Menu

15 dobrých predsavzatí na ochranu klímy

Zoznam úloh na nový rok: 15 jednoduchých vecí, ktoré môže spraviť každý.

Home » Inšpirácia » 15 dobrých predsavzatí na ochranu klímy - 12.2019

1. Uprednostňovať drevo.

Mnohé veci z plastu možno vymeniť za rovnocenné – alebo lepšie – varianty z prírodných materiálov. Drevená zubná kefka od alverde má rúčku zo 100-percentného bukového dreva a poriadne čistí štetinami z ekologického lesného hospodárstva.

2. Vymieňať šatstvo.

Niečo nové nemusí byť vždy nové. Módu možno vymeniť za rovnocenné kúsky, napríklad v predajni Nosene.

3. Šetriť zásobníky & rozprašovače.

Či už ide o mydlo alebo nejaký stylingový produkt – ak používate doplniteľné balenia, šetríte životné prostredie. Vďaka týmto flexibilným obalom sa totiž znižuje spotreba materiálov, využitých na ich výrobu.

4. Zbierať odpad.

Svetový deň čistenia bude 19.09.2020. Oslobodiť les od plastového odpadu však možno už aj predtým. Jednoducho si na prechádzku vezmite aj veľké jutové vrece – a pustite sa do toho!

5. Spravidla konať udržateľne.

Pomôcky na mesačnú hygienu ako je menštruačný kalíšok sú nielen farebné a nápadné. Vďaka nim sa dokážete o svoju hygienu postarať udržateľným spôsobom.

6. Spotrebovať potraviny.

Či už s priateľmi, susedmi alebo cudzími ľuďmi – deliť sa o jedlo je nielen sociálne, ale aj udržateľné. Hlavné je, aby sa nič nevyhadzovalo.

7. Nechať si naplniť.

Ak opakovane používate plastové fľaše, šetríte životné prostredie. dm v niekoľkých filiálkach ponúka možnosť nechať si doplniť nádoby s objemom 1,5 alebo 1 liter pracími prostriedkami a prostriedkami na umývanie riadu značky Planet Pure s certifikátom biokvality

8. Opustiť slepú uličku jednorazových produktov.

V Európe by už čoskoro nemali viac existovať mnohé plastové produkty, ktoré sa vyhadzujú. Prečo si teda od nich neodvyknúť hneď teraz – napríklad pri balení a uchovávaní potravín? Obrúsky so včelím voskom od Bee’s Wax pôsobia antibakteriálne a dajú sa veľmi jednoducho čistiť.

9. Nepoužívať plastové vrecúška.

Jedno na jablká, jedno na paradajky, ďalšie na banány. Načo? Ovocie a zelenina sú zvyknuté na nálepky, ako podložka pri vážení postačí utierka na riad, prípadne poslúži sieťka na potraviny. A ak sledujete trendy, nákupy transportujete vo vkusnej nákupnej taške na kolieskach.

10. Kupovať zelené produkty.

Ako Green Brands sa označujú značky, ktoré podstatnou mierou prispievajú k ochrane životného prostredia, prírody a klímy. Mimochodom, tento rok bola nositeľkou tejto pečate kvality prírodná kozmetika Alverde a tiež značka dmBio.

11. Zmeniť myslenie v oblasti dopravy.

16.12.2019 spustilo Ministerstvo hospodárstva SR online registráciu na nákup batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel. Ešte ekologickejšie: bicykle, ktoré dostať aj s elektromotormi. Alebo cestujte vlakom. Aj ten šetrí životné prostredie.

12. Dovolenkovať udržateľne.

V Európe už máme vyše 200 kempingových miest s eko vyznamenaním, k nim sa pridávajú početné ubytovne s pečaťou životného prostredia ako Blaue Schwalbe, European Ecolabel či Nordic Swan.

13. Vychutnávať si zeleninu.

Ak budete konzumovať menej produktov zo zvierat, zredukujete skleníkové emisie. Recepty na vegetariánske či vegánske jedlá už bežne nájdete na internete, či v špeciálnych kuchárskych knihách.

14. Spoliehať sa na silu slnka.

To, čo dm predvádza s novým fotovoltaickým zariadením v distribučnom centre Enns v Rakúsku, môžete napodobniť aj na streche vlastného domu: udržateľná solárna elektrina teší životné prostredie a šetrí náklady na energiu.

15. Opravovať staré veci.

EÚ chce dosiahnuť, aby sa od roku 2021 dali mnohé domáce spotrebiče ľahšie opraviť. No už ani tento rok nemusíte pokazené veci vyhadzovať: v mnohých európskych mestách opäť fungujú opravárenské kaviarne.

Hore
OKViac informácií