre zrelú pleť. Nakoľko však oplýva aj antibakteriálnymi účinkami, pomáha upokojovať nečistú a mastnú pleť.

Telová kozmetika
Rozmarín je jednoznačne obľúbený aj ako zložka mydiel, sprchových gélov a peelingov, čiastočne z dôvodu, že chráni pokožku a ruky pred vysušovaním a čiastočne pre svoju sviežu stredozemskú vôňu. Keďže rozmarín stimuluje metabolizmus kože, údajne okrem iného pôsobí aj ako prevencia vzniku celulitídy. Často sa pridáva ako hydratačná zložka do krémov na ruky.

Vlasová starostlivosť
V oblasti starostlivosti o vlasy je rozmarín skutočne neodmysliteľnou zložkou: k obnove rastu stimuluje vlasové folikuly a tým podporuje rast vlasov. Pre túto skvelú vlastnosť je často zložkou posilňujúcich šampónov na vlasy. Ak chcete správne rozprúdiť rast vlasov, vyskúšajte: Priamo do pokožky hlavy si vmasírujte trošku rozmarínového oleja a vlasy si potom dôkladne umyte šampónom (rozmarínovým).

Silica
Z rozmarínu sa dá získať aj silica. Jej vôňa má povzbudzujúce účinky a stimuluje správne fungovanie krvného obehu. Tento účinok sa využíva napríklad v rôznych masážnych olejoch alebo telových mliekach na uvoľnenie svalstva.

2. Tymian v prírodnej kozmetike

Ďalšou bylinkou, ktorá sa často využíva v prírodnej kozmetike, je tymian. Najmä pre svoje protizápalové a krvný obeh stimulujúce účinky, no dokáže tiež zabojovať proti vírusom, baktériám a plesniam.

Pletová starostlivosť
Tymian má protizápalové účinky a preto sa často využíva pri výrobe pleťových kozmetických prípravkov. Silica z tymianu tak môže pomôcť proti akné, vyrážkam a iným nečistotám na pokožke.

3. Šalvia v prírodnej kozmetike

Šalvia je vynikajúca nielen vo forme čaju, ak nás bolí hrdlo. V oblasti kozmetiky je skvelá najmä pre jej antiperspiračné účinky a aj preto sa často využíva na výrobu prírodných dezodorantov.

Dezodoranty
Šalvia reguluje činnosť potných žliaz a môže potlačiť produkciu potu až o 52 %. Práve preto sa vyskytuje ako hlavná zložka prírodných dezodorantov, ktoré samozrejme neobsahujú škodlivé hliníkové soli.

Vlasová starostlivosť
Áno, je dosť ťažké predstaviť si aj vlasovú kozmetiku bez šalvie. Šalvia krásne prekrví pokožku hlavy a stimuluje rastové folikuly, preto sa môže nasadiť aj ako prevencia proti vypadávaniu vlasov. Vďaka svojim hydratačným vlastnostiam pomáha aj v boji proti nepríjemným lupinám.

4. Mäta v prírodnej kozmetike

Len pri myšlienke na vôňu mäty sa nám určite vybaví typická letná sviežosť – tento efekt zužitkováva aj prírodná kozmetika: Mäta ochladzuje a upokojuje nečistú pokožku, pomáha aj pri popáleninách a tiež opuchnutých nohách. Okrem toho sa pre svoju sviežu chuť často v prírodnej kozmetike používa pri výrobe pást na zuby.

Zubná pasta
Ak sa rozhodnete pre prírodnú kozmetiku, rozhodne sa nemôžete zaobísť bez sviežej zubnej pasty. Mäta sa po umytí zubov postará o svieži dych a čistý pocit v ústach. Okrem toho tiež zabraňuje vzniku kazov.


Napríklad v týchto dm-produktoch prírodnej kozmetiky nájdete bylinky:

Zmierňuje nerovnosti pokožky

Telový olej Cellulite s bio citrónom a bio rozmarínom od alverde NATURKOSMETIK

Kúpiť online na mojadm.sk

Osviežuje a udržiava podpazušie voňavé

Dámsky tuhý dezodorant s bio šalviou a bio limetkou od alverde NATURKOSMETIK

Kúpiť online na mojadm.sk