Active Beauty
Mužské vlasy: takto sa o ne treba starať!
Text: Linda Freutel

Máte svoju vlastnú hlavu

Mužské vlasy: takto sa o ne treba starať!

Milí páni, samotný šampón nestačí. Chcete, aby vám vlasy v plnej sile zažiarili a aby nevypadávali? Chce to špeciálnu starostlivosť.

Platí to aj pre pánov tvorstva: aj ten najmodernejší účes je vám nanič, ak sa vaša koruna krásy nemôže popýšiť pevnými, zdravými a lesklými vlasmi. Pánske vlasy si vyžadujú minimálne toľko pozornosti, ako ženská hriva.

Pánske vlasy majú v podstate rovnakú štruktúru ako ženské. Dôvod, prečo sa im treba venovať inak, je kvôli pokožke hlavy: hormonálne rozdiely vedú u mužov častejšie k vypadávaniu vlasov, nadmernej tvorbe lupín a mastným korienkom.

Pánske vlasy: 6 návodov pre mužov, ako na ne!

1. Produkty 2 v 1 radšej len príležitostne

Mužské vlasy v podstate nie sú komplikované. A aj tak sa o ne páni vždy nestarajú správne. Často práve kvôli tomu, že jednoducho nič viac neovládajú: šampón a dovi, tak znie pragmatické heslo mnohých pánov. Nevenujú pozornosť tomu, či je pre nich ten ktorý produkt vhodný a už vôbec nie, či by ich vlasy nepotrebovali ešte aj ďalšie vlasové prípravky. No vďaka nesprávnej starostlivosti môžu byť vlasy matné, oslabené a v najhoršom prípade plné lupín alebo zbytočne riedke.

2. Vlasová starostlivosť pre mužov: správne umyť

Dokonalá vlasová starostlivosť pre pánov považuje za základný pilier umývanie vlasov a následné zásobenie vlasov tukmi a ošetrujúcimi látkami. Šampóny by mali byť tak jemné (ideálne s neutrálnym pH) ako je to len možné. Hydratačné esencie a vitamíny sa pri umývaní vlasov postarajú o extra starostlivosť.

Čo mnohí (muži) nevedia: pri dávkovaní šampónu rozhodne platí – menej je viac. Malé množstvo vo veľkosti orieška bohato postačí, aby ste si poriadne vymyli krátke a stredne dlhé vlasy.

Extra tip: aké je šetrné bude umývanie vlasov, to záleží od teploty vody. Horúca voda vysušuje. V ideálnom prípade by sa mali vlasy umývať pri miernej teplote vody, pričom po umytí je ich dobré opláchnuť studenou vodou. Tým sa uzavrie kutikula a vlasy budú krásne hladké a lesklé.

3.Kondicionéry a kúry: dôležité aj pre vlasy mužov

Šampóny vlasy umyjú dočista. Aby však boli vaše vlasy aj zdravé a silné, vyžadujú si použitie prípravkov vlasovej starostlivosti, ktoré dodajú vlasom ako aj pokožke hlavy mnoho živín. Ideálny je na tento účel napríklad kondicionér, ktorý sa vpracúva do mokrých vlasov a po krátkej dobe pôsobenia ho treba opláchnuť.

Dôležité pri použití kondicionéru je: používajte ho na pravidelnej báze (najlepšie po každom umytí) a vždy ním pomasírujte aj pokožku hlavy. Vyživíte tak nielen vlasy, ale aj pokožku.

Extra tip: ak chcete dožičiť vlasom ešte niečo naviac a chcete ich rozmaznávať, skúste používať každé dva alebo tri týždne namiesto kondicionéru kúru na vlasy. Nie je nutné siahať vyslovene po produktoch určených len pre mužov. Rovnaký účinok sa vám podarí dosiahnuť aj s produktami určenými pre ženy a jediné, v čom sa líšia od tých pánskych, je ich vôňa. Ak vám dámske vône pripadajú „až príliš“, skúste napríklad produkty prírodnej kozmetiky. Tá pracuje zväčša s jemnými arómami.

4. Lupiny: u mužov nič nezvyčajné

V zásade je nutné rozlišovať medzi dvomi druhmi lupín: suché a mastné lupiny. Mužov obvykle trápia (majú to podmienené hormonálne) mastné lupiny. Sú menšie ako suché lupiny a sú nažltkasté.

Za suchými lupinami stojí spravidla citlivá pokožka hlavy. Dôvodom mastných lupín je naopak nadmerná tvorba kožného mazu - šampóny proti lupinám sú vyvinuté na presne tento typ lupín. Ak trpíte suchými lupinami a použili by ste takýto šampón, môže to problém len zhoršiť. Preto: na suché lupiny sa ideálne hodia šampóny s absolútne neutrálnym pH.

5. Pomocník pri vypadávaní vlasov

Hormonálne príčiny vypadávania vlasov ošetrujúcimi prípravkami určenými na vlasy nevyriešite. Tento proces však môžete trošku spomaliť, a síce používaním prípravkov s obsahom kofeínu. Čo tiež fajn zaberá: masáže hlavy. A čím pravidelnejšie, tým lepšie. Cieľom je udržať metabolizmus (a tým aj rast vlasov) čo najaktívnejší.

6. Viac objemu pre mužské vlasy

Či muži alebo ženy: všetci z nás túžia po vlasoch s krásnym objemom. A všetci aj môžeme použiť rovnaký geniálny trik na maximálny objem. Stačí si vlasy fénovať v predklone, teda dole hlavou. Korienky vlasov tak budú fixované vo vertikálnej pozícii, dodajú vlasom ten správny sklon a účes celkovo naberie na objeme. Jednoduché, nie?