Active Beauty
Všetko o opaľovacích krémoch: zíde sa vedieť
Text: Margit Hiebl

Chytať déčko!

Všetko o opaľovacích krémoch: zíde sa vedieť

Slnko zohráva v našich životoch ústrednú rolu. Telo ho potrebuje pre tvorbu vitamínu D. No napriek tomu by sme sa mali venovať aj ochrane pred slnkom a vedieť niečo o tejto téme skôr, než sa vystavíme prudkým slnečným lúčom.

Odpovedáme na 10 najhorúcejších otázok na tému opaľovacie krémy:

1. Mal by sa opaľovací krém používať každý deň?

Čoraz viac prevláda tendencia neobmedzovať používanie opaľovacieho krému nielen na letné mesiace. Denné pleťové krémy alebo fluidy s vyšším ochranným faktorom je vhodné používať počas celého roka. Slnku sme predsa vystavení počas každého ročného obdobia (a samozrejme aj v zime). V článku si podrobne posvietime na to, prečo by ste mali opaľovacie krémy používať v každom období roka.

2. Potrebuje moja pokožka opaľovací krém, aj keď už mám opálenie?

Poznáme to zrejme všetci: Počas prvých troch dní dovolenky sa každý deň na pláži poctivo natierame opaľovacím krémom, avšak potom to berieme akosi laxnejšie a krém viac-menej vypúšťame. Veď predsa sme pekne opálení, pokožka sa už na slnko nastavila, takže sme pred jeho lúčmi chránení, však? Žiaľ, nie je to pravda – čas, kedy naša pokožka čerpá energiu zo svojho vlastného obranného mechanizmu sa len predĺžil, no to neznamená, že sa nemôže nepríjemné spáliť. Preto treba dbať na to, že najmä na pláži je nutné sa opakovane natierať – a predovšetkým vtedy, keď pobyt na slnku striedate s užívaním si vo vode. Pokožke treba tiež dopriať pravidelné prestávky v tieni.

3. Ktorý krém na opaľovanie je najvhodnejší?

Keď si poviete opaľovací krém, vynoria sa vám mastné krémy, ktoré sa len tak ľahko nevstrebú do pokožky? V tom prípade ste ešte stále neobjavili ten správny opaľovací krém. Od telových mliek a krémov až po spreje existuje mnoho spôsobov, ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi a je len a len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete. Jednoducho si vyberte produkt, ktorý vám je najpríjemnejší. Koniec koncov, ak si nájdete ten správny produkt pre seba, budete ho používať radi a aj častejšie. Vo všeobecnosti platí: na mastnejšiu pokožku sú vhodnejšie menej hutné gély, fluidy a telové mlieka na báze vody. Na druhej strane suchej pokožke najlepšie vyhovujú krémové textúry a na výrazne ochlpenú pokožku je vhodné používať spreje.

4. Môžem používať opaľovací krém z minulého roka?

Na optimálnu ochranu pred slnkom si každý rok radšej zaobstarajte nový prípravok. Ak je totiž opaľovací krém dlho otvorený, často sa zmení jeho konzistencia a aj farba, čo môže mať za následok jeho znížené účinky.

5. Koľko opaľovacieho prípravku si mám dať na pokožku?

Viac je viac! S opaľovacím prípravkom by sme rozhodne nemali šetriť. Základné pravidlo znie, že na každú časť tela nanesieme hrubší pásik krému, dlhý asi od špičky prostredníka po zápästie. A v prípade sprejov? Zhruba 15 streknutí na každú časť tela, sprej potom dôkladne poroztierame rukou, pričom prsty si necháme spojené. A čo je mimoriadne dôležité, tento proces krémovania zopakujeme každé dve hodiny! Opakovaná aplikácia krému nám však nepredlžuje bezpečný čas strávený na slnku, naopak, obnovujeme ním ochranu pred slnkom, ktorá sa postupne stráca z dôvodu potenia, plávania či sušenia. A platí to aj pre vodoodolné produkty. Vodoodolný totiž neznamená, že „vydrží navždy“, ale: Po dvoch 20 minútových vykúpaniach je prípravok ochrany pred slnkom o polovicu menej účinný.

Tip: Ak sa chystáme stráviť deň pri vode, najlepšie je natrieť si celé telo opaľovacím prípravkom hneď ráno, ešte predtým, ako sa oblečieme. Takto potom nebude vôbec vadiť, ak si počas dňa prezlečieme plavky a ramienka budú zrazu na inom mieste na tele. Okrem toho nie všetky odevy disponujú UV filtrom. Bohužiaľ, často si to všimneme až vtedy, keď už naša pokožka signalizuje podráždenie slnečnými lúčmi. V lete môže ako skvelý pomocník poslúžiť šatka, ktorá sa dá počas dňa ukryť v kabelke a v prípade potreby si ju len jednoducho prehodíme cez plecia. Ochrániť pred slnkom však potrebujú aj vlasy, na to nezabúdajme.

6. Zabráni opaľovací prostriedok vzniku alergie na slnko?

Po mnohých mesiacoch, počas ktorých pokožka nebola vystavená slnku, často nedokáže zabrániť vzniku nepríjemnej svrbivej vyrážky ani opaľovací prípravok. Napriek tomu je dôležité, aby sme pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu dbali na používanie dostatočne vysokého ochranného faktora. Okrem toho existujú aj opaľovacie krémy na alergickú pokožku, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre ľudí trpiacich alergiou na slnko alebo kožnými ochoreniami, ako je napríklad neurodermatitída. Prečítajte si, aké možnosti majú ľudia postihnutí alergiou na slnko.

7. Aké opaľovacie prípravky sú vhodné na tvár?

Keď sme boli mladší, smelo sme si vystačili s tubou opaľovacieho krému, ktorý sme si (aspoň teda dúfame) štedro rozotreli na telo a tvár. Ako však roky bežia, stále viac si uvedomujeme, že z hľadiska prevencie proti vzniku pigmentových škvŕn a iných neduhov spojených s pribúdajúcim vekom to chce trošku viac, a síce používanie anti-aging krémov a špeciálnych denných pleťových krémov s ochranným slnečným faktorom. Opaľovacie krémy s SPF 50 určené na tvár sú dostupné v najrôznejších formách, napríklad na báze minerálnych UV filtrov či s hyalurónom, účinnou látkou na boj proti vráskam.

8. Aké opaľovacie krémy sú vhodné pre bábätká a deti?

Detská pokožka je mimoriadne citlivá na slnko a preto si vyžaduje špeciálnu ochranu pred slnkom. Deti by nikdy nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Rodičia sa síce snažia pokožku svojich detí ochrániť pred spálením, ale možné následky si vždy tak úplne neuvedomujú (zvýšené riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti). Najlepšou ochranu pred slnkom u detí je vhodné oblečenie v podobe odevov so špeciálne zabudovanou ochranou proti UV žiareniu, ktoré funguje veľmi podobne ako opaľovací krém s SPF 50. Opaľovacím krémom je potom potrebné natrieť deťom len tie časti tela, ktoré nie sú chránené oblečením – deti by však aj napriek takejto ochrane nemali byť vystavené slnku dlhodobo, určite nie dlhšie, ako keď sú chránené opaľovacím krémom.

9. Kedy siahnuť po minerálnom opaľovacom prípravku?

Aké sú pre nás ochranné filtre dôležité z hľadiska zdravia pokožky, také škodlivé žiaľ môžu byť pre životné prostredie. Ak plávame vo vode natretí krémom so slnečnou ochranou, ľahko sa do nej dostávajú látky, ako oxybenzén, oktonoxát, oktokrylen a tiež mikroplasty. Niektoré oblasti či štáty, napríklad Havaj, zakazujú používanie opaľovacích prípravkov so špeciálnymi filtrami kvôli ochrane koralových útesov. Ak cestujete do takejto destinácie, určite je pred dovolenkou nutné oboznámiť sa s legislatívnymi podmienkami krajiny a následne si si so sebou nabaliť povolené kozmetické prípravky. V našom článku o minerálnych opaľovacích krémoch sa dozviete najdôležitejšie fakty o ochrane pred slnkom bez použitia chemických látok.

10. Aký opaľovací prípravok si vybrať, keď chcem ochrániť svoje tetovania?

Nezáleží na tom, či sa chcete nechať tetovať v lete alebo chcete patrične ochrániť už tetovanú kožu - na tetovanú kožu používajte opäť silnejší faktor, rovnako ako na pokožku na tvári.