Active Beauty
Vzťahy&darčeky: Na koľko rodinných darčekov mám prispievať?
Text: Birgit Brieber

Láska a peniaze

Vzťahy&darčeky: Na koľko rodinných darčekov mám prispievať?

Kto má prispievať na rodinné darčeky a akou sumou, to je pomerne častý vzťahový problém. Pretože aj v tom najlepšom partnerstve sa téma peňazí môže veľmi rýchlo premeniť na skúšku vzťahu. Keď vyvstane problém, kto má prispievať na čo a akou sumou, mnoho vzťahov sa ocitne v spore, ocitnú sa pred skúškou. Odborníci tvrdia, že jedinou cestou je úprimne si vyložiť karty na stôl. Ak nepomôže ani otvorený rozhovor, je dobré nechať si poradiť odborníkom.

Naši odborníci na vzťahové otázky:

Roland a Sabine Bösel sú najznámejší pároví terapeuti a odborníci na vzťahy v Rakúsku. Za ich viac ako 40 rokov praxe si zažili veľa vzostupov, ale aj pádov – a práve preto majú množstvo osobných a odborných skúseností, aby mohli poradiť párom, ako si udržať lásku.

Vzťahový problém: Môj partner má veľkú rodinu, takže prakticky vždy je nutné z našej strany kupovať darčeky pre rodičov, starých rodičov, deti, atď. Všetko to už začína byť naozaj finančne náročné, pretože sa často stáva, že ich musím zabezpečovať práve ja. Ako ho požiadať, aby prevzal na seba viac zodpovednosti? A musím vôbec všetko platiť ja?

1. Tip na rodinné darčeky: Hovorte o peniazoch

Považovať peniaze za tému, to je naozaj dôležitý faktor úprimného dialógu a otvoreného rozhovoru. Hovorte so svojím partnerom o svojich očakávaniach a finančných otázkach otvorene. Môže to zmieriť mnohé problémy vo vzťahu.

2. Tip na rodinné darčeky: Buďte úprimní

Ak si kúpu niektorých darčekov nemôžete dovoliť alebo to tak jednoducho nechcete, buďte úprimní. Veď predsa na tom, že si financie strážite a otvorene to aj komunikujete, nie je nič zlé.

3. Tip na rodinné darčeky: Nechajte si poradiť

Ak sa len stále potichu hneváte, ale finančné otázky vo vzťahu sa vám jednoducho riešiť nedarí, najlepšie je nechať si poradiť od odborníkov. Práve nezúčastnená tretia strana môže napomôcť situácia rozlúsknuť a vniesť do nej jasno.

Expertný pár radí:

Roland: Čo sa tejto témy týka, v zásade je naozaj zmysluplné zamyslieť sa nad významom obdarovávania v rodine. Či sa z rozdávania darčekov stal časom len akýsi prázdny a bezvýznamný zvyk – ale či sa členovia rodiny obdarovávajú zo srdca.

Sabine: Svojmu partnerovi či partnerke môžeme byť vždy vďační, že nás tým, ako sa správa upozorňuje práve na naše správanie. Pri obdarovávaní môžeme napríklad zistiť, či darčeky nedávame len preto, aby sme sa prispôsobili okoliu a vyhli sa možným rozpačitým situáciám. Možno však dospejeme k záveru, že táto téma je pre nás taká dôležitá, že by sme chceli, aby v tomto ohľade náš partner svoje správanie zmenil a vtedy je nutné tento postoj otvorene komunikovať. Prinútiť však druhú stranu, aby bolo pre ňu dôležité to, čo je pre nás, to je nemožné. O tom, čo robíme a čo je pre nás dôležité, môžeme rozhodnúť len my sami.