Kúpeľ pri nachladnutí: S týmito tipmi pôsobí najlepšie

Keď sa už na nás nalepilo prechladnutie, chceme len jedno: Rýchlo sa ho zbaviť. Aby sme čo najlepšie podporili priebeh nachladnutia, teda, aby nachladnutie trvalo čo najkratšie, pomôžu nielen staré overené domáce recepty, ale tiež kúpele pri prechladnutí. Kúpeľ stimuluje správne fungovanie krvného obehu a uvoľňuje svalové napätie spôsobené prechladnutím. Správne prísady do kúpeľa dodatočne ešte zmiernia aj ďalšie sprievodné príznaky.

1. tip na kúpeľ pri nachladnutí: Kedy si dať kúpeľ vhodný na nachladnutie a kedy zasa nie?

Akokoľvek úžasná je myšlienka na relaxačný kúpeľ – existujú určité okolnosti a ťažkosti, pri ktorých je žiaľ nutné zaobísť sa bez kúpeľa:

  • Pri značne výrazných príznakoch nachladnutia: V tomto prípade je lepšie si kúpeľ nedopriať, nepotrebujete si predsa zaťažiť svoj imunitný systém.
  • Pri astme: Silice môžu dráždiť sliznice a vyvolať tak astmatický záchvat.
  • Pri horúčke: Kúpeľ by dodatočne zaťažil organizmus.
  • Pri vysokom krvnom tlaku: Lekári vo všeobecnosti neodporúčajú kúpeľ, ak človeka trápi vysoký krvný tlak.
  • Pri otvorených ranách: Do otvorených rán by sa mohli dostať baktérie.
  • V tehotenstve: Kúpeľ si počas tehotenstva radšej nedoprajte, teplá voda by totiž mohla vyvolať pôrod!

Upozornenie: Ak trpíte nejakým ochorením alebo ak máte akékoľvek otázky, opýtajte sa svojho lekára, či je pre vás kúpeľ vhodný.

2. tip na kúpeľ pri nachladnutí: Teplota a trvanie

Kúpeľ zaťažuje nielen imunitný systém, ale aj krvný obeh. Preto by mal trvať len desať až dvadsať minút. Čo sa týka teploty vody, odporúča sa maximálna teplota 38 stupňov. Predtým, ako človek vstúpi do vody, je vhodné teplotu vody odmerať ponorným teplomerom. Nezabudnite venovať pozornosť signálom, ktoré vám vysiela telo a kúpeľ nezabudnite opustiť, ak na vás doľahne pocit, že ho už máte tak akurát (napr. zvráskavená pokožka na končekoch prstov). Najmä vtedy, ak vás trápi silné prechladnutie, kúpeľ by ste mali skrátiť a teplotu vody nikdy nevoľte príliš vysokú.

Upozornenie: Prechladnutie ide zvyčajne ruka v ruke s únavou. Ak sa vám čo i len trošku drieme, z vane okamžite von, nechcete v nej predsa zaspať!

3. Tipy na kúpeľ pri nachladnutí: Tieto účinné látky sú skvelé, ak treba zabojovať proti nachladnutiu

Tieto silice sa úžasne hodia ako prísada do kúpeľa, ak chce človek zatočiť s prechladnutím:

  • Mentol: Silica, ktorú obsahuje mäta, dokáže uvoľniť svalstvo a tiež uľaviť prieduškám, ako aj nosu a hrdlu pri prechladnutí, pretože umožňuje voľnejšie dýchanie.
  • Gáfor: Gáfrová silica sa získava z dreva stromu gáfrovníka, ktorý pochádza z Ázie a je známa pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky. Vďaka expektoračným účinkom môže byť skvelým podporným prostriedkom pri prechladnutí.
  • Eukalyptus: Listy eukalyptu, ktorý nájdeme rásť v Austrálii, obsahujú cenné silice s mnohými vlastnosťami, ktoré môžu byť naozaj nápomocné pri nachladnutí: Eukalyptová silica zmierňuje bolesť, stimuluje krvný obeh a pôsobí protizápalovo.
  • Mäta: Mentolovú silicu možno tiež získať aj z japonskej mäty, ktorá ako prísada do kúpeľa čistí pri prechladnutí dýchacie cesty inhalovaním pary.
  • Rozmarín: Stredomorská bylinka, ktorá sa teší veľkej obľube najmä v prírodnej kozmetike, obsahuje aj veľmi účinnú silicu. Utišuje dráždivý kašeľ, upokojuje a uľahčuje zaspávanie. Podobne ako mentol napomáha hlbokému dýchaniu.
Ďalší tip: Uvoľňujúci účinok na dýchacie cesty

Kúpeľ vhodný pri nachladnutí má aj veľmi pozitívny vedľajší účinok: inhaláciu prospešných látok, ako napríklad mentolu alebo eukalyptovej silice vo forme vodnej pary. Tieto látky tiež pomáhajú zlepšiť stav prechladnutia a uľahčujú dýchanie. Ak však chcete len inhalovať, môžete tak urobiť pomocou inhalátora alebo sa napríklad napariť nad parou z hrnca.

4. tip na kúpeľ pri nachladnutí: Čo robíte potom?

Kúpeľ proti nachladnutiu podporuje regeneráciu, avšak zároveň telo svojím spôsobom aj zaťažuje. To tiež znamená, že po kúpeli je dôležité dopriať telu oddych a preto je dobré absolvovať ho večer pred spaním alebo si po kúpeli naplánovať o niečo dlhší spánok. Po kúpeli sa dobre zababušte, aby si telo udržalo teplo čo najdlhšie a aby sa nepríjemný pocit chladu choroby opäť nevrátil.

5. tip na kúpeľ pri nachladnutí: Kúpeľ pri nachladnutí aj pre deti?

Ak chcete kúpeľ dopriať aj deťom, teplota vody by nemala presiahnuť 37 stupňov. Pri liečivom kúpeli nesmú mať deti horúčku, ani nesmú byť príliš oslabené. Okrem toho by ste mali do takéhoto kúpeľa, ktorým chcete zabojovať proti nachladnutiu, používať len prísady vhodné pre deti, pretože napríklad gáfor ako účinná látka v prísadách do kúpeľa je pre deti príliš silný a takéto účinné látky môžu vyvolať u detí alergické reakcie. Tak či inak, s dieťaťom počas kúpeľa po celý čas zostaňte a venujte sa mu. Len malá nepozornosť totiž môže skončiť utopením! Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na svojho pediatra.