Active Beauty
Začervenanie: Ako predísť podráždeniu po holení
Text: Astrid Doppler

Krásne nohy

Začervenanie: Ako predísť podráždeniu po holení

Práve ste sa oholili, očakávate hladké nôžky a hodvábnu pokožku, ale opak je pravdou, nohy máte obsypané nepríjemnými červeno-bordovými bodkami. Rozhodne v tom nie ste sami! Je to nepríjemný kožný problém, ktorý vie potrápiť hlavne počas leta.

Hovorí sa im aj "jahodové nohy"

Jahodové nohy hovorovo označujú pre červené a tmavé bodky, ktoré sa vytvoria na pokožke po holení. Už názov hovorí sám za seba, škvrnky totiž pripomínajú semienka na jahodách. Zvyčajne sa tvoria vtedy, ak sa chĺpky neodstránia úplne. Aj keď je malé strnisko s korienkami chĺpkov prilepené pod najvrchnejšou vrstvou pokožky, za určitých okolností môžu chĺpky spod pokožky presvitať.

Bodky sú v podstate neškodné a predstavujú len vizuálnu starosť. Ak sa však škvrnky zväčšujú, viac sčervenajú alebo dlhšiu dobu nie a nie zmiznúť, odporúča sa už návšteva dermatologickej ambulancie, aby sa vylúčilo trvalé poškodenie kože.

Ako sa vyhnúť začervenaniu po holení?

1. Používajte vhodný holiaci strojček

Dobrý holiaci strojček je základom, ako sa vyhnúť jahodovým nohám. Vo všeobecnosti platí, že čím viac čepieľok má strojček na mokré holenie, tým je holenie šetrnejšie a tým je výsledok lepší. Okrem toho je dôležité, aby ste pravidelne menili na strojčeku čepieľky. Opakovaným používaním sa na hrote čepelí totiž hromadia baktérie a šupinky kože a zvyšuje sa tým riziko upchatia otvorených pórov či v horšom prípade zápalu pokožky. Naopak, čisté a ostré čepele pokožku zbytočne nedráždia a pomáhajú napríklad aj predchádzať tvorbe vyrážok po holení.

2. Hoľte sa správne, takto:

Horúca sprcha alebo kúpeľ pred holením otvorí póry, čo uľahčí následné oholenie chĺpkov. Aby ste zabránili prípadnej tvorbe jahodovej pokožky, pred holením použite na nohy penu, olej alebo gél na holenie – strojčekom nikdy neprechádzajte po holej pokožke! Holenie je mimochodom najefektívnejšie, ak sa realizuje proti smeru rastu chĺpkov, chĺpok sa tak pritlačí ešte bližšie k pokožke a je tam menšie riziko, že zvyšok chĺpku zostane v pokožke.

3. Používajte píling

Pravidelnou aplikáciou pílingu sa z pokožky odstraňujú odumreté šupinky kože a pokožka je tak jemnejšia. Najlepšie sa na to hodia chemické pílingy s AHA alebo BHA kyselinami, ale skvele účinkuje aj tzv. mechanický píling. Vyberte si píling s čo najhladšími a nie príliš veľkými čiastočkami.

4. Pokožku dostatočne ošetrujte

Ak bojujete s jahodovými nohami alebo by ste im chceli predísť, je dôležité sa o pokožku správne starať. Pokožka by mala byť dostatočne hydratovaná. Ak je suchá a drsná, môže dochádzať k nadmernej produkcii mazu a okolo vlasového folikulu sa potom vytvára zrohovatená vrstva. Najlepšie sú hydratačné séra alebo krémy s hydratačným účinnými látkami, ako je hyalurón, glycerín, urea alebo kyselina mliečna.

5. Vyskúšajte alternatívne metódy odstránenia chĺpkov

Neviete nájsť spôsob, ako zladiť potreby vašej pokožky s holením? Skúste teda jednu z mnohých alternatív. Voskovanie, „cukrovanie“ a epilácia patria k metódam, kedy odstránite chĺpok celý, aj s korienkom. O niečo drahšia, ale o to trvácnejšia je metóda odstraňovania chĺpkov svetelnými impulzmi.