Active Beauty
Mužské zdravie: 10 rád ako byť fit a zdravý
Text: Birgit Brieber

Prevencia

Mužské zdravie: 10 rád ako byť fit a zdravý

Muži neberú preventívnu zdravotnú starostlivosť tak vážne: menej sa o seba starajú, sú častejšie chronicky chorí, majú kratšiu priemernú dĺžku života a menej často chodia k lekárovi. Toto sú naše preventívne rady o mužskom zdraví.

Zdravie mužov potrebuje viac pozornosti

Muži majú kratšiu priemernú dĺžku života ako ženy, sú častejšie chronicky chorí, o 25 % menej často chodia k lekárovi, menej využívajú preventívnu starostlivosť, ale keď sa im niečo stane, strávia v nemocnici v priemere o 15 % viac času. Čísla sú alarmujúce aj pokiaľ ide o duševné zdravie a kvalitu života: tri štvrtiny všetkých samovrážd spáchali muži. Majú menej sociálnych kontaktov, menej cvičia, najmä vo vyššom veku, menej zdravo sa stravujú a častejšie čakajú, keď spozorujú fyzické zmeny.

To je jeden z dôvodov, prečo pred 20 rokmi iniciatíva mladých mužov v austrálskom Adelaide vstúpila na internet, aby upozornila na problém, ktorý je rovnako dôležitý ako zanedbávaný: zdravie mužov. Kľúčové body hnutia, ktoré spája anglické slovo pre fúzy s názvom mesiaca november do podoby "Movember": najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia u mužov, rakovina prostaty a semenníkov, ako aj duševné zdravie a prevencia samovrážd.
Máme pre vás desať tipov, ako sa môžu muži lepšie starať o svoje zdravie.

Myslite na týchto desať tipov pre zdravie mužov:

1. Hýbte sa

Podľa najnovších štúdií stačí len 4 000 krokov denne na to, aby sa výrazne znížilo riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné chodiť bežným tempom približne 40 minút denne - či už do práce, do pekárne, večer po okolí... okrem nachodených krokov prospeje vyvetranie sa aj vašej hlave.

2. Hovorte o tom, ako sa cítite

Vyhorenie, krízy a depresie postihujú rovnako často mužov aj ženy, ale u mužov sa diagnostikujú menej často - často preto, že sa hanbia hovoriť o svojich údajných slabostiach. Skutočnú silu však preukazujú tí, ktorí sa starajú o seba a svojich priateľov - aj pokiaľ ide o ich duševné zdravie.

3. Pravidelne sa kontrolujte

Jedným z opatrení pre zdravie mužov najneskôr od 45 rokov je preventívne opatrenie: raz ročne absolvovujte kontrolu zdravotnej spôsobilosti.

4. Veďte rozhovory s priateľmi. Častejšie.

Dlhodobé štúdie ukazujú: Pre dobré zdravie a dlhý život potrebujeme byť súčasťou komunity a mať stabilné a podporné vzťahy. Preto sa o srdcových záležitostiach nerozprávajte len so svojou manželkou, ale aj s najlepším priateľom!

5. Raz za rok navštívte urológa

Nie, nie je to žiadna zábava, ale od veku 45 rokov (od 40 rokov, ak máte rodinnú anamnézu) je každoročná návšteva urológa nevyhnutnosťou. Rozpoznanie a liečba rakoviny prostaty alebo semenníkov vo včasnom štádiu môže zachrániť život.

6. Precvičujte si aj rozum

Riešenie krížoviek, čítanie novín alebo pravidelné diskusie s kolegami o aktuálnych politických udalostiach: Ak sa duševne podieľate na živote, budete nezávislí a samostatní až do vysokého veku - a šťastnejší!

7. Počúvajte svoje telo

Zrazu máte problémy so spánkom, ťažšie vystupujete po schodoch alebo sa zvyšuje pocit stresu a tlaku? Pozrite sa na to! Aj malé príznaky môžu byť náznakom vážnych ťažkostí.

8. Doprajte si dobrú stravu

Zdravé stravovanie je kľúčom k dobrému životu - a je rozhodujúce pre udržanie si dobrej kondície po tridsiatke a s tým súvisiacich metabolických zmien. Ak "zmena stravy" znie príliš extrémne, odporúčame rozšíriť váš jedálniček: Obohaťte sa o ľahké stredomorské jedlá, ktoré vám tak chutili na dovolenke, o osviežujúcu ázijskú kuchyňu - alebo dokonca o vegetariánske pochúťky z vašej milovanej domácej kuchyne... Mimochodom, nie je na škodu nechať si poradiť od výživového poradcu!

9. Naplánujte si dni bez alkoholu či cigariet

Muži v porovnaní so ženami fajčia dlhšie a konzumujú viac piva alebo vína. To spôsobuje trvalé poškodenie kardiovaskulárneho systému. Žiadne cigarety a žiadny alkohol aspoň tri dni v týždni: uskutočniteľná výzva, však?

10. Vypnite

Keďže stresový hormón kortizol zvyšuje krvný tlak a metabolizmus, stres sa považuje za kľúčový faktor mnohých civilizačných ochorení. Podľa štúdií môže pravidelná relaxácia, napríklad krátky zdriemnutie po obede, účinne predchádzať stresu.

Zábavné brady pre zdravých mužov

Hnutie "Movember" vyzýva mužov na celom svete, aby si v novembri nechali narásť fúzy a začali byť aktívni, čím chce zvýšiť povedomie o zdraví mužov a povzbudiť ich, aby prijali viac preventívnych opatrení. Hashtag #movember počíta milióny príspevkov na sociálnych sieťach a zobrazuje chlpaté tváre aj výzvy spojené s darcovstvom.