Všetci milujeme čaro Vianoc – a milujeme aj to napätie a šuchot baliaceho papiera, keď darčeky odbaľujeme... Avšak pre naše životné prostredie to až také potešujúce nie je. Na Vianoce končia v odpadkových košoch tony papiera. Zero waste Vianoce, to je však iný príbeh! Ide to aj inak, ekologickejšie: Ak zabalíme vianočné darčeky udržateľne, je v nich omnoho viac lásky (pre samotný baliaci materiál, pre obdarovaného a tiež viac lásky pre životné prostredie) a nikto sa veru nemusí vzdať tej povestnej radosti z rozbaľovania. V každej jednej domácnosti sa dajú nájsť materiály, ktoré sa dajú znovu zhodnotiť a do ktorých sa dajú zabaliť darčeky spôsobom šetrným k nášmu životnému prostrediu. S našimi nápadmi na ekologické balenie darčekov sa ľahko zaobídete aj bez celofánu, bez vrstiev baliaceho papiera a jednorazových plastových stúh – a pridaná hodnota? Na Vianoce budete konať dobro.

Tu je našich osem nápadov, ako zabaliť darčeky udržateľne a zároveň krásne!

1. Starý papier namiesto baliaceho

Ak chcete darčeky baliť do papiera, prostredníctvom upcyklácie sa môžete poľahky vyhnúť dodatočnej produkcii odpadu. Na darčekoch pod stromčekom skvele vyzerá novinový papier s množstvom textu a minimom obrázkov. Na balenie sú však vhodné aj stránky časopisov, skvelé fotky a ilustrácie na darčeku rozhodne spravia svoje. Na zlepenie papiera možno použiť ekologickú verziu lepidla – napríklad mini-roller zn. Tesa, ktorý je vyrobený z recyklovateľného plastu.

2. Princíp matriošky: Darček v darčeku

Aj toto je spôsob, ako spraviť raz a navždy koniec s horami dopadu: Darčekové balenie jednoducho zvolíme tak, aby bolo súčasťou darčeka. Či už to bude napríklad make-up v kozmetickej taške, vlastnoručne vyrobené pralinky vo vintage nádobke na sušienky, kuchárska kniha zabalená v kuchynskej utierke, súprava na šitie zabalená v strihu z papiera, pulóver z recyklovanej vlny vo vrecúšku na bielizeň či teplučké rukavice zavinuté do turistickej mapy, kde vyznačíte rovno skvelý tip na výlet –baliaci materiál môže teda priniesť toľko radosti ako samotný darček. Úplne originálne: Darčeky krásne vyzerajú aj v utierkach zo včelieho vosku (dajú sa kúpiť aj v rolkách), úžasné ekologické riešenie. Sú umývateľné a po použití sa dajú ešte dlho užívať v kuchyni, napríklad na skladovanie potravín. Jednoducho baliaci materiál a darček dva v jednom!