Active Beauty
Make-up kamufláž: v 6 krokoch za krásne zjednotenou pleťou 

Maskovať a opticky obalamutiť!

Make-up kamufláž: v 6 krokoch za krásne zjednotenou pleťou 

Vysoko pigmentované produkty sa v prípade make-upovej kamufláže postarajú o rozžiarený vzhľad pleti.  
 

Dokonalá pleť, akoby ste ju na fotke práve upravili najnovším instagramovým filtrom? Tak potom je v hre určite kamufláž make-up. Krycí make-up nielenže vyčaruje hladkú a rovnomernú pleť, ale aj tým najjednoduchším spôsobom zakryje nežiaduce tmavé kruhy pod očami, malé jazvičky, nevzhľadné žilky, modré škvrny a dokonca aj tetovania. Praktické na tomto make-upe je, že je vodo- a potuodolný a nezanecháva žiadne stopy na oblečení.   

Poradíme vám, čo je pri nanášaní kamufláž make-upu dôležité.  

Kamufláž krycí make-up: maximálna krycia schopnosť má svoju históriu 

Za objaviteľa modernej kozmetiky sa považuje kozmetický vizionár Max Factor. Práve jemu môžeme ďakovať za vyvinutie krycieho „kamufláž“ make-upu, ktorý sa začal začiatkom 20. storočia používať na líčenie hviezd pri natáčaní hollywoodskych filmov. Herečky a herci vďaka vlastnoručne vytvorenému filmovému make-upu pomenovanom „flexible greasepaint“ na scéne dokonale zažiarili aj v tom najjasnejšom svetle reflektorov. Po prvej svetovej vojne ho poverila kozmetickou misiou ešte aj americká armáda. V spolupráci s plastickými chirurgami mal vyrábať krycie produkty na zamaskovanie nedokonalostí vojnou poznačených veteránov. Tento kamufláž krycí make-up sa používa dodnes na prekrytie a vďaka nemu opticky zmiznú jazvy, cievne névy či plamene, materské znamienka, tetovania alebo iné nežiadúce škvrny. Odborníčka pre dm, Madelaine Sommerlatová nám prezradí svoje triky a tipy na nanášanie make-upu so super krycou schopnosťou.
 

Krok 1: Pokožku je dôležité na krycí make-up dobre pripraviť   

Ak idete pracovať s vysoko pigmentovanými šminkami, predtým ako začnete, je potrebné venovať  pokožke osobitnú starostlivosť v podobe hydratačných sér a denných krémov s bohatým vyživujúcim zložením. Odborníčka pre dm, Madelaine Sommerlatová vie: „Ak pokožke chýbajú živiny, po nanesení krycieho make-upu pokožka vybledne a pleť zostane fľakatá.“   

Krok 2: Neutralizácia pomocou farieb na dosiahnutie optimálneho prekrytia  

Otvoriť a rovno aplikovať na pleť? Takto úplne rýchlo to s intenzívnymi farebnými anomáliami nejde a nejde to ani vtedy, ak má make-up vysoký, až 85 percentný obsah pigmentov. Takzvané tonery alebo neutralizéry na tvár sú optimálne na patričnú prípravu pleti pred nanesením make-upu, komplementárnymi farbami totiž dokážu prekryť nerovnomernosti na tvári alebo tele.  

Zelená: vyrovnáva začervenané miesta na pokožke  

Žltá: odstráni fialkasté miesta ako kŕčové žily na nohách alebo tmavé kruhy pod očami  

Oranžová: dokonalá na prekrytie modrých fľakov alebo presvitajúcich žiliek   

Biela: čierne tetovania odrazu nevidieť  

Krok 3: správne nanášanie krycieho make-upu  

Teraz je čas na nanesenie hustého krycieho make-upu. Odborníčka odporúča: „Produkt najprv naneste na pokožku kozmetickým štetcom a následne ho zapracujte  vlhkou hubkou, obyčajnou alebo v tvare vajíčka.“ Čo je mimoriadne dôležité: „Aby výsledok nepôsobil ako maska na tvári, podkladovú bázu je nutné zapracovať dôkladne, až po korienky vlasov, po uši a až na hrdlo.“  

Krok 4: Perfektný finish pre dokonale hladkú pleť 

Krycí make-up sa postará o dokonale hladkú a rovnomernú pleť, no kvôli vysokej krycej sile sa z pleti vytratí prirodzený lesk. Aby pokožka nepôsobila bledo a nezdravo, sviežosť do tváre radi pričarujú bronzer a rozjasňovač,“ tvrdí expertka Sommerlatová. Bodku za líčením dodá tomu správnemu looku transparentný púder, ktorý pleť krásne zmatní a fixačný sprej na make-up.  

Krok 5: Hĺbkové čistenie je nevyhnutné  

Rovnako dôkladne, ako bola pokožka ošetrená pred nanášaním krycieho make-upu, musí byť očistená aj po jeho odlíčení. Rýchle pretretie odličovacími utierkami každopádne nestačí! „Dokonalý výsledok hĺbkového čistenia sa dá dosiahnuť pomocou produktov s vysokým obsahom silikónov. Tie však môžu upchať póry a pri nedostatočnom očistení dokonca viesť k vzniku nerovnomerností na pleti,“ hovorí expertka. Dôkladné hĺbkové očistenie je preto pre pokožku rozhodujúce! Odporúča tiež používať čistiace pleťové oleje, pretože výborne absorbujú farebné pigmenty. Medzikrokom v starostlivosti o vyčistenú pleť je pleťové tonikum, postará sa totiž o obnovu pH pokožky. 

Extra Tip: Make-up zakamufluje aj tetovanie  

Ihlička vpichne len raz, no tetovanie ostáva na celý život. K niektorým outfitom sa však vytetované umelecké diela jednoducho nehodia, dokonca pôsobia rušivo. Klasické krycie produkty a prípravky tetovania skrátka nedokážu prekryť, nie sú totiž vodoodolné ani oderuvzdorné. Krycie kamufláž make-upy obsahujú okrem iného aj karnaubské a kandelilové vosky, vďaka ktorým je make-up odolný voči teplu, vode a aj potu. Tu platí tiež: najprv neutralizujte farby tonerom a až následne naneste „kamufláž“.