Active Beauty
Bonding: Telesný kontakt po sekcii
Text: Anna-Maria Esch, Eva Pohn

Telo na telo

Bonding: Telesný kontakt po sekcii

A odrazu je to tu – malinké stvorenie, na ktoré sme čakali 40 týždňov. Chceme ho držať v náručí, chceme ho ovoniavať, tešiť sa zo vzájomnej blízkosti. A tým sa stanoví veľmi dôležitý míľnik: bonding (anglický výraz pre „spojenie“). Popisuje prvý telesný kontakt medzi novorodencom a matkou. Prezradíme vám, ako najlepšie funguje „cisársky“ bonding, či odborne „sectio bonding“.

Čo sa deje pri bondingu?

Bonding, prikladanie nahého bábätka v prvých minútach jeho života na matkin prsník. Vtedy vníma tlkot srdca, teplo aj vôňu. Pôrodná asistentka Maria-Anna Göttlicher vysvetľuje: „Dojčatá sa vďaka bondingu oveľa lepšie adaptujú na vonkajší svet. Menej plačú a lepšie sa reguluje ich telesná teplota a rovnako hladina cukru v krvi. Matka zároveň profituje zo zvýšeného uvoľňovania oxytocínu. Tento hormón zasa stimuluje tzv. letdown reflex a tým podporuje sťahovanie maternice – čo je zasa mimoriadne dôležité pre regresiu po pôrode.“

Ako dlho asi trvá bonding?

Bonding by sa nemal ponímať ako akýsi jav, ktorý má trvať len určitú časovo ohraničenú dobu. Bonding je proces, ktorý si vyžaduje svoj čas. Začína sa prvým stretnutím po narodení – keď sa spolu prvýkrát intenzívne objímate a cítite vzájomnú blízkosť kože. Nasledujúci prvý rok je pre puto medzi rodičom a dieťaťom citlivou fázou. V milujúcej rodine sa dieťa každý deň učí, že je v dobrých rukách a nemá sa čoho obávať či báť. A ak by sme sa na to mali pozrieť presne, vyváranie puta lásky sa začína už počas tehotenstva.

Ako funguje bonding po sekcii, teda cisárskom reze?

Veľa matiek si kladie otázku, ako rýchlo po pôrode praktizovať kontakt koža na kožu, ak sa rana po cisárskom reze musí najprv žene zašiť. „V ideálnom prípade sa proces bondingu začína už na operačnej sále,“ hovorí pôrodná asistentka Maria-Anna Göttlicher. Bábätko sa položí nahé a bruškom dole na prsia matky. Jeho hlavička smeruje k jednej z bradaviek. Pôrodná asistentka prikryje novorodenca vopred zohriatymi prikrývkami. Na niektorých klinikách sa na tento účel používa takzvaný „bonding top“ či bonding deka pre matku, pod ktorú si položí na svojom tele bábätko. A zatiaľ čo sa mamina a bábätko k sebe láskyplne túlia, zdravotný tím ošetrí ranu po pôrode. „Na pokrokovejších klinikách sa prvotné vyšetrenie novorodenca vykonáva priamo na hrudníku matky. V tejto polohe začne bábätko, ideálne samo, vykonávať klasické bondingové kroky: Viac sa hýbe, začne sa u neho tvoriť viac slín a často si začne sať vlastnú rúčku skôr, ako objaví bradavku,“ hovorí pôrodná asistentka.

Dá sa bonding "dobehnúť" aj neskôr?

Bonding neprebehne vždy tak, ako by si to žena predstavovala. Mnoho matiek, ktoré svoje bábätko priviedli na svet cisárskym rezom, bojujú s tým, že bonding možno prepásli. Bonding je však stále možné začať aj doma. Najlepšou voľbou je bondingový kúpeľ. Dieťatko sa kúpe v príjemnej atmosfére v teplej vode. Po kúpeli si ho matka mokré a nahé položí na svoj obnažený prsník a prikryje ho, aby mu bolo teplučko. Takto dobre zababušené si môžu spoločne vychutnať ten okamih príchodu. Bondingový kúpeľ sa dá opakovať tak často, ako sa len matke zažiada.