Active Beauty
Nečistá pleť: 10 jednoduchých tipov na jej zlepšenie
Text: Astrid Doppler

Čisto-jasne

Nečistá pleť: 10 jednoduchých tipov na jej zlepšenie

Štúdie ukazujú, že približne 80 % všetkých ľudí trápia v určitej fáze života akné alebo závažné kožné neduhy. Problém niekedy zmizne sám od seba, no v mnohých prípadoch je problémová pokožka neoblomná a nečistoty na pleti pretrvávajú. Našťastie, niekedy môžu pomôcť aj malé zmeny v každodennej rutine.

Za nečistou pleťou môže stáť mnoho príčin

Keďže okolo problematickej pleti koluje stále mnoho mýtov, hneď na začiatok treba povedať, že problémy s pleťou sa nevyskytujú len u tínedžerov a nie sú ani znakom toho, že niekto sa o svoju pleť nestará náležite. Za nečistotami na pleti môžu stáť rôzne spúšťače, ako sú napríklad tráviace problémy, nevyvážená strava, konzumácia alkoholu, stres a tiež mnohé ďalšie. Preto nie je také jednoduché určiť príčinu.

1. Dvojité čistenie nečistej pleti

Dôkladné čistenie pleti je pri nečistej pleti alfa omega, ak by sa takáto problémová pleť nečistila do detailov, póry a mazové žľazy by sa upchávali ešte ľahšie. Pri takejto pleti sa odporúča najprv odstrániť make-up a hrubé nečistoty napríklad čistiacim olejom a tvár potom opäť vyčistiť jemným čistiacim gélom alebo penou.

2. Pri nečistej pleti STOPKA mechanickému peelingu

Mechanické peelingy vyčistia pleť do hĺbky pórov práve vďaka mikročasticiam. Tieto abrazívne častice však môžu prispievať k infekciám spôsobeným nahromadeným mazom, čo má zasa za následok šírenie baktérií po tvári a to následne k vzniku nových nečistôt. Namiesto toho je lepšie používať chemický peeling s kyselinami AHA a BHA.

3. Používanie opaľovacieho krému na poškodenú pokožku

Zvoľte si ľahký opaľovací fluid alebo gél, ktorý póry neupcháva, ale rozhodne sa nevzdávajte každodennej ochrany pred slnečným žiarením. Peelingy, kozmetické ošetrenia a iné metódy, ktoré sa používajú na boj s vyrážkami, robia pokožku len citlivejšou a náchylnejšou na poškodenie UV žiarením. Slnečné žiarenie okrem toho tiež vysušuje vrchnú vrstvu kože, ktorá tak hrubne. To môže viesť napríklad k tomu, že sa pod ňou vytvorí viac nečistôt. Ak pokožku nechránime pred slnkom, rýchlejšie sa vytvárajú aj jazvy po vyrážkach.

4. Nečistú pokožku treba dezinfikovať

Pravidelne si umývajte alebo dezinfikujte ruky a predmety, ktoré si často prikladáte do blízkosti tváre (napríklad mobil).

5. Ak pleť trpí nečistotami, ruky od nej preč

Aj keď to nie je úplne jednoduché: Nechytať si tvár je pravidlo číslo jedna. Žiaľ, počas celého dňa to robíme častokrát podvedome. Skúste sa teda sústrediť o to viac, veď ono zase nedotýkať sa tváre až také ťažké nie je. Zakaždým, keď sa rukami dotknete tváre, môže sa na citlivú pokožku tváre dostať pot, nečistoty či baktérie, čo zase len podporí ďalšiu tvorbu vyrážok. A úplne odhliadnuc od negatívnych dôsledkov pre vašu pokožku, rukami smerom do úst a na sliznice si ľahko môžete privodiť aj infekčné ochorenia.

6. Časté vymieňanie posteľnej bielizne nie je na škodu

Ak vás trápi nečistá pokožka, mali by ste dbať na výmenu bielizne aspoň raz týždenne. Ak vás dokonca trápi vážnejšia forma akné, tak si posteľnú bielizeň vymeňte dokonca každé tri dni. Ak bielizeň nemeníme dostatočne často, obliečky na vankúši sa napríklad stávajú živnou pôdou pre baktérie. V noci sa na nich zhromažďujú nečistoty, kožný maz, čiastočky kože, vlasy a mnoho ďalšieho. Počas spánku sa baktérie šíria po pokožke tváre a zasa len spôsobujú vznik nových vyrážok.

7. Vhodná strava pri nečistej pleti

Ak sa chcete so svojimi kožnými neduhmi popasovať, môžete sa na určitý čas vyhnúť určitým potravinám. Medzi ne napríklad patria:

  • Kravské mlieko: Spadá do podozrenia, že narúša hormonálnu rovnováhu a zvyšuje produkciu kožného mazu. Nadbytok kožného mazu môže upchať póry, čo vedie k tvorbe uhrov a vyrážok.
  • Biela pšeničná múka: Vyrážky sú v podstate malé zápaly kože. Keďže pšeničná múka zápaly v tele stimuluje, konzumácia tohto obilia môže viesť aj k zvýšenej tvorbe vyrážok.
  • Cukor: To isté platí aj pre priemyselne vyrábaný cukor. Okrem toho, pravidelná konzumácia príliš veľkého množstva cukru môže tiež stimulovať tvorbu kožného mazu.
  • Hotové výrobky: Zvyčajne obsahujú oveľa viac cukru ako jedlá pripravené doma. Korenené potraviny tiež obsahujú skrytý cukor. Okrem toho hotové jedlá tiež často obsahujú rafinované oleje, napríklad palmový olej, ktoré môžu tiež negatívne ovplyvniť celkový vzhľad pokožky tým, že zvyšujú hladinu cholesterolu, čím sa telo stáva háklivejšie a náchylnejšie na zápaly.

Po týchto potravinách je lepšie siahať pravidelne:

  • Ovocie: Najmä citrusové plody často obsahujú vitamín C, ktorý posilňuje spojivové tkanivo a reguluje rovnováhu vlhkosti pokožky.
  • Zelenina: Zinok v tele pôsobí protizápalovo. Tento životne dôležitý stopový prvok sa skrýva prevažne v zelenej zelenine, ako je kapusta či brokolica. Okrem toho je zelenina zvyčajne bohatá aj na antioxidanty.
  • Celozrnné produkty: Na rozdiel od bielych obilnín celozrnná múka zápaly v tele nespôsobuje. Naopak, obsahuje cenný vitamín B9 (kyselinu listovú), ktorý podporuje zdravé delenie buniek a tým aj urýchľuje obnovu pokožky.

8. Pri nečistej pleti sa odporúča veľa piť

Pite neustále. Ak bojujete s nečistou pokožkou, doprajte si denne dva litre vody alebo nesladeného čaju. Vyrážky sa môžu tvoriť aj vtedy, ak sa telo v dôsledku nedostatku tekutín snaží vylúčiť toxíny, ktoré sa za normálnych okolností vylučujú obličkami cez pokožku. A to zase len môže upchať póry a podporiť tak tvorbu vyrážok.

9. Oddych pre nečistú pleť

K vzniku nečistôt môže viesť aj nerovnováha a stres. Ak je telo pod stresom, vylučuje neuropeptidy, ktoré stimulujú tvorbu kožného mazu a tým pádom aj vznik možných zápalov. Psychický stres sa okrem toho môže podpísať aj pod dlhšie a horšie hojenie rán, čo znamená, že pupienky môžu byť na pleti viditeľnejšie a môžu pleť „zdobiť“ dlhšie. Najmä u ľudí, ktorých trápi problematická a nečistá pleť, to môže vyvolať ďalší stres a vzniká akýsi začarovaný kruh.

Doprajte si teda v rýchlosti bežného dňa pravidelné prestávky, skúste meditáciu a neustále si pripomínajte, že aktuálny stav vašej pokožky neurčuje váš život a už vôbec vašu hodnotu ako človeka.

10. Doplnky dekoratívnej kozmetiky je nutné čistiť, obzvlášť pri nečistej pleti

Ruku na srdce – niekedy sme jednoducho príliš pohodlné na to, aby sme sa pravidelne starali o svojich beauty pomocníkov v podobe štetcov a hubiek na make-up a dôkladne ich čistili. Málokto by si pomyslel, že práve oni sa môžu stať liahňou pre baktérie: Keďže ich deň čo deň dávame do kontaktu s pokožkou tváre, lepia sa nich zvyšky prípravkov a aj čiastočky pokožky. Pri ďalšom použití sa potom postarajú o to, že tieto nečistoty sa po tvári opäť roznesú a pokožku tváre ešte viac podráždia. Preto sa oplatí, najmä, ak vás momentálne trápi nečistá pleť, venovať sa aspoň raz týždenne komplexnému čisteniu kozmetických pomôcok: Stačí zmiešať šampón alebo čistiaci gél s vodou a kozmetické „tools“ jednoducho umyť. Upozornenie: Kozmetické hubky je dobré vymieňať spravidla tak raz za dva či tri mesiace.

Zlepšenie pleti sa napriek všetkému dodržiavanému nekoná, starostlivosť o pleť nefunguje a vy trpíte? Rozhodne v tom nie ste sami. V takýchto prípadoch je ideálne poradiť sa s dermatologičkou alebo dermatológom a starostlivosť jednoducho vložiť do ich rúk. Odborníci môžu napríklad pomocou krvného testu prísť na koreň príčiny, ktorá za problémom stojí a následne navrhnúť vhodnú liečbu.