Active Beauty
Raňajky pre deti: 4 tipy pre dobrý štart dňa

Dobré ráno

Raňajky pre deti: 4 tipy pre dobrý štart dňa

Ako vyzerajú zdravé raňajky pre deti? Keďže chute detí vedia byť veľmi odlišné, rodičia sa musia pravidelne prispôsobovať. Od malých žrútikov až po tvrdošijných nejedákov – tu si na chuť príde každý!

Raňajky pre deti – štyri druhy, štyri inšpirácie a tipy

1. Malí jedáci

Šunka, syr, saláma – namiesto sendvičov s džemom alebo ovsenej kaše by vaše dieťa radšej začalo deň výdatným jedlom. Pre spestrenie môžete deťom raz za čas ponúknuť praženicu alebo omeletu. Príprava takýchto raňajok netrvá dlhšie ako natrieť chlieb s maslom a dieťa takáto pochúťka jednak zasýti a jednak z toho dieťa aj zdravotne profituje. Vajcia totiž obsahujú mnoho živín a sú vynikajúcim zdrojom železa. Mimochodom, do vajíčok sa dá šikovne skryť aj ďalší balík vitamínov v podobe nadrobno nakrájanej zeleniny.

Tip: Obmeny raňajkového menu zabezpečia deťom vyváženosť stravy.

2. Fanúšikovia ovsenej kaše

Takéto raňajky sú ideálne pre celú rodinu. Na prípravu jednej porcie zohrejte 200 ml tekutiny, pridajte 4 lyžice ovsených vločiek a potom už len nechajte kašu 1-2 minúty povariť. Kašu potom odstavte, nechajte ju krátko odpočívať a dochuťte ju podľa vlastnej chute.

Tip: Kaša deťom dodá nielen dôležité živiny, ale teplé jedlo ich aj patrične zasýti a správne im nabudí metabolizmus.

3. A čo tak smoothies?

Keď deti odmietajú zjesť vyslovene čokoľvek, prichádza na pomoc kamarát mixér. Smoothies alebo ovocné mlieka chutia skvele a dajú sa pripraviť rýchlo a jednoducho. Jednoducho rozmixujte kravské mlieko alebo nejakú jeho rastlinnú alternatívu s ovocím. Do nápoja môžete prípadne pridať aj rozpustné vločky, ranný nápoj tak lepšie zasýti.

Tip: Vyhláste smoothie za „zázračné mlieko“, deti to uchváti a takýto názov premení aj ten najjednoduchší ovocný nápoj na čarovný elixír.

4. Tvrdošijní odmietači jedla

Príliš unavení a bez chute do jedla? Niektorí ráno jednoducho nie sú hladní. Samozrejme, svoje dieťa nemusíte nútiť do jedla každé ráno, avšak raňajkovanie sa dá natrénovať. Čím pravidelnejšie budete organizovať rodinný raňajkový rituál, tým väčšia pravdepodobnosť, že si naň deti zvyknú a možno príde aj čas, kedy sa naň začnú dokonca niekedy aj tešiť.

Tip: V prípade malých či väčších tvrdohlavcov niekedy pomôže aj malé rozptýlenie. Čo je zlé na tom, keď si deti pri raňajkách vypočujú obľúbené pesničky?

Nezabúdať na pitný režim

Popri vyváženej strave by sa pri raňajkách nemalo zabúdať ani na pitný režim. Ak niekto pije málo, zahusťuje sa mu krv, ktorá potom prúdi pomalšie, čo má za následok, že mozog sa potom nezásobuje dostatočným množstvom kyslíka a glukózy (cukru). Na raňajkovom stole by mala stáť ideálne voda alebo nesladený čaj. Že chutia príliš fádne? A čo tak skúsiť farebné poháre či fľašky na pitie a pekné sklenené slamky? Vďaka tomu bude aj „obyčajné“ pitie vody z vodovodu oveľa zaujímavejšie. Ak vo výnimočných prípadoch uprednostníte pre deti ovocnú šťavu, výdatne si zmiešajte s vodou v pomere 3:1.