Active Beauty
Nový začiatok: 6 rád pred nástupom do školy
Text: Caroline Essl, Eva Pohn
čas čítania: min
Ide sa do školy

Nový začiatok: 6 rád pred nástupom do školy

Povinná školská dochádzka znamená novú životnú etapu. Každodenná rutina celej rodiny sa odrazu zmieta v chaose. Je čas osvojiť si nové návyky a zvykať si na nový denný režim. Máme pre vás cenné rady, si deti (a ich rodičia) môžu uľahčiť štart prvého školského roka.

Čo sa pre deti mení s nástupom do školy

Učiteľka, spolužiaci a nové priestory: Prváčikov čaká s nástupom do školy úplne nové prostredie. Odrazu tu platia úplne nové, doteraz neznáme pravidlá. Treba byť dochvíľny, počas hodiny ticho sedieť a prihlásiť sa, ak chcem niečo povedať. Najnezvyčajnejšou záležitosťou pre malých zelenáčikov je nastaviť sa na domáce úlohy, ktoré na nich čakajú každý deň po škole.

Šesť rád, ako dieťaťu uľahčiť nástup do školy

Pri nástupe do školy nie je vhodné hovoriť dieťaťu o „vážnosti života“ – lepšie je mu tento krok predostrieť ako okno do sveta nových možností a príležitostí pre celú rodinu!

Pestovať radosť z chodenia do školy

U prevažnej väčšiny detí, ktoré čaká nástup do školy, prevládajú pocity spojené s očakávaním – avšak samozrejme aj s nadšením a neistotou. Rodičom tu vyvstáva dôležitá úloha podporiť svoje dieťa v jeho nadšení z učenia a tiež zvedavosti, že zažije niečo nové. Niekedy je však teória ľahšia ako prax: Veď koniec koncov, z nástupu do školy sú často nervózni aj sami rodičia, každý z nich má totiž svoje vlastné spomienky a skúsenosti zo školy – pozitívne, ale aj negatívne. Dôležité však je tieto negatívne spomienky a zážitky neprenášať na dieťa.

Povýšiť prvý deň školy na slávnostnú udalosť

Prvý školský deň je pre každého prváčika výnimočný. Dieťa sa dostáva do centra pozornosti a poriadne si ju aj vie vychutnať. Raňajkujte jeho obľúbené jedlo, alebo si dajte spoločný obed či večeru, kde vám porozpráva o zážitkoch. V ideálnom prípade bude mať malý veľký prváčik na tento deň aj po rokoch skvelé spomienky.

Nastaviť pocit istoty rituálmi

Aby sa nové stalo čo najrýchlejšie rutinou, chce to nevyhnutne pravidelný režim. Načas ísť do postele a načas aj ráno vstať (dieťa na základnej škole zvyčajne potrebuje desať až dvanásť hodín spánku), dať si spoločne s rodinou raňajky a tiež si vyčleniť fixný čas, kedy sa venovať domácim úlohám. Samozrejme, rovnako dôležité je vymedziť si aj dostatok voľného času, kedy sa dieťa môže pohrať a vyblázniť. Rozprávky na dobrú noc či iné rituály, na ktoré je dieťa zvyknuté zo škôlkárskych čias a majú pevné miesto v jeho živote, by sa mali zachovať aj vo fáze nástupu do školy. Dieťaťu totiž zabezpečia pri toľkých nových dojmoch a emóciách spojených s novou životnou fázou pocit istoty.

Podporovať samostatnosť a nezávislosť dieťaťa

Školák toho musí veľa zvládnuť sám. Rodičia ho môžu podporovať v samostatnosti tým, že ho budú povzbudzovať, aby sa samé obliekalo a vyzliekalo, aby si po sebe samo odložilo tanier a aby si vedelo udržiavať v poriadku svoju izbu. Všetky tieto povinnosti napomôžu dieťaťu byť sebaistejší a pomôžu mu alebo jej dobre sa vyzbrojiť do každodenného školského dňa.

Nájsť si cestu, ako sa s dieťaťom rozprávať

Zmena zo škôlkára na školáka – prváčika, to zneistí mnohé deti. Rodičia by mali svoje deti povzbudiť a naučiť ich, že ak majú akékoľvek otázky alebo sa len jednoducho necítia príjemne, môžu sa kľudne obrátiť na učiteľku. Okrem toho by mali rodičia svoje ratolesti dôsledne počúvať od momentu, keď nastúpia do školy, aby sa o prípadnom vzniknutom probléme dozvedeli už v jeho počiatku. Často to nie je jednoduché, hlavne v prípade detí, ktoré rozprávajú pomenej. Čo v takomto prípade pomáha?

  • Čo ťa dnes v škole najviac potešilo?
  • Čo ťa rozhnevalo?
  • Čo ťa dnes naučila pani učiteľka?
  • Kto sa ti dnes zdal mimoriadne milý?

Ak sa aj vyskytne nejaký problém, rodičia by mali byť spočiatku skôr zdržanliví a nechŕliť hneď zo seba presne cielené rady, mali by sa radšej najprv pýtať. Napríklad: „Ako to len so spolusediacou dokážete, že si nezameníte na telesnej úbory? Ak dieťa príde na riešenie samo, má pocit, že je úspešné.

Veriť a dôverovať dieťaťu a byť na jeho strane

Dieťa dostalo zo škôlky a psychologického centra zelenú: Dieťa je zrelé a tým pádom aj pripravené čeliť novej životnej etape. Rodičia mu môžu dôverovať a uistiť ho, že školu zvládne bez problémov. Dieťa sa bude podľa svojich možností optimálne rozvíjať a rásť s úlohami – vždy s vedomím, že sa môže spoľahnúť na podporu svojich rodičov. Pozor však na príliš vysoké a nevypovedané očakávania: Deti sú veľmi citlivé a vedia vycítiť tlak, ktorý pre nich môže byť mimoriadne stresujúci a môže mať negatívny vplyv na radosť z učenia a dosahovania výkonov. A preto: Jednoducho sa spoločne tešte na začiatok školy spolu so svojím dieťaťom!

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.